Kırmızı çizgileri tuzla buz oldu

HDP Dışilişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretini “Amerika Erdoğan’ın bütün kırmızı çizgilerinin üzerinden geçti, tuzla buz etti” şeklinde değerlendirdi.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Dünya

HDP Dışilişkilerden Sorumlu Eşbaşkan Yardımcısı Hişyar Özsoy, Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın Washington ziyaretini “Amerika Erdoğan’ın bütün kırmızı çizgilerinin üzerinden geçti, tuzla buz etti” şeklinde değerlendirdi. 

Özsoy, YPG ve PYD konusunda Türkiye’nin istediğini alamadığını ancak ABD’nin Türkiye’nin sırtını sıvazlamak amacıyla Erdoğan’ın Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve vahşetini görmezden gelebileceğini, Türk devletinin ise PKK ile mücadele adı altında sınırötesi operasyonlara başvurabileceğini vurguladı. 

Özsoy Erdoğan’ın ziyareti için şu ifadeleri kullandı: “Çok büyük bir bekleniyle gitmemiş. Çünkü gitmeden önce ABD, YPG’ye ağır silah verilmesini kararlaştırmıştı. Görüşmede, YPG’ye karşı son bir şansını denemek istedi. Ancak orada bariz bir yenilgi aldı. Gündeminde Rıza Zarab ve Fetullah Gülen de vardı ancak temel gündemi YPG’ydi. Tabii, buna karşılık ise genel olarak Erdoğan’ın Türkiye’deki vahşetine göz yumuyorlardı. Yine göz yumacaklar. Trump iyi bir ev sahibi izlenimi yaratmaya çalıştı. Basına bu kadar çok görüntü vermesinin sebebi de buydu. Erdoğan’ın yenilgisini hazmetmesi için biraz sırtını sıvazladı, gönderdi. ABD’de bir çok çevre, Trump’a ‘YPG’yi destekleyin ancak Türkiye’nin kaygılarını da anlayın. PKK’ye olan savaşında Türkiye Cumhuriyeti devletini daha fazla destekleyin. Gerekirse lider kadrolarına yönelin, gerekirse daha fazla silah verin ve istihbarat paylaşın’ şeklinde telkinleri vardı. Trump, bu konuda ne kadar taviz verdi? Ne kadar destek sözü verdi bunları bilmiyoruz. Görünen o ki, PKK ile savaşında Türkiye’ye destek veriyorlar.“

‘Nelerin konuşulduğunu bilmiyoruz’

Özsoy bundan sonra Türkiye’nin Rojava’ya saldırmasının ciddi bir macera olacağını ancak, Güney’e yönelik operasyon, hava saldırılarının ise çok daha yoğun bir şekilde gündeme gelebileceğini söyledi. Özsoy, ABD’nin Şengal’e yönelik bir askeri operasyon değil de, Türkiye’nin bu bölgeye karşı mevcut pozisyonunu destekleyebileceğini dile getirdi. 

Özsoy son olarak da şu ifadeleri kullandı: “Kapalı kapılar arkasında ne konuşulduğunu bilmiyoruz ama fotoğrafa baktığımız zaman ne Fetullah Gülen konusunda, ne YPG ve PYD konusunda ne de Rıza Zarab konusunda istediğini alamadan Erdoğan oradan döndü. Erdoğan’ın Rojava politikasının artık sürdürülebilir olmadığını herkes kabul ediyor. Suriye’de Kürt karşıtı pozisyon Erdoğan’a bir çok noktada kaybettirdi. Şimdi bu pozisyonunu gözden geçirmesi kendisi için iyidir. Çünkü, dünya Kürtlerle çalışacak. Suriye’deki Kürtlerin kazanımlarını hazmedebilirse olumlu anlamda bir pozisyona girebilir. Ama bir kaç ay bu durumu hazmetmeye çalışacak. Çünkü çıtayı çok yükselmişlerdi ‘kesinlikle kabul etmiyoruz’ diyorlardı. ABD, kırmızı çizgilerinin üzerinden geçti, tuzla buz etti.“ 


 HABER MERKEZİ


711

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA