Sarı öküz!

serhatbucak46@hotmail.de | 02 Mayıs 2018 Çarşamba

YUSUF SERHAT FAİK

Edebiyat dilinde hayvanları konuşturarak yazılmış şiir ve hikayelere FABL denir. Fabl’ın atası Fransız yazarı La Fontain’dir. Kürtlerde ise Fabl ustası Şeyh Said efendinin katibi Kürt yurtseveri ve aksiyon adamı Liceli Fehmi Bilal Bey idi. Kürtlerin kıssadan hisse çıkarması için yazdığı Kürtçe şiir ve hikayeleri onun ölümünden sonra maalesef kaybedildi. Bu hafta size „SARI İNEK“ hikayesini anlatacağım. Umud ederim ki bu hikayeden (Fabl’dan) kıssadan hisse çıkartırız.

Afrika’nın bir bölgesinde bir öküz sürüsü yaşıyormuş. Aynı bölgede yaşayan aslanlar açlıktan ölmek üzere imişler. Yakaladıkları küçük avlar onların açlığına çare olamıyormuş. Öküz sürüsüne yönelik yaptıkları saldırılardan birlikte hareket eden öküzlerden kendilerine yiyecek sağlayamıyorlarmış. Bir araya gelen aslanlar soruna çözüm aramaya başlamışlar. Aralarından topal bir aslan yanına iki aslanı da alarak ellerinde beyaz bayraklarla öküzlerle konuşmaya gitmişler. Topal aslan onlara hitaben, „biz bildiğiniz gibi kötü değiliz, sizin hakkınızda kötü şeyler düşünmüyoruz. Yalnız içinizdeki sarı öküz size benzemiyor. Onu aranızda gördüğümüzde tahrik oluyoruz. Onu bize verirseniz aramızda sorun kalmaz“ demiş. Öküzler aralarında tartışarak sarı öküzü aslanlara verip onların saldırılarından kurtulmak istemişler. Bir müddet sonra topal aslan ve yanında iki aslan ile birlikte ellerinde beyaz bayrakla yine öküzlerin yanına gitmişler. Topal aslan „bakın sarı öküzü bize verdikten sonra size karşı herhangi bir olumsuz tavıra girmedik. Şimdi aranızda uzun kuyruklu bir öküz var. Sizlere benzemiyor. Onu görünce tahrik oluyoruz. Onu da bize verin sizlerde rahat edersiniz“ demiş. Öküzler toplantı yapmış, toplantı sonucunda uzun kuyruklu öküzü de aslanlara vermişler. Aynı taktiklerle aslanlar diğer öküzleride birer birer sürüden ayırmış, afiyetle yemişler. Geride az miktarda öküz kalınca aslanlar küstahlaşmaya başlamışlar. Artık ne beyaz bayrağa ihtiyaçları kalmış, ne de elçilik yapan aslanlara. Geride kalan öküzler yeniden toplanıp durum değerlendirmesi yapmışlar. Öküzlerden birisi diğerlerine sormuş „biz nerede hata yaptık“ demiş. Öküzlerin başı boz öküz soruyu gözleri yaşararak, „galiba sarı öküzü vererek hata yaptık“ demiş.

Kıssadan hisse, anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul, zurna az. 

Eğer hep birlikte hareket etmiş olsa idik sömürgecilere kolay, kolay yem olmazdık.


KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA: 

* YTP eski G.başkanı ve eski sağlık bakanı, Dicle Talebe Yurdu kurucusu Kürt yurtseveri Dr.Yusuf Azizoğlu 1 Mayıs 1970 tarihinden vefat etti.

* Kürt yazar Xeciyê Cindi 1 Mayıs 1990 tarihinde aramızdan ayrıldı.

* PKK kurucu ve yöneticisi Mehmet Karasungur ve kadrolarından İbrahim Bilgin Kürtler arası bir ihtilafı çözmek üzere gittikleri Qandil’de, 2 Mayıs 1983 tarihinde bir komplo sonucu şehit düştüler.

* 4 Mayıs 1937 de Dersim Soykırımı başladı.

* 5 Mayıs 1932 tarihinde Kürtlerin Batı’ya sürgün edilmelerini sağlayan “Mecburi İskan Yasası” TBMM’de kanunlaştı.

* 4 Mayıs 1995’te kayıp anneleri Galatasaray Lisesi önünde ilk oturma eylemini başlattılar. Cumartesi Anneleri olarak anılan kayıp annelerinin eylemi bugüne kadar devam ediyor.

* 6 Mayıs 1972 tarihinde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan hakkındaki idam kararı Ankara kapalı cezaevinde infaz edildi. Üç devrimcinin cenazesi Ankara Karşıyaka mezarlığında toprağa verildi.

* 6 Mayıs 1996’da Şam’da PKK lideri A.Öcalan’a bombalı suikast düzenlendi.1267
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: