Avrupa’da Eutelsat protestoları sürüyor

AKP’nin girişimleriyle Kürt televizyonlarını kapatmaya çalışan Fransız Eutelsat şirketine karşı Kürtler ve dostlarının eylemleri aralıksız devam ediyor.

19 Mayıs 2017 Cuma | Haber

Eutelsat’ın Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’in yayınını kesme kararı, Avrupa’da düzenlenen kitlesel eylemlerle protesto ediliyor. İsviçre, Avusturya, Fransa, İngiltere, Belçika ve Almanya’nın birçok merkezinde düzenlenen eylemlerle Kürdistanlılar ve dostları televizyonlarına sahip çıktı. 

BERN: İsviçre’nin Bern kentinde DKTM-Bern ve HDK’nin çağrısı ile merkez tren istasyonu önünde bir eylem düzenlendi. Kürdistanlı ve dostlarının katıldığı eylem ile Kürt televizyonlarının kapatılması girişimi protesto edildi. Eylemde Türkçe ve Almanca bildiriler okundu ve “Erdoğan’ın emriyle Kürt televizyonları kapatılmak isteniyor, halkın televizyonlarını kapattırmayacağız” dövizleri taşındı. 

CENEVRE: İsviçre’nin Cenevre kentinde de Cenevre DKTM’nin çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, RTS televizyonu önünde bir eylem yaparak, Kürt televizyonlarının kapatılma girişimini protesto etti. Eylemciler arasında oluşturulan bir heyet konuyla ilgili dosyayı RTS televizyonu yetkililerine teslim etti. 

MANCHESTER:  İngiltere’nin Manchester kentinde de Northwest Demokratik Kürt Halk Meclisi’nin çağrısı ile Liverpool, Manchester ve Kuzey Galler kentlerinden Kürdistanlıların katılımı ile bir eylem düzenlendi. BBC ve ITV binalarının önünde düzenlenen eyleme yaklaşık 80 kişi katıldı.

BRÜKSEL: Belçika’nın başkenti Brüksel’de de Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Şehit Beritan Kadın Meclisi ile Sosyalist Kadınlar Birliği üyelerinin katılımı ile Central İstasyonu önünde bir protesto eylemi düzenlendi. “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan” sloganlarının atıldığı eylemde bildiriler dağıtıldı. 

KLEVE: Almanya’nın Kleve kentinde AKP’nin istemiyle Stêrk TV, Ronahî TV ve News Channel’in yayınlarının Eutelsat tarafından kesilmek istenmesi protesto edildi. Kleve Halk Meclisi’nin çağrısıyla önceki gün saat 17.00’de Kleve merkezinde bir araya gelen Kürdistanlılar şehir merkezinde döviz ve pankartlarla sessiz bir yürüyüş düzenledi.

DUİSBURG: Duisburg’da yaşayan Kürdistanlılar düzenledikleri miting ile kapatılmak istenen televizyon kanallarına sahip çıktı. Duisburg DKTM tarafından Duisburg Königstr’de öceki gün yapılan eyleme çok sayıda kişi katıldı. Konuyla ilgili hazırlanan bildiriler çevreden geçenlere dağıtılırken, DKTM adına bir açıklama da yapıldı. Kürt basınının kurulduğu günden beri sürekli baskı ve sansür altında tutulduğunun vurgulandığı açıklamada, şöyle denildi: “Özgür basını susturmaya yönelik bu girişimleri asla kabul etmiyor ve Kürt televizyonlarına yönelik bu sansür uygulamasından bir an önce geri adım atılmasını istiyoruz.” Eylemi provoke etmeye çalışan Türk faşist gruba eylemciler müdahele etti. Eylemcilere bıçaklı saldırı girişiminde bulunan bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.  

HİLDESHEİM: Almanya’nın Hildesheim kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi üyeleri St.Jakobi Kilisesi önünde bir eylem düzenledi.

Eylemde bir konuşma yapan DKTM’den Hediye Deniz, Eutelsat’ın Türk devleti ile işbirliği yaparak, Kürt televizyonlarının yayınını durdurmak istemesine tepki göstererek “Bu hukuksuzluğa ortak olmayın” çağrısı yaptı. Deniz, Avrupa’da yaşayan, kendine demokratım diyen herkesin bu süreçte, televizyonlarına sahip çıkması gerektiğine vurgu yaparak, “Televizyonlar bizim gözümüz, dilimiz, kulağımız basın bizim dilimiz ve kültürümüzdür. Halkların sesi olan NEWS Channel, Stêrk TV ve Ronahî TV asla susmayacaktır” dedi. 


 HABER MERKEZİ


559

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA