Sigortasızlara ve prim borcu olanlara af

19 Aralık 2013 Perşembe

HUKUK KÖŞESİ

Almanya’da yaşayan herkesin sağlık sigortasına sahip olamsı zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı hastalık sigortalarına gerekli sigorta primlerini ödeme zorluğu yaşayan binlerce insanın olduğu da bilinmektedir. Bundan dolayı Alman devleti "Hiçsigortalılık(Nichtversicherung)" durumu neticesinde prim borçlarının ve borçlara istinaden meydana gelen geciktirme zamlarının affedilmesi için mağdurlara son başvuru tarihi 31.12.2013 olarak belirledi.
2007 yılındaki Sağlık Reformu ile yapılan düzenleme ile sigortalı olmayan zaman dilimi ile Hiçsigortalılık dilekçesi vermiş olunan tarih arasındaki fark 3 aydan fazla olmalıdır. Aksi takdirde 3 ay ve 3 aydan az olan sigortasızlık zaman dilimleri neticesinde meydana gelen prim ve prim ödeme geciktirme zamlarını sigortalı kendi ödemek zorundadır. Primlerin affedilebilmesi için ilgili kişilerin geriye dönük olarak ödemek zorunda oldukları prim süreleri dahilinde hizmet almamış olmaları veya almış oldukları hizmet faturalarını kendileri ödememiş olmaları durumunda, prim borçlarının affedilmesi mümkün olur. Aksi taktirde bu imkandan istifade etmeleri mümkün değildir.
Eğer Hiçsigortalılık durumunuz ve prim borçlarınız varsa ve hiç ödeme yapamıyorsanız yada borcunuzu taksitle ödemek istiyorsanız Hiçsigortalılık durumu neticesinde prim borçlarının ve borçlara istinaden meydana gelen geciktirme zamlarının affedilmesi için 31.12.2013 tarihine kadar bağlı olduğunu sağlık kasasına şahsen başvurmanız gerekir. 
01.01.2014 tarihinden sonra primlerin affedilmesi artık mümkün değildir. Fakat aşağıdaki şartları yerine getirmeniz durumunda prim indirimi imkanından yararlana bilirsiniz:
*  Sigortalı olmadığınız zaman dilimi ile Hiçsigortalılık dilekçesi vermiş olduğunuz tarih arasındaki fark 3 aydan fazla olmalıdır. 3 ay ve 3 aydan az olan sigortasızlık zaman dilimleri neticesinde meydana gelen prim ve prim ödeme geciktirme zamlarını sigortalı kendi ödemek zorundadır.
* Sigortasız kalınan süreler dahilinde ana sigortalının hiç sağlık ve bakım sigortası dahilinde hizmet almamış olması gerekir.
* Hiçsigortalılık işlevinde kullanılması gereken prim hesaplama miktarı 2014 yılı için 276,50 Euro olarak belirlenmiştir. Eğer yukarıda ki koşullar yerine getirilmiş ise, prim ödeme dahilinde meydana gelen geciktirme zamları tamamen affedilir.
***
Elektronik sağlık kartı olmayanlar "para ödeyecek”
Almanya’da 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren elektronik sağlık kartları (eGK) kullanılmaya başlanacak, eski sağlık kartları son kullanma sürelerine bakılmaksızın geçersiz olacak.
Bu tarihe kadar eGK sahibi olmayanlar, doktor muayenesinde ücret ödeyecek. Almanya’da 1995 yılında itibaren kullanılan sağlık kartları 2013 yılı sonunda sona eriyor. Bu kartların son kullanma süresine bakılmaksızın bu tarihten itibaren geçersiz olacaktır.
Hastalık kasaları ve doktor odalarının vardığı anlaşmaya göre, yeni kartlar 1 Ocak’tan itibaren geçerli tek sağlık kartı statüsünde kabul edilecek. Üzerinde hastaya ait fotoğraf bulunan ve kişinin bilgilerinin kayıtlı olduğu elektronik sağlık kartları Ekim 2011den bu yana dağıtılıyor.
Halen kartını değiştirmemiş olanlar acele etmelidir, aksi takdirde hastalar ücret ödemek zorunda kalacaklardır. Buna göre, eski kart ile doktora giden hastalar geri çevrilmeyecek, muayene olabilecek. Ancak 10 gün içinde elektronik sağlık kartını getirmesi istenecek.

YEK-KOM Beratungsstelle/
Adres: Graf Adolf Str.
70a,40210 Düsseldorf
hukukyardim@gmx.net
Tel: 0211-1711454
227143
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: