Newroz ateşinin güçlendirdiği demokrasi

19 Mart 2015 Perşembe

SEYİT EVRAN

Kürdistan genelinde başkaldırı, isyan, bununla gelen özgürlük ve demokrasi bayramı olan Newroz bayramı kutlanıyor. Rojavada ise Newroz ikinci kez BAAS rejimi olmadan kutlanıyor. 

Cizîrê Kantonu'na bağlı Til Temir, Serêkaniyê alanlarına yönelik saldırılara rağmen Rojava’nın üç kantonu ve bunlara bağlı köy, kent ve kasabalarda Newroz büyük bir coşku ile kutlanıyor. 

12 Mart Qamişlo Katliamı'nın yıldönümü bu yıl kitlesel törenle karşılandı. 16 Mart Halepçe Katliamı protesto etkinlikleri yapıldı. Rojava'da en büyük gelişmelerden biri de Cizîrê Kantonu'nda gerçekleşen yerel yönetim seçimleriydi. Rojava'ya yönelik saldırılar altında gerçekleştirilen bu seçim, aynı zamanda demokrasi ve özgürlükteki ısrarın da göstergesi. Seçimler ardından TEV-DEM'in açıkladığı Suriye'nin sorunlarına yönelik çözüm reçetesi de bunu pekiştiren, bu kararlılığı ortaya koyan bir diğer adım. 

Bölge kan gölüne dönmüş durumda. Çete gruplarının bölgede yüzlerce insanı öldürülmediği gün yok. Bu vahşeti bir diğer boyutu de her geçen gün boyutlanan kent yıkımları. Kent, köy, mahalle ve kasabaların DAİŞ çetesi tarafından saldırıya uğramadığı gün yok. Özellikle Kobanê ve Cizîrê kantonları bu saldırıların en büyük hedefi durumunda.  Bu saldırılar yaklaşık bir aydır Til Temir ve Serêkaniyê'de aralıksız devam ediyor. 

İşte böyle bir ortamda Cizîrê Kantonu'nda yerel yönetim seçimleri yapıldı. Seçimler Kanton Özerk yönetimi tarafından alınan karar ve özerk yönetim içinde yer alan 12 partinin katılımıyla gerçekleşti. Seçimler YNK başta olmak üzere diğer bazı siyasi çevrelerin gözlemciliği altında yapıldı. Katılım % 50-60 civarında olsa da bu oran savaş koşulları göz önüne getirildiğinde yüksek bir rakam. 

ENKS’nin oynadığı olumsuz rol da katılım oranını düşüren nedenler arasında geliyor. Hala şiddetli bir şekilde devam eden Suriye’deki iç savaş ve Cizîrê Kantonu'na yönelik saldırılar da katılım oranını etkiledi. Zira Suriye iç savaşından ötürü göçle Cizîrê Kantonu'na gelen insanların nüfus kütüklerinin olmaması, kanton nüfusuna kayıtlı olmamaları katılımı etkileyen diğer bir etken oldu. Yine saldırılara karşı direniş için cephelerde olan binlerce sivil insan oy kullanma imkanı bulamadı. O yüzden katılım istenilen düzeyde olmadı. Ancak tüm eksikliklerine rağmen Cizîrê Kantonu'nda gerçekleştirilen yerel yönetim seçimleri insanlık dersleriyle doludur. 

Bölgede deyim yerindeyse kanın gövdeyi götürdüğü bir ortamda, her kesimden insanın kendi temsilini bulması için seçimlere gitmesi ateş ortasında demokrasiyi savunmaktır. Gürleşen Newroz ateşiyle demokrasinin yerelleşmesi, radikalleşmesini savunmaktır. Bununla sadece bölge ülkelerine değil, demokrasi savunucusu olduklarını iddia eden batılı ülkelere de aslında demokrasinin nasıl geliştirilip savunulacağını gösteren bir derstir. Cizîrê Kantonu'ndaki yerel yönetim seçimleri küçük ama özü, içeriği, anlamı büyük örnekle halk için demokrasinin hangi ortamlara ve nasıl savunulması gerektiğini gösteren bir örnektir. 

Elbette ki ulaşılan bu düzey Kürt Özgürlük Hareketi'nin bin yıllardır süren zulme, inkara karşı sergilediği direnişin sonucudur. Bu mücadelenin değerleri bugün Rojava'da adım adım somutlaşıyor, ete kemiğe bürünüyor. Bu yılın Newroz kutlamalarında bu değerler daha güçlü savunulacak, Rojava'daki özgürlük talebi daha güçlü dile gelecek. Newroz, her gün büyüyen direnişe ivme kazandıracak. 9716
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: