‘Bir Kadın Uyanıyor’a büyük ilgi

Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 5’nci Amed Tiyatro Festivali’nde sergilenen ‘Bir Kadın Uyanıyor’ oyunu büyük ilgi gördü.

18 Mayıs 2017 Perşembe | Kadın

Amed Şehir Tiyatrosu tarafından düzenlenen 5’nci Amed Tiyatro Festivali’nde sergilenen ‘Bir Kadın Uyanıyor’ oyunu büyük ilgi gördü.

Gerçek bir hayat hikayesinden yola çıkılarak Sevilay Saral tarafından yazılan ve Aysel Yıldırım’ın oynadığı, “Bir Kadın Uyanıyor” adlı oyun, bir kadının ilk gençliğinden, evlilik hayatına, eşi ve çocukları ile ilişkisinden boşanma ve kendi ayakları üzerinde durma süreçlerine kadar, kadın sorunlarına odaklı bir yaklaşıma sahip. Hem mizahi hem de dramatik bir üslupla bir kadının hayatına ayna tutan Bir Kadın Uyanıyor, kadının toplum ve aile içinde karşılaştığı sorunları açık bir dille tartışıyor.

“Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan?”

Feminist tiyatronun önemli örneklerinden olan oyunun en büyük özelliği, dekoru, kostümü, müziği, ışığı, efekti, görüntüsüne kadar tamamıyla kadın emeği ile oluşturuluyor. Oyunda, bir kadın ilk kez dansa kalkıyor, ikincisini reddediyor, yirmi üçünde evleniyor, cinci hocaya gidiyor, büyü yapıyor, jinekolojik muayeneden geçiyor, aldanıyor, intikam yemini ediyor…Bir kadın kumpas kuruyor, adam tutuyor, çocukları alıp evi terk ediyor, zar zor iş buluyor, ev kuruyor, ödül alıp tatile gidiyor, dava açıyor, savunuyor, kırkında boşanıyor… Bir kadın uyanıyor ve soruyor: “Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan?” Oyuna özellikle kadınların yoğun ilgisi vardı. 


ŞÛJIN/AMED


467

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA