Cannes ‘İsmail’in Hayaletleri’ ile başladı

Bu yıl 70. kez sinema dünyasının önde gelen isimlerini ve yeni filmleri ağırlayacak Cannes’da 10 gün boyunca sinema şöleni yaşanacak. Hazanavicius, Coppola, Ozon, Akın ve Heneke Altın Palmiye için yarışacak.

19 Mayıs 2017 Cuma | Kültür-Sanat

Bu yıl 70. düzenlenen Cannes Film Festivali çarşamba akşamki görkemli açılış töreniyle başladı. Festival jürisine bu yıl İspanyol yönetmen Pedro Almadovar başkanlık yapıyor.Jüride, ayrıca Maren Ade, Jessica Chastain, Fan Bingbing, Agnes Jaoui, Park Chan-wook, Paolo Sorrentino, Gabriel Yared ve Will Smith sinema ve müzik dünyasından ünlü isimler var.

Monica Bellucci’nin sunduğu açılıştan sonra, Fransız Arnaud Desplechin’ın yönettiği ‘İsmail’in Hayaletleri’ gösterildi. Başrolünü Marion Cotillard, Mathieu Amalric ve Charlotte Gainsbourg’un paylaştığı film biten bir aşkın acısını çeken bir erkeğin hikayesine odaklanıyor.

10 gün 49 film

10 gün boyunca toplam 49 filmin gösterileceği festivalde, 19 film ise “Altın Palmiye” için kıyasıya bir rekabete girecek.

Fransız yönetmen Michel Hazanavicius’un yeni filmi “Le Redoutable” de bu filmler arasında. Hazanavicius bu filminde ünlü yönetmen Guru Jean-Luc Godard ve oyuncu Anne Wiazemsky arasındaki ilişkiyi ele alıyor.

Kadın yönetmen Sofia Coppola (The Beguiled), Fransız François Ozon (L’amant Double), Rus yönetmen Andrey Zvyagintsev (Nelyubov) filmleri ile Altın Palmiye’nin güçlü adayları arasında.

Alman yönetmen Fatih Akın da bu sene Altın Palmiye heyecanı yaşıyor. Akın’ın yeni filmi “Aus dem Nichts (Solgun)”in başrol oyuncusu Amerikalı yıldız Diane Kruger. 

Haneke üçüncü kez mi?

Bu sene de festivalde yarışan yönetmen Michael Haneke, Altın Palmiye’yi alması halinde festival tarihinde bu ödülü üçüncü kez kazanan ilk yönetmen olacak. Haneke, yeni filmi “Happy End”de güncel bir konu olan mültecilerin yaşamını ele alıyor. 

Iñárritu’dan 6 dakikalık film

Festival bu yıl bir yenilik daha görecek. Oscar ödüllü Meksikalı yönetmen Alejandro González Iñárritu’nun 6 dakika uzunluğundaki “Carne y Arena” isimli sanal gerçeklik filmi festival katılımcılarını beğenisine sunulacak. Filmin konusu ise Orta ve Kuzey Amerika’daki mülteciler. 


Cannes kuşatma altında


Dünyanın birçok ülkesinden sinemacı ve basın ordusunun izleyeceği festival için Cannes’da güvenlik önlemleri ise en üst seviye çıkarıldı. Film gösterimlerinin yapıldığı Croisette sokağına herhangi bir saldırıya karşı yaklaşık 400 büyük beton saksı konulurken, bazı bölgelere keskin nişancılar yerleştirildi. Dronları düşürebilecek ekiplerin de görevlendirildiği Cannes’da 700 güvenlik çalışanı görev yapacak. Yerel polislere ilk kez silah dağıtıldı. Cannes tren istasyonu ve Nice havaalanını koruma görevi ise askerlere verildi. 


 CANNES869

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA