Kayıp 122. torun bulundu

Arjantin’deki cunta döneminde kaçırılarak, kimlikleri silinen ve cunta yanlılarına evlatlık verilen bir kişi daha Plaza de Mayo Anneleri tarafından bulundu. Plaza de Mayo Anneleri ise 40’ıncı yılını başkent Buenos Aires’te çeşitli etkinliklerle kutluyor.

03 Mayıs 2017 Çarşamba | Dünya

Kaçırılan torunlarını arayan Plaza de Mayo Anneleri, bir ‘torun’un daha bulunmasını sağladı. Böylelikle, cunta döneminde kaybedildikten sonra bulunabilen kişi sayısı 122 oldu.

40 yıldır kaybedilen yakınlarını arayan Plaza de Mayo Anneleri, cunta yönetiminin gözaltı ve işkence merkezlerinden biri olarak kullandığı Askeri Havacılık Okulu binasında, 1977’de dünyaya gelen çocuğun kimlik tespitinin yapıldığını belirtti.

 

Kaçırıldığında hamileydi

Tespit edilen kişinin, gözaltında kaybedilen Iris Garcia Soler ve Enrique Bustamente’nin oğlu olduğu açıklandı. 1977 yılında başkent Buenos Aires’te yaşadıkları pansiyondan polis tarafından kaçırılan Iris ve Enrique, Arjantin’deki devrimci hareket Montoneros hareketi üyesiydi. Kaçırıldığında anne Iris, üç aylık hamileydi. Aylarca gözaltında tutulduktan sonra Iris, kaçırıldıktan altı ay sonra, Temmuz 1977’de doğum yaptı. Elinden alınan bebeği, Arjantin’deki son askeri diktatörlük döneminde militanların elinden zorla alınarak, anne babalarının siyasi fikirleriyle yetişmemeleri amacıyla, cunta yönetimine yakın ailelere evlatlık verilen yüzlerce çocuktan biri oldu.


400 çocuk daha var

Arjantin’de cunta yönetiminin, bu şekilde 400 çocuğu kaçırarak evlatlık verdiği tahmin ediliyor. Bugüne kadar bu çocuklardan 122’si Plaza de Mayo Anneleri tarafından bulundu. Iris ve Enrique’nin oğullarının bugün iki çocuk babası ve 42 yaşında olduğu ve hala başkent Buenos Aires’te yaşadığı açıklandı. İsmi açıklanmayan ‘torun’un gerçek kimliğini tanıma, akrabalarıyla ilişkiye geçme aşamasında olduğu belirtildi.  


 HABER MERKEZİ

40 yıldır kayıplarını arıyorlar


Arjantin’de 1976-1983 yılları arasında faşist askeri yönetim döneminde öldürülen ve kaybolan kurbanlar için her hafta sokağa çıkan Plaza de Mayo Anneleri 40’ıncı yılını başkent Buenos Aires’te çeşitli etkinliklerle kutluyor.

Plaza de Mayo Anneleri, 40 yıldır her perşembe başlarına beyaz eşarp takarak, Devlet Başkanlığı Sarayı’nın önündeki meydanda toplanıyor.

Aileler, 1976-83 yılları arasında ülkeyi yöneten faşist rejim döneminde çocuklarının akıbetine ilişkin bilgi almayı talep ediyor. 

İnsan hakları örgütlerine göre askeri rejim döneminde yaklaşık 30 bin kişi öldürüldü ve kaybedildi.

Plaza de Mayo Anneleri’nin başlangıcı, 30 Nisan 1977 tarihinde sarayın yakınlarında protesto düzenlemek üzere 14 kadının toplandığı eylem olarak kabul ediliyor.

O tarihten bu yana sayıları giderek artan bu eylemler de her Perşembe düzenli bir şekilde yapılmaya başlandı.  


 BUENOS AİRES


2654

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA