Suriye: Bitmeyen savaş kapanı ve olasılıklar

14 Nisan 2018 Cumartesi

ZİYA ULUSOY

Cenevre görüşmelerinin anlaşma sağlanacağı söylenen her turu Suriye’de savaşın yeniden alevlendirilmesinin dönemeci oldu. Bu kez Astana ve sonrasında Cenevre’de yapılacak tur arifesinde yeniden savaş alevlendiriliyor. 

ABD, sonuçlarla uzlaştığını yansıttı ve Cenevre’de uzlaşmanın şekillendirilmesinden bahsetti. 

Büyük çoğunluk bu beklentideyken, ABD-Fransa-İngiltere’nin Doğu Guta’da Suriye rejiminin kimyasal silah kullanarak 70 sivili katlettiği iddiasıyla ABD Başkanı Trump’ın çelişkili açıklamaları ve twit açıklamalarındaki tehditlerle, emperyalist güç odakları arasında büyük çaplı savaşa kıvılcım olacak savaş tehditi yaşanıyor.

Son iki haftaya sığdırılan gerginlik, sürecin bu doğrultuda tırmandırıldığını gösteriyor. 

ABD ve müttefikleri kampı, ajan zehirlemesi iddiası ile Rus diplomatlarını kovdu. Doğu Guta rejim cephesi tarafından alınırken, Rusya ve müttefikleri "kimyasal kullanıldığı" provakasyonunun kotarılacağını önceden açıklamışlardı. Ve gerçekten de Batı’ya, politik İslamcı ve rejim karşıtı güçlere yakın “Beyaz Baretliler”, bu iddiayı içeren görüntüler yayınladı. İsrail, Suriye’nin Tayfur askeri havaalanını füzelerle vurdu. İsrail-İran karşılıklı yoketme tehdidinde bulundular. 

Büyük olasılıkla senaryo olan kimyasal iddiasını, ABD-müttefikleri, rejime karşı yeni bir savaş tırmandırması için kullanıyor. ABD ve İngiltere uçak gemilerini Doğu Akdeniz’e yığıyorlar. Macron da selefi Hollande gibi, kimyasal senaryosu doğrulanırsa rejimi vuracağını açıkladı.

Bütün bu gelişmeleri önceleyen gerçek ise Doğu Guta’yı almak için Efrîn’i veren Rusya/İran ile Erdoğan faşizminin Soçi anlaşmasının Efrîn savaşı ve işgaline yol açmasıydı. Efrîn savaşını kotaranlar, rakibi ABD kampına yeni savaş fırsatı verdiler. 

Efrîn işgali/savaşı sonrası, ABD’nin fırsattan yararlanarak, tırmandırdığı yeni savaş gerginliği nasıl sonuçlanır?

 ABD/müttefikleri kampı, Rusya’nın güçlerini doğrudan vurmayan ama rejim ve İran ile Hizbullah’ın güçlerini –geçen yıl aynı iddiayla Şayrat askeri hava üssünü vurmasından daha geniş çaplı saldırılarla vurarak rakip ittifakın kazanmasını engelleyen savaş sürekliliği sağlamak istiyor. Bu yolla karşı cepheyi güçsüzleştirerek, savaşı sürdüremez duruma düşürerek yenilgi sürecine sokmayı amaçlıyor. Bir olasılık bu. 

Ya da ABD kampı, yeni bir savaş tırmandırma safhasını, Rusya ve ittifaklarına karşı Ukrayna’dan Suriye ve İran’a uzanacak, sonra (Kuzey) Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’ne (KDHC) savaşla birleşecek büyük çaplı emperyalist paylaşım savaşına basamak yapmayı amaçlıyor. 

Trump’ın ve bazı yöneticilerin ateşli ve 48 saatte savaş kararı çıkacak açıklamalarından sonra, 12 Nisan’da toplanan ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, müttefiklerine danışma turlarından sonra karara varmayla sonuçlandı. Bu birinci olasılığın ağır bastığını gösteriyor. Ama yeni savaş halkalarının Suriye’deki ilkinin, büyük çaplı emperyalist paylaşım savaşına kıvılcım olması tehlikesi ortadan kalkmıyor.

Sınırlı savaş tırmandırması da olsa, ABD kampı, bunu pratikleştirdiğinde Rusya’nın karşılık vermesi, büyük çaplı savaşa dönüştürmesi koşulları var. 

Kapitalist emperyalizmin krizi koşullarında, mali-ekonomik rekabet şiddetlenirken, ABD kampı, Çin-Rusya eksenini henüz çok güçlenmemişken önleyici savaş saldırılarıyla yenilgiye uğratmaya çalışıyor. Şimdiki askeri üstünlüğünü henüz yitirmeden dünya hakimiyetini yenilemek istiyor. Önleyici savaş doktrinini, şimdi yeni savaş halkalarını tutuşturarak hakimiyetini koruma ve rakiplerini baş kaldırmalarını engellemede kullanmaya başlıyor. 

ABD kampının, KDHC’ne karşı savaş hazırlığını yıldırıcı olarak Çin’e karşı kullanması da rakibi önleyici emperyalist savaş stratejisinin bir diğer parçası. 

Yeni bir güç odağı olma amacındaki Almanya, ABD kampının Suriye’de savaşı tırmandırmada saflarında yer almadığını ilan etti. Emperyalist yeni güç odaklarının ABD kampına karşı gard almakta olduklarının karşıdan bir örneği. 

Çin ABD ticaret savaşına meydan okuyarak, küresel emperyalist ticareti koruma iddiası ve Yol-Kuşak projesiyle, askeri bütçesini artırarak gardını alıyor. 

Rusya mali-ekonomik rekabet gücü yokluğuna rağmen, bir süre önce engellenemez yetenekte nükleer başlıklı balistik füze yaptığını ilan ederek, ABD kampını büyük çaplı saldırıdan vazgeçirmeye çalışıyor. Yanı sıra elindeki askeri sanayi sayesinde ve bölgesel hakimiyet alanını muhafaza etmeye çalışıyor, meydan okuyor. 

Rusya Suriye’de yeni savaş tırmandırmaya karşı da meydan okudu: atılacak füzeleri ve ortamlarını vururuz!

Krizler, savaşlar ve ayaklanmaların içiçe yaşandığı koşullarda, yeni savaş halkalarının yolunu döşediği yeni emperyalist paylaşım savaşını önlemenin yolu, ayaklanmaları ve savaşa karşı mücadeleyi tırmandırmak, Rojava Devrimi başta gelmek üzere devrimleri ve mevzileri korumak güncel mücadele görevidir.

Yeni bir Suriye savaşını, akbaba sabırsızlığıyla destekleyen Erdoğan faşizmi, işgal alanını süreklileştirme ve Rojava Devrimi’ne yeni saldırı için kullanmak istiyor. Bu amaçla kimyasal senaryo korosuna katıldı. ABD’ye yeniden dümen kırma politikasını sergiledi. 

Fakat rakip cepheler arasındaki savaş büyüdükçe Erdoğan’ın çelişkilerden yararlanarak Rojava Devrimi’ni ezme ve işgal savaşları imkanı da olmayacak. Gücüyle orantısız işgalci hevesleri sonunu yaklaştıracaktır.

 Erdoğan’ın savaş akbabalığına karşı, yeni faşizmini, Efrîn-Cerablus işgalini yenilgiye uğratmak, bu amaçla direnişi büyütmek emperyalist savaş tehlikesine karşı Türkiye ve Kürdistan alanından verilecek yanıttır. 1066
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: