Kürt karşıtı ırkçı cephe

akahraman61@hotmail.com | 05 Mayıs 2018 Cumartesi

AHMET KAHRAMAN

Özgürlük, sevdaların en şirinidir. Yarin titrek kirpikleri kadar nazenin, buğulu ışıldayan gözbebekleri kadar kırılganca büyüleyici; her halükarda terkedilemeyen bir tutkudur. İnsanoğlu, çağlardan beri tutku uğruna savaşıyor, ölümlere gidiyor.

Kürtler, 200 yıldan beri insanoğlunun bu kutsal yolculuğunun yılmayan yolcularıdır. Bu süre zarfında, onlarca defa sayısız umut sularına atıldılar, yüzlerce kere öldüler ama “çi dibe bila bibe“ dıyerek, onurlarının sevdasından vazgeçmediler.

Şartlara, ortama bakarak umudun gölgesine sığındılar. Işığın peşinde koştular. Bu yüzden her kişi, aile ve aşiret, bu umut uğruna verdiği savaştan kalma yaralar taşıyor ruhunda. 200 yıldır hüzün hikayeleri tekrarlanıyor. Çünkü özgürlük pahalıdır. Hele hele barbarların ayağı altındaysa bedeli ağırdır. Kürtler, 700 yüzyıldır savaşan İrlandalılar, İskoçlar ve Gallerliler, İtalya’nın kuzeyindeki Basklılar kadar olmasa da bedel ödeyerek geliyor.

Son yüzyılları ise Türk ırkçılığıyla kesintisiz savaş halinde geçti. Kırıldılar, aşağılanıp iteklendiler. Dilleri yasaklandı. Kültürlerini, yozlaştırıp kendilerine mal ettiler. Dünkü kurbanları Rumlar, Ermenilere yaptıkları gibi aralıksız sövdüler, utanmasızca.

Kırımla kapılarına dadandıkları bu halkların, sürgünden arta kalanlarını, ölüm çıkmazında dönekleştirip 'Türk' yaptılar. Çocuklarından da 'Orta Asyadan gelmiş kanı saf, aparı Türk' general, öğretmen, vali, teknik adam, müzisyenler yetiştirdiler. En ırkçısından başbakan, cumhurbaşkanları çıkardılar. Yine de bu iki halkı küfürle, hakaretlerle andılar. Ermeni ve Rum kelimelerini küfür olarak kullandılar. İşin garibi, bu halkın kimi kalıntıları küfürbazlıkta en başta geliyordu. 'Soykırım yoktur' diyenler de kırılmışların kimi evlatlarıydı.

Kürtler, bugün aynı akıbeti yaşıyorlar. Her Kürt, Deran bebek gibi daha doğmadan suçludur. Polise yolu düşen suçsuz Kürt, suçlu olarak içeride kalıyor. Kürt’ün katilleri, mahkeme kararıyla ak ve paktır. Kürt’e selam vermek, ırkçı için onur aşınmasıdır. Ona iş, parası karşılığında ekmek, kiralık ev vermemek vatanseverliktir. Aynı Türk ırkçısı, Recep Tayyip’in kişiliğinde görüldüğü üzere Kürt’ün şehrini başına yıkar, evladını bombalarla havaya uçurur, diri diri yakar, sonra utanıp sıkılmadan oy zamanı avuç açmaya koşar; ’Hadi bir oy atıver’ diyerek. Vergi ister. Katledilmişin oğlunu askerliğe alır, angarya yaptırır.

Kürt’ün muhatap alınıp adam yerine konması, onun için kişlik meselesi haline gelir; çünkü, açlık kaçkını bu sefalet fırlamaları, kendi ülkelerinin yerlileri olan Kürtleri kendi derekelerinde görmeyecek kadar soyludurlar. Onlar asildir, Kürtler aşağı…

Oradan buradan gelip Kürtleri terörist ilan etmişlerdir. İlk göçmenler olan baba ve dedeleri, baskı altına alamadıkları Kürtlere eşkıya diyordu.

O yüzden dinbazı (din taciri), Kemalisti, Türk tipi solcusu ve ırkçısıyla bütün partiler, iktidar meyvesi için tek oy uğruna aralarında gırtlaklaşıyorlar ama tabloyu belirleyici başlıca güç olan Kürtlere yanaşmazlar. Çünkü, 'hadi gelin sizinle ittifak' yapalım demek, onların 'geri tepmeli soyluluklarına' hakarettir. Ayrıca, nadide Çin ipeği değerindeki Türk oyu, nazenince ırkçıdır. Mesela Ortadoğu’nun gezgin hırsızları, tecavüzcüler ve katillerleriyle ortak ordu çatısı altında bir araya gelmeyi onur sayarlar ama Kürtlerle seçim sandığındaki ittifaka yanaşmazlar.

Gerçi yalvarsalar bile hangi Kürt, katili, yurdu, yuvasının yıkımcısı, soyguncusuyla bir araya gelmeyi içine sindir ki… 

Bu ayrı mesele. Yine de son seçimler gösteriyor ki, Kürtler bütünün içinde yüze 13’lük bir oy payına sahiptir. Bu 80 milyonluk nüfus gölünde, 10 milyonluk oy demektir. Buna rağmen, hiçbiri ittifaka gelmedi. CHP, geçmişi kanla ve dinbazlık üzere yalan ve dolandırıcılıklarla dolu olanlarla güçbirliğine oturuyor ama Kürdistan’ı yok sayıyordu.

Böylece üstünde 'kardeşlik ve birlikte yaşama' sloganı yazılı kristal, bir kere daha taşa düşüyor, paramparça oluyordu. Haa, Muharrem İnce mi? O CHP‘nin adayı. CHP ise dolana, vara, bir zamanlar yüzüne katil diye haydırdığı kadrolarla 'bileşen ve bölüşen' oluyordu5156
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: