24 Haziran sadece bir seçim değil

rojbinekin24@gmail.com | 02 Mayıs 2018 Çarşamba

Rojbîn Ekin

Aralarında Eşbaşkanlar Sezai Temelli ve Pervin Buldan’ın da bulunduğu HDP’li heyetler hafta sonu Botan, Ağrı ve Hakkari’deydi. Kuzey Kürdistan halkı şenlik havası ile karşıladı. Kürtler bir kez daha dost düşman herkese nasıl bir iradeye ve güce sahip olduğunu ilan etti. 

Son iki yıldır zılgıt sesi yükselmiyordu, halaylar çekilmiyor, düğünler yapılmıyor, rengarenk Kürdi kıyafetler giyilmiyordu. HDP heyetinin seçim çalışmaları için başlattığı geziyle birlikte, özellikle Botan halkı yas mevsimini sonlandırdı. 

Asya Yüksel ve Mehmet Tunç’un onlara verdiği sözün taşıyıcıları bu kez, HDP heyetini büyük bir coşkuyla karşılayan binlerdi. Soykırımcı rejime karşı Bakur Kürdistan’ın direniş kalesidir Botan. Boyun eğmeyenlerin, diz çökmeyenlerin anayurdudur. Kökleri sağlam olduğu için hep yeniden yeniden yeşerir ve tüm Bakur Kürdistan üzerine çiçek açar. Özgürlük umudunu hep diri tutar. Asidir ve zalimin hesabını kendi keser. Bakur Kürdistan’ın özgürlük baharı Botan’da ilkin çiçek açar. Çıplak bedenleriyle, Kürt halkına soykırımı dayatan kurşunların önüne atlarlar. İşte yırttı Botan yasını ve artık korkmalı Cizre’yi, Şırnak’ı, Silopi’yi, İdil’i yakıp yakınlar, Botan’ın çocuklarını bodrum katlarında diri diri yakanlar. 

Alınan baskın seçim kararıyla başlayan süreç, Kürtler ve hala Türkiye’de, barışa, kardeşliğe, demokrasiye, adalete ve eşitliğe inananlar ile Türkiye’yi üstü açık bir zindana çeviren ve bu zindanın gardiyanlığını yapanlarla kıyasıya bir mücadele süreci olacak. Adil olmayan koşullarda seçime girilsede halkların özgür iradesinin nelere kadir olduğunu çok iyi bilir herkes. Korkuya teslim olmayan milyonlar var çünkü. 

Tayip Erdoğan’ın Türkiye’ye yaptığı darbe hala devam ediyor. Tek adam rejimini OHAL koruyor. Dolayısıyla aykırı tüm ses ve renkler, bu süre içerisinde daha yoğun bir baskıya maruz kalabilir. Bunları yazarken bile, “Kürt halkı ve Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele eden kesimlerin görmediği ne kaldı ki?” sorusunu da sormadan edemiyorum. Kürtleri ve Türkiye toplumunu sindirmek için her şey denendi. Buna Kürtlerin ve Türkiye’nin sol, sosyalist, demokratik kesimlerinin oyunu alan HDP’e de dahil. HDP’yi siyasetin dışında bırakmak için son iki yıl içerisinde çok yoğun bir baskı uygulandı. 1 Kasım 2015 seçimlerinde HDP’nin meclise giren 59 vekilinin –HDP eski eşbaşkanları dahil- 9’u tutuklu bulunmakta. 3’ü hakkında da yakalama kararı var. HDP’ye baskıların yoğunlaştığı bu süreç içerisinde 10 vekilin vekilliği düşürülürken, 31 vekili ise gözaltına alınıp tutuklanıp serbest bırakıldı. 68 belediye başkanı tutuklu ve 94 belediyeye ise kayyım atandı. HDP’nin parti binalarına AKP’nin çete yapıları saldırıp yaktı. Kürtçe olan sokak isimleri değiştirildi, Kürtçe yazılı tabelalar kaldırıldı, Kürt halkının sembolleri yakıldı, yıkıldı. Mezarlıkları tahrip edildi.  AKP-MHP rejimi milliyetçiliği, dinciliği, faşizmi ve şovenizmi yükselterek, Kürt halkını ve sol, sosyalist, demokratik kesimlerin tümünü linç etmek için çok yoğun bir saldırı içerisinde oldu. 

Kürt halkına soykırım uygulayan tüm çeteler ödüllendiriliyor. Tıpkı Şırnak’ta 3 Ekim 2015 günü, bedenine 28 kurşun sıkılarak katledilen ve daha sonra  cansız bedeni zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in katili olan Şırnak Terörle Mücadele (TEM) Şube Müdürü Hacı Murat Dinçe gibi. İlk ödülünü Şırnak’ta gerçekleştirmiş olduğu suçlardan, 10 Nisan 2016’da Tayip Erdoğan’dan almıştı. Şimdi de 24 Haziran’da gerçekleşecek olan seçimlerde İstanbul’dan AKP aday adayı olacağını açıklayarak, yarım kalan projelerini hayata geçirmek istediğini belirterek istifa ettiğini belirtti. 

AKP’nin özel savaş elemanı Dinçer, bu seçimi bir kurtuluş savaşı olarak gördüğünü belirterek, 25 yıllık tecrübesini kullanarak, yarım kalan projesini meclis çatısı altında tamamlamayı hedefliyor. Efrîn işgal edilirken, Hatay’a Erdoğan ile birlikte gelip Yaylalar yaylar şarkısını söyleyip “Efrîn’i dolaş da gel” diyen çapsız saray soytarısı İbrahim Tatlıses de aday adayı olacağını açıkladı. Kalibresi bozuk ne kadar saray kölesi varsa, hepsi bu süreçte Erdoğan ile birlikte olmak istiyor. AKP’nin aday adayı profilleri beyni akmış, Erdoğan tarafından kumanda edilenler. 

Neden HDP’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden daha fazla 24 Haziran seçim sürecinde daha fazla desteklenmesi gerektiğini daha fazla açmaya gerek yok. Faşizmin yenilgisi için HDP’den başka alternatif yok. HDP ve HDP seçmenleri, kesinlikle daha güçlüdür ve kazanacağına inanmalıdır.996
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: