Seçim çalışmaları başladı

esonzamanci@gmail.com | 03 Mayıs 2018 Perşembe

ELİF SONZAMANCI

24 Haziran’da yapılacak erken seçimlere yönelik eleştiriler devam ederken, diğer taraftan hazırlıklar da hummalı bir şekilde sürdürülüyor. Zira gündemlere Erdoğan sayesinde hızlı bir adaptasyon söz konusu. 

YSK tarafından yapılan açıklamaya göre, yurtdışında 7-19 Haziran tarihleri arasında oylama yapılacak. Dolayısıyla Almanya’da da bu tarihler arasında oy verme işlemi gerçekleşecek. Fakat bundan önce seçmenlerin kayıt işlemlerini kontrol etmeleri gerekiyor. Zira birçok seçmenin kaydının silindiği örneklerine rastlanmıştı. Kayıt için belirlenen süre ise 2 ile 12 Mayıs tarihleri arası. Eğer seçmen kütüğünde kaydınız yoksa, ne kadar çalışma yaparsanız yapın oy kullanamıyorsunuz. Dolayısıyla harcadığınız enerjiyi sonuca erdiremiyorsunuz. Televizyon izlerken yaptığınız itiraz ve eleştiriler de dolayısıyla sahiplerine ulaşmıyor. 

Bu açıdan seçmen kayıtlarının kontrol edilip yaptırılması oldukça önemli. Ayrıca her seçmen alan sınırlamasına maruz kalmadan istediği bir temsilcilikte oyunu kullanabilecek.

16 Nisan referandumunda, Almanya’da 1 milyon 430 bin 127 seçmen sayısı bulunuyordu. Oy kullanma oranı ise yüzde 46 civarındaydı. Bu şu demek: Önemli oranda seçmene hala ulaşılamamış durumda. Eğilimi ne olursa olsun her kesime ulaşmanın yolları zorlanmalı. 

Avrupa seçmeni 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana oy kullanıyor. Dolayısıyla seçim organizasyonu açısından oturmuş bir deneyim söz konusu. Zira o günden bu yana referandum da dahil olmak üzere 4 seçim deneyimi yaşandı.

Almanya en çok seçmen bulunduran ülke olması itibarı ile, bütün siyasi partilerin gözünü çevirdiği bir coğrafya. Nitekim seçim çalışmalarına en ağırlık verilen alanlardan biri. Almanya’da Referandum döneminde Erdoğan’ın söylemleri sonrasında gündeme gelen, “yabancı siyasetçilere yönelik propaganda yasağı” bu seçimlerde de geçerli. Türkiye’deki seçim çalışmalarının Almanya’ya taşınması istenmediğinden, burada bir seçim faaliyeti yürütülemiyor. 

Bildiğiniz gibi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun parlamentodaki Solingen kurbanlarını anma etkinliğine katılarak bir konuşma yapması bekleniyordu. Fakat siyasi partilerin de baskısı ile, seçim propagandası kaygıları göz önünde bulundurularak bu konuşmayı yapmaması kararı alındı. Nitekim biliyoruz ki AKP hummalı bir seçim çalışmasına girmiş durumda.

*** 

Buna karşılık Almanya’da birçok kentte seçim komisyonları kuruldu. Böylelikle seçim çalışlarının daha organizeli bir şekilde yürütülmesi hedefleniyor. Seçim çalışmaları elbette oy kullanma işlevini sağlayacak, yön gösterecek. Fakat çalışmalarda sadece bu işleve yoğunlaşılırsa, oluşturulan platformların teknik bir masadan farkı da kalmayacaktır. Bütün baskı ve sömürüye karşın, direnen bir gücün varlığı oldukça önemli. İnsanlara ulaşmak, anlatmak, mücadelenin sürekliliği açısından önem arz ediyor. Tabanın nabzını ölçmek, tartışmalar yürütmek, neden oy kullandığının bilincini aşılamak oy kullanmak kadar önemlidir. 

Elbette AKP tarafından oluşturulan kirli ittifak, eline geçirdiği tüm imkanlardan faydalanırken, eşit koşullarda seçim çalışmaları yürütme şansını diplere çekiyor. Nitekim despot bir sistemin meşrulaştırma inşasına gitme hedefli bir seçimin demokratik şartlarda yapılması beklenmez. Çok kısıtlı imkanlarla da olsa yürütülen seçim çalışmaları işte bu despot güce karşı mücadele etme sürecinde yabana atılmamalı. Zira seçimden sonra da devam edecek bir çalışmanın zemininin oluşturulması gerekli.

***

Seçimlere yönelik daha çok yazacağız. Öncelikle YSK’nin açıkladığı tarihlerde seçmen kayıtlarını kontrol edip, kayıt işlemi yaptırmak ilk önemli teknik işlem. 1202
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: