24 Haziran seçimleri ve ortak demokratik mücadele

03 Mayıs 2018 Perşembe

NAZMİ GÜR

24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerin sonuçları Türkiye’nin geleceğini belirleyecek nitelikte. Seçimlerin sonuçları, Türkiye’nin genel olarak batı ile yaşadığı sorunlara ve Ortadoğu’da, etkileri olacak bir seçim. Bu seçimlerin sonuçları itibari ile etkileri, seçimlerde demokrasi güçlerinin elde edeceği sonuç, esas olarak belirleyici olacak. Cumhurbaşkanı adayı olarak Sayın Selahattin Demirtaş ve Türkiye Demokrasi Güçlerinin etrafında kenetleneceği HDP, halklarımız adına, bu seçimlerin öncü gücü ve demokratik alternatifi olacaklar.

24 Haziran seçimlerinde sadece Cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy vermeyeceğiz. Aynı zamanda, seçim sonuçları ile otoriter tek adam rejimin kurulması ve ilanı da, eğer AKP-MHP zihniyeti başarılı olursa, faşizme kapı ardına kadar açılacaktır.

Meşruluğu tartışılan, 16 Nisan referandumu ile yapılan anayasa değişiklikleri diktatörlük rejimine zemin hazırlamıştır. İşte 24 Haziran seçimleri bu yönüyle de plebisit niteliği taşımaktadır. Kaldı ki OHAL ve mutlak medya kuşatmasıyla adil olmayan bir seçim sistemi ile yapılacak olan 24 Haziran seçimleri ülkenin geleceğini etkileyecek sonuçlar ortaya çıkaracaktır. Seçimlerin adil ve tarafsız yapılmasını ortadan kaldıran değişiklikleri de göz önünde bulundurursak, getirilmek istenen “sistem” Türkiye’nin otoriter, tek adam rejimi ile yönetilmesini sağlayacak ve halklarımızın geleceği karartılacaktır.

AKP-MHP bloğunun halklarımıza dayattığı kutuplaşma ve ayrıştırıcı politikalara karşı “demokratik muhalefetin” de birleştirici ve dayanışmacı politikalarını yükseltme sorumluluğu var. Türkiye’de demokratik muhalefetin hem politik programı ile ve hem de göstereceği performans ile halklarımıza umut taşıması tarihsel bir görevdir.

HDP ve bileşenleri bu çalışmaların öncülüğünü yaparken, HDP ile dayanışma içinde olan ve destekleyen demokrasi güçlerinin, örgütlü güçlerin katkısı ve dayanışması bir o kadar anlamlı olacaktır. Ortak birleşik “mücadele” ile 24 Haziran seçimlerinde başarıyı yakalamak mümkün.

“Ortak, birleşik” mücadeleden kasıt, Türkiye demokrasi güçlerinin, faşizme karşı demokratik değerler etrafında bir araya gelmek ve uzun soluklu bir demokrasi mücadelesi için, halklarımıza demokratik alternatif sunması konusunda tarihi bir fırsat sunmaktadır. Demokrasi güçlerinin birliği ve ortak birleşik mücadelesi yükselen faşizme karşı, halklarımızın demokrasi umudunu inşa edebilir. Ve bu mücadeleden zaferle çıkabilir.

Bu nedenle Sayın Selahattin Demirtaş sadece HDP’nin adayı değil, en geniş anlamı ile emekçilerin, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, kadınların, gençlerin ve tüm demokrasi güçlerinin adayıdır. HDP’nin listelerinde yer alacak olan milletvekili adayları, sadece HDP’nin adayları olmayacak, en geniş anlamı ile, emekçilerin, ezilenlerin, ötekileştirilenlerin, kadınların, gençlerin ve tüm demokrasi güçlerinin adayları olacaklardır.

Yurt dışı seçmenlerimizin bu seçimlere ilgisi kuşkusuz son derece önemlidir. İlk görev yurtdışı seçmen kütükleri güncelleştirilirken, bu güncellemeleri ve gerekli düzeltmeleri yapmaları olacaktır. YSK ve e-Devlet portalları üzerinden, kolaylıkla yapılacak bu işlemleri yapmak önem taşımaktadır. Yeni seçmen hakkı elde eden “genç” seçmenlerin bu sürece aktif olarak katılmaları sonucu demokrasi güçlerinin lehine çevirmede belirleyici olacaktır. 

Yurt dışında yaşayan seçmenlerimiz, önceki seçimlerde ortaya çıkan sonuçları göz önünde bulundurularak, 24 Haziran seçimlerinde, daha büyük hedefler önüne koyarak çalışmalara “seferberlik” ruhu ile katılım sağlamalıdır.

Heyecanımızı ve umudumuzu büyütürsek, 7 Haziran 2015 seçim sonuçlarını da aşan bir sonucu yakalayacağımıza olan inancım tamdır. 

BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ…

BİRLİKTE KAZANACAĞIZ…1084
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: