Saç dökülmesi tedavisi -II-

12 Nisan 2018 Perşembe

DERSİM DAĞDEVİREN

Alopesi, yani aniden ortaya çıkan, değişik çaplarda, bir ya da birkaç tane yuvarlak ve tamamen saçsız alanlar için değişik tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Kortizon ya hap olarak içilmek üzere ya da merhem olarak saçsız alanlara sürülmek üzere kullanılır. Kortisonun yan etkilerinden yola çıkarak tedavi kapsamında daha çok merhem olarak tercih edilir. Fakat kortizon tedavisi diğer tüm ilaç tedavileri gibi hekim denetiminde yapılmalıdır. Kortison tedavisinin üç aylık süreyi geçmemesi önerilmektedir. Kortison tedavisi sonrası saçsız alanların tekrar çıkma ihtimali yüksektir. 

Daha çok sedef hastalığının tedavisinde kullanılan Dithranol ilacı özellikle kadınlarda bir alternatif olarak tercih edilmektedir. Ciltte kızarıklık veya saç renginin (özellikle sarı ve ak saçlarda) değişmesi bu tedavi yönteminde sık görülen yan etkilerdir. Yine sedef hastalığının tedavisinde kullanılan PUVA (Psoralen ve ışın tedavisi) da etkili olabilir. Bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar da tedavi olanakları arasındadır.

Saç mezoterapisi de bir tedavi olanağıdır. Saçın sağlıklı büyüyüp gelişebilmesi için gerekli olan vitamin, antioksidan, mineral ve dolaşım düzenleyici maddelerin mikro iğneler ile saçlı deriye doğrudan enjekte edilir ve daha sonra saç derisine masaj uygulanır. Hem erkeklere hem de kadınlara rahatlıkla uygulanabilen saç mezoterapisi 5 gün ara ile ortama 5-10 seans olarak yapılmalıdır. Uygulama sırasında herhangi bir acı, ağrı hissedilmemektedir. 

Bir başka tedavi yöntemi de hastanın kendi kanının alınıp belirli işlemlerden geçirilmesi ile yapılmaktadır. Burada fibroblast denilen ve kökleri besleyecek, gelişimini sağlayacak olan kısım ayrılır ve dökülen bölgeye enjekte edilir. Bu yöntemin özellikle genetik dökülmelerde etkili olduğu söylenmektedir. Bazen saç mezoterapisi ile de birlikte uygulanmaktadır.  

Saç ekimi özellikle erkek tipi genetik saç dökülmesi olan kişilere uygulanabilir. Ancak bu yöntemim maliyeti oldukça yüksek. Bu yönteme başvurmadan önce saç dökülmesi konusunda tüm tahlillerin hekim tarafından yapılması önemlidir.
545
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: