Tevfik Fikret Kürtçe yazdı!

14 Mart 2018 Çarşamba

VEYSİ SARISÖZEN

Evet Tevfik Fikret Kürtçe yazdı:       „Millet yoludur Hak yoludur tuttuğumuz yol

Ey hak yaşa ey sevgili millet yaşa var ol!“

Ben size bir şey söyleyeyim mi? Bu Efrîn işi Erdoğan’ın başına bugüne kadar yapıp ettiklerini fersah fersah geçecek olan büyük bir “iş” açacak.

Şu anda Efrîn’de savaşı BM kararı gereğince durdursa ve kuyruğu dik tutarak, “bilmem kaç YPG’li, YPJ’li öldürdüm, amacım işgal değil, öldürmekti, hedefime ulaştım” dese ve askerini “çaktırmadan” çekse, belki başına açılabilecek olan “iş”ten bir ihtimal kurtulabilir.

Ama O, “öldüreceğiz” diyor.

„Sık bakalım” diyordu ya Gezi gençliği. “Öldür bakalım.”  

Erdoğan diyor ki, “YPG beni tehdit ediyor.”

Seni tehdit eden YPG ABD’yle birlikte DAİŞ’e karşı savaşıyor. Demek ki seni ABD tehdit ediyor.

ABD elde bir.

İkincisi Efrîn dışındaki Rojava. Diyelim ki Efrîn’i yerle yeksan ettin. Girdin. Rojava’yı ne yapacaksın? O yerli yerinde duruyor. Milyonlarca Kürdü barındırıyor, Arapları, Süryanileri, Êzîdîleri, Türkmenleri, ötekiler cabası. Al sana bir “düşman” daha.

Suriye de var. Efrîn senin toprağın değil. Suriye’nin toprağı. Diyelim ki, bu Suriye rejimi ve Rusya, sana YPG’yi zayıflatman için bir “bonus” verdi. Sonra? “Sana hooop” diyecekler. Esad “ikinci bir Hatay’a” izin vermeyecek. Oldu mu düşman sayısı üç.

Ne yapacaksın Ahbab? Efrîn’e girdiğin gün başına alacağın “iş” bildiğin gibi değil.

Bir de BM Güvenlik Konseyi Kararı var. Çiğniyorsun. Buyur bir de buradan yak. Düvel-i muazzama ne kelime, dünyanın bütün devletlerini karşına almışsın.

Efendime diyeyim, bir de Avrupa’daki milyonluk Kürt var. Her gün sokaklarda. Provokasyona gelmiyorlar. Şiddet estirmiyorlar. “Kitlesel diplomasi” yapıyorlar ve hem Batı kamu oyunu kazanmışlar, hem de senin Havuz Medyanı duman eden Batı medyası onlardan yana. Avrupa’da da “muhasara” altına girdiğinin farkında mısın? Üçüncü, beşinci kuşak Kürt gençleri Avrupa’da çalmadık kapı bırakmıyor. Sen “van minıt”dan başka İngilizce bilmiyorsun ama onlar Batının bütün dillerinde Avrupalılarla konuşuyor. Neler anlattıklarını duysan, dudağın uçuklar. Buyur, bir de işte böyle acayip bir düşman daha.

Başka düşmanların da var. Diyelim ki Efrîn’e girdin. O gün korkuyla fücceten vefat edecek en az beş yüz diplomatın, bin kurmay subayın, iki bin MİT ajanın, en az on bin parti üyen var. Hele sermaye? İster İslamcı, ister laik olsun Bunlar başlarına açılacak “işin” farkında.

Bir şey daha diyeceğim muhterem. Bu diyeceğimi iyi dinle. Efrîn’de bir “iş” oldu. Bu “iş” senin başına açtığın “işin” en büyük, en acılı, en anlamlı, en alarmlı, en sirenli işareti. “Çanlar senin için çalıyor!”

Efrîn’de seni uyaranları dinle. Birini tanıtayım: Helef amca. Ape Helef. Tam 80 yaşında Hesekê’den yola çıktı. Efrîn’e yürüdü. Yani yalnızca sen yürümüyorsun. Ape Helef de yürüyor. Seksen yaşındaki Efrînli’ye karşı yürümenin başına ne “işler” açacağını anlamıyor musun?

Ey babalar, kız çocuk sahipleri. Erdoğan’ın başına açtığı “işi” en iyi siz anlayacaksınız. “Vatan eğer uğrunda ölen varsa vatandır” diyor ya Erdoğan… Bilin ki ne dediğini bilmiyor. O şiirin yazıldığı günlerde ölenler “askerlik şubelerinin asker yazdığı neferlerdi”. Yüzde sekseni asker firarisi olarak dağlara kaçmıştı. İnönü yanındakine o günlerde “bil ki halk bize karşı” demişti. Efrîn’de başka bir şey oluyor. “Vatan uğrunda baba-kız ölen varsa vatandır” şiiri yazılıyor.

Bave Azad Efrîn’de işi gücü olan, evine ekmek taşıyan bir babaydı. “Vatan” tehlikeye girince “Vurun Kürt uşağı namus günüdür” diyen kızı Roxande Xemgin beyaz tülbentini taktı, barış için “keleş” kuşandı. Bave Azad’ın ciğeri yandı. Hangi babanın ciğeri yanmaz. “Ya Allah” diyerek, sofradan yekindi, Kızıyla birlikte, eşine veda etti, ihtiyar anasının ve babasının elini öptü, helallik istedi. Keleşini kuşandı. Kızı Roxande Xemgin’le birlikte Seksenlik Ape Helef nasıl yürüdüyse baba-kız el ele tutuşup yürüdü. Şimdi onlar Efrîn’in baba-kız şehitleridir.

Seksenlik dedenin, baba-kızın “ahını almak” ne demektir bilir misin Ey müstebit?

Amerika’yı geç. Avrupa’yı geç. Hatta YPG’yi, YPJ’yi, PKK’yi de geç. Bir dedenin, bir babanın, bir kızın ahı insanı iflah etmez. Bilesin.

Efrîn’de başına büyük bir “iş” açtın.

Efrîn’i dinle. Senin kirlettiğin şiirler sana karşı dağlarda yankılanıyor. Kürtler Tevfik Fikret’i Erdoğan’ın elinden kurtarıyor ve haykırıyor:

“Zulmün topu var güllesi var, kal’ası varsa/ Hakkın da bükülmez kolu geri dönmez yüzü vardır/ Göz yumma güneşten ne kadar nuru kararsa/ Sönmez ebedi her gecenin gündüzü vardır/ Millet yoludur, hak yoludur tuttuğumuz yol/ Ey hak yaşa ey sevgili millet yaşa varol.”

Ve Efrîn Enternasyonalistleri Kürde yine Fikret’ten bir mısrayla yanıt veriyor:

“Vatanım ruy-ı zemin, milletim nev-i beşer”.

Başına açılan “iş” böyledir işte…1338
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: