Ortadoğu denklemi

serhatbucak46@hotmail.de | 11 Nisan 2018 Çarşamba

YUSUF SERHAT FAİK

Rusya Dışişleri Bakanı Lavron Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, „Erdoğan hiç bir zaman Efrîn’de kalıcı olmadıklarını söyledi. Türkiye’nin işlerini tamamladıktan sonra Efrîn’i rejime teslim etmesi en doğru olanıdır” diyor. Lavron’a anında yanıt TC hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ’dan geliyor „Türkiye’nin Efrîn’de bulunması işgal değildir. Türkiye Suriye’nin siyasi birliğine saygılıdır. Türkiye’nin Efrîn’de bulunması terör örgütünün işgal ettiği toprakları korumasına yöneliktir. Siyasi çözüm gerçekleştiğinde buralar siyasi çözüme göre şekillenecektir.“ Bozdağ’ın yanıtında muğlaklık var, gerçeklikte. Gerçeklik dört sömürgeci devlette bir diğerinin siyasi birliğine saygılı olmasıdır. Bu dört sömürgeci devlet sadece Kürtlerin siyasi birliğine karşıdır. Kürtlerin siyasal birliğine karşı oldukları içinde ellerinde kepçe habire Kürtler arası ilişkileri kendi lehlerine çevirmek için karıştırıyorlar. Kürtler arasındaki siyasal birliğin önündeki en büyük engel bu sömürgeci sitemlerdir. Muğlak olan ise Efrîn’i oluşacak siyasi çözüm gerçekleştiğinde buraların siyasi çözüme göre şekillenecek olması gibi muğlak olan cümlededir. Aslında bu cümlede de muğlaklık yok TC Efrîn’e vekalet savaşı yürüten çetelerini yerleştirmeye başladı bile.

Rejim’in Doğu Guta’da kimyasal silah kullandığına dair batı tarafından ileri sürülen iddialar var. ABD başkanı Trump, Esad için ‘hayvan’ tabirini kullanıyor. Yaptıklarının hesabını vereceğini söylüyor. İngiltere, Fransa, Almanya gibi AB ülkeleri ve ABD’nin NATO ittifakçıları da Trump’ın yanında yer alıyorlar. İsrail ise hemen Suriye’nin iki askeri üsüne f-15’lerle saldırı düzenliyor. Rusya ve İran Suriye’deki rejimin yanında yer alıp, kimyasal silah kullanılması iddiasını red ediyorlar. Rusya ve İran’ın Astana’daki müttefiği ise Esad’ı her zaman olduğu gibi suçluyor. Suriye kökenli uluslararası ilişkiler uzmanı Zekeriya Mulahatcı ABD’nin vurulacak 20 hedefin haritasını çıkardığını iddia ederek, bu hedeflerde İranlı milislerin ve Rus askerlerinin bulunduğunu belirtiyor. İsrail jetlerinin anında iki Suriye askeri hedefini vurması acaba böyle bir operasyonun öncüsü müdür? Bunu zaman gösterecek.

Ortadoğu kaynıyor. HDP heyeti ulusal birliğin sağlanması için Kürdistan’ın Güneyinde temaslarda bulunuyor. Bu kaçıncı ulusal birlik teması sayısını ben de aklımda tutamadım. Sadece temas yetmiyor somut adımların acilen atılmasında yarar var. Somut adımların atılabilmesi içinde tüm parti ve şahsiyetlerin sömürgecilerin Kürdistan’ın iç ilişkilerine karışmasına dur demeleri lazım.

Sadece bu da değil herkesin eline ve diline sahip çıkması gerekiyor. Bu da yetmiyor Güney Kürdistan’daki partilerin, halkın özellikle TSK’nin üslerine karşı tavır alması gerekiyor. TSK’nin üsleri her zaman ulsal birliğimizin önünde engeldir. Birde birbirimizin yarasını sarmayı öğrenmemiz gerekiyor.

Bugüne kadar hep birbirimizin yarasını deşmekle uğraştık. Ortadoğu kaynıyor. Kürtler halen birliklerini oluşturamamışlar. Yaşananlardan ders çıkartılması gerekirken, aksine birbirimizle uğraşmaktan, sömürgecilere karşı birlik olamıyoruz. Tarihe ve mazlum Kürdistan halklarına karşı görevimizi yerine getirmeliyiz.


KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 8 Nisan 1987’de PKK MK Üyesi Mehmet Sevgat, Herekol dağlarında girdiği silahlı çatışmada yaşamını yitirdi. Cenazesi Siirt’te Newala Kasaba’ya atıldı.

* 9 Nisan 1914’te Bitlis Kürt Milli Hareketi’nin öncülerinden Mellê Selim Efendi Bitlis’te idam edildi.

* 10 Nisan 1930’da İngiliz mandasındaki Irak’ta Kürtçe Güney Kürdistan’da resmi dil olarak kabul edildi.

* 10 Nisan 1991’de Güney Kürdistanlı Kürtler BM’nin 688 sayılı kararı gereğince ülkelerine geri döndüler.

* 10 Nisan 1992’de ilk Kürt mizah dergisi TEWLO İstanbul’da S.Bucak’ın sahipliği, Tarık Tolunay’ın Genel Yayın Yönetmenliği ile İstanbul’da yayınlanmaya başlandı. 

* 14 Nisan 1925’da Bitlis Askeri Mahkemesi’nin verdiği karar sonucu Miralay Halit Bey, Yusuf Ziya Bey, kardeşi Teğmen A.Rıza, damadı Faik ve Mola Askeri Bitlis’te idam edildiler.679
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: