Efrîn’in öğretisi: Serkeftin jiyan e!

14 Mart 2018 Çarşamba

NAGİHAN AKARSEL

Sözcükler anlamları ile yaşamsallaştıkları zamanlarda daha güçlü kuşanırlar… Ruhumuza dokunur, çiy damlasının direncine sığınır, ışığın adaletine tutunurlar… Anlamı yaşamsal kılmanın aynası olurlar… 

Geleceğimiz çoğu zaman kullandığımız sözcüklerin anlamına kayıtlıdır. Bu anlamı kuşandıkça hafızamız oluşur. Hafızanın gücü katliamlara, soykırımlara, jenositlere karşı direnir. Evet direnir ama artık bunu zafer ile taçlandırmanın ilmini bekler… Direnişin yetmediğini zaferlere ihtiyacımız olduğunu haykırır. 

Bizim hafızamız şimdi bunu yaratmanın arifesindedir. Araf’ta bekleyen ve tüm güçleriyle saldıran zebanilerin “düştü, düşecek” diye haykırdıkları Efrîn’in 54 gündür direnmesi bu gerçeği ifşa etmektedir. Muazzam bir direniş ile zafere kaydını yaptı Efrîn. Efrîn’in, yıllardır Kürdistan’ın her bir karış toprağında bir yaşam felsefesi haline gelen “An serkeftin an mirin/Ya zafer ya ölüm” şiarı ile direnmesi bunun ilmidir. Demokratik uygarlık manifestosunun yazıldığı İmralı direnişinden sonra bu şiarın, “An serkeftin an serkeftin/Ya zafer ya zafer” olması ise zafere kaydını yapan Efrîn şahsında Kürdistan’ın artık bu gerçeğe sahip çıkmasının ve zaferi gerçekleştirmenin emrini bize verir. Demokratik uygarlık paradigması sadece zafere kaydını yapmanın değil, bu gerçeğe sahip çıkmanın çağrısını bütün Kürdistan’a haykırır...

Efrîn’de herkesin bir dua gibi dilinden düşürmediği, “Berxwedan jiyan e/Yaşamak direnmektir” deyimi de Mazlum Doğan’ların direnişinden bize miras kalan hakikatin kendisidir. Efrîn, bu hakikatin yaşamsal halidir. Efrîn, tam 54 gündür “Berxwedan jiyane” diyerek direniyor. Şimdi bu şiarın açtığı yolda, “Serkeftin jiyan e/Yaşamak başarmaktır” diyor ve bunun için zafere kilitlenmeyi emrediyor. 

Efrîn ile bir kez daha açığa çıkan odur ki demokratik uygarlık güçlerinin direnmek gibi bir sorunu yoktur. Tarih boyunca sayısız direnişe imza atmıştır. Çok değil sadece bu ayda 16 Mart 1998’de Halepçe’de, 12 Mart 1995’te Gazi’de, 12 Mart 2004’te Qamişlo’da, 28 Mart 2006’da Amed’de saldıranlara karşı direndi. Katliamlar yaşadı. Bunlar sadece şimdi hafızamızda kayıtlı olan yakın tarihten örnekler… Enes’in bakışlarındaki masumiyet, Mahsum’un yüreğimizde bir yaraya dönüşen mızrağı şimdi Efrîn’de Diyana’nın gülüşünde donan ölüm artık başarmaktan başka çaremizin ve de yaşamımızın başka bir anlamı olmadığını anlatıyor. 

Sur’da, Cizre’de, Şırnak’ta, Nusaybin’de, Gever’de adım adım stratejisini çizen bugün Efrîn’de bunu somutlaştıran, Mahabat’ın yıkılış yıldönümünde Efrîn’e saldıran bir hafıza ile karşı karşıyayız. Faşizm, hafızasında canlı olan bir bilgi ile sadece kentlere, sadece parçalara değil komple Kürdistan’a saldırıyor. Onun için Efrîn küçük bir kent değil, Kürdistan’dır. Bütün Kürdistan’ın da bu bilinçle Efrin’e sahip çıkması bu nedenle hayati önemdedir. 

Bunun farkındalığı ve bilinciyle an be an kuşanmanın, bütün ulus devletlerin temsilini yapan faşist Türk devletine karşı direnişi zafer ile sonuçlandırmanın ve Demirci Kawa’nın destanını yeniden güncellemenin eşiğindeyiz. Bütün zamanlarımıza işlediğimiz direnişin bilincini zafere dönüştürmenin arifesindeyiz. Başta Kürdistan olmak üzere demokratik uygarlık güçlerinin hepsinin dünyanın tüm gerici güçlerinin tek ideolojisi olan faşizme karşı birleşmesi ve zafere kilitlenmesinden başka yolumuz yok. 

Şimdi kötülüğe karşı iyiliğin örgütlenmesine, Kurdîstanî bir bilinçle direnişi zaferle taçlandırmaya, umudun zaferini su damlasına tutunanlara müjdelemeye ve bunun için bedenimin coğrafyam olduğu bilinciyle komple serhildana kalkmaya ihtiyacımız var. Faşizme karşı direniş cephesinden de öte faşizme karşı zafer cephesini oluşturmak ise en acil görevimiz. Kobanê’de doğan umudun Efrîn ile umudun zaferine dönüştüğünün bilincini kuşanmak ve serhıldana kalkmanın zamanı… Efrîn tarih kayıtlarına özgürlük ideolojisinin ilkelerini yaşamsal kılan bir destan olarak geçmeyi çoktan haketti. Şimdi sıra dört parça Kürdistan ve esasta Bakur’un. Serhildan ruhuyla donanmanın ve zafere, serkeftine kilitlenmenin zamanı. Efrîn üzerine düşen herşeyi yaptı. Herşeyi... Bu anlamda eksik olan nedir diyebileceğimiz hiçbirşey yok… Hiçbirşey… 890
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: