Gündemden düşmeyen Brigitte'in yaşı!

Emmanuel Macron: Ben eşimden 20 yaş büyük olsaydım hiç kimse sorgulamayacaktı.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Kadın

SELMA AKKAYA / PARİS


Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’dan görevi teslim aldı. Macron özellikle seçimin ikinci turundan itibaren vaatleri ya da Fransa'da nasıl bir politik hat izleyeceği yönüyle değil kendisinden 24 yaş büyük eşi Brigitte Trogneux ile gündem oldu. 

Macron, Brigitte'e 15 yaşında bir lise öğrencisiyken aşık olmuş. Yıllar sonra ise onunla evlenmiş. Bu durum, verili ataerkil-eril akla aykırı bir durumdu. Sosyal medya ağlarında dünya medyasında, Macron sürekli, eşiyle arasındaki yaş farkı ile gündeme geldi. Bütün bu gündemin tepesine tüy diken ise daha önce katliama maruz kalan Charlie Hebdo dergisi oldu. Derginin karikatüristi Riss'in çizdiği kapakta; Macron, hamile olarak tasvir edilen kendisinden 24 yaş büyük eşinin karnına dokunarak, "O harikalar yaratacak" denildi. 

Eril aklın ürünü

Sosyal medya ve dünya medyası korosuna Charlie Hebdo'nun da katıldığı seksist söyleme karşın Macron, Le Parisien gazetesine verdiği röportajda "Ben eşimden 20 yaş büyük olsaydım hiç kimse sorgulamayacaktı" diyerek tepkisini koydu. Macron'un politik rolü, Fransız işçi ve emekçilere karşı geliştireceği politikalar elbet eleştirilebilir ve tartışmalar yürütülebilir. Ama ona saldırıları Brigitte Macron üzerinden geliştirmek eril-egemen aklın ürünüydü. 

Trump örneği

Macron'un yaşı büyük olan bir kadınla evli olmasını sürekli gündemleştirenler, daha birkaç ay öncesinde 70 yaşındaki Donald Trump ile 46 yaşındaki eşi Melania Trump arasındaki yaş farkını hiç gündeme getirmemişlerdi oysaki. Çünkü orada büyük ve güç olan Trump'tu!

Google’da sadece son 10 gün içerisinde "Emmanuel Macron ile Brigitte Macron arasındaki yaş farkı" ile ilgili sadece Fransa’da 7 bin ve dünya genelinde toplamda 25 binin üzerinde arama yapılmış. Sosyal medya ağlarında on binlerce paylaşım, Fransa medya organları da dahil binlerce haber yapılmış bulunuyor. 

Egemen akıl devrede

Peki  kadının erkekten büyük olması neden bu kadar tepki yarattı? Ataerkil-eril akla göre kadının erkekten zayıf olması şart. Diğer bir algı ise kadının kocasından çok daha büyük olması; potansiyel olarak, kadının kocası üzerinde ekonomik  gücünün olduğu anlamına geliyor. Oysa Brigitte sadece bir öğretmen. Büyük bir ekonomiye de sahip değil. Ama egemen akıl burada devreye giriyor. 

Devleti yönetmek erkek işi mi!

Kadının yaşının büyük olması, kocasına kıyasla daha fazla deneyim sahibi olması anlamına da gelebilir. Bu durumda devleti yönetmenin bir erkek işi olduğunu düşünenlere, Brigitte'in Elysee sarayını Macron üzerinden yönetmesi ihtimali zor geliyor. Çünkü devleti yönetmek erkek işidir. 

Bu nedenlerle başta Charlie Hebdo dergisi olmak üzere bu konuda "akıl" yürütenler için en iyi yanıtı Emmanuel Macron, "Ben eşimden 20 yaş büyük olsaydım hiç kimse sorgulamayacaktı" sözüyle vermiş oldu. 


655

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA