Bu kan nasıl temizlenecek?

Selimferat@web.de | 13 Mart 2018 Salı

SELİM FERAT

Erdoğan’ın son sahnesini resimlemek için Hannah Arendt’a başvuruyorum: “Siyasi emellere ulaşmak için meşru araçlar olarak kullanılan gizlilik ve kandırma, yani kasıtlı sahtekârlık ve açık yalan“la kendisinden taraf olan Türkler’in kanını zehirledi bile.

Önce Kılıçdaroğlu Bozkurt işareti yaptı. 

Bir kesim Türk’ün kanını o da kirletti.

Daha sonra, Efrîn’in yerle bir edilmesiyle ilgili Bahçeli konuştu, o zaten kanı kirlenmiş olanların kanını zehirlemiş oldu.

Daha önceleri Birgün Gazetesi bile, PYD’yi “terörist“ ilan ederek, eski solculardan bir kesimin kanını kirletmek gibi talihsiz bir ihaleyi kabul etti.

Konuşmayanlar, gidişata dur demeyenler kanlarının kirletilmesine karşı duramayacaklarını sessizce ifade etmiş oldular.

Türk egemen Medyası, Efrîn’le ilgli son haberlerde, her geçen dakika öldürülenlerin sayısını arttırarak, Efrîn’e ulaşmak için geriye kalan KM sayısını düşürerek, kirletiyor Türkler’in kanını.

…

Türkiye’de, Hannah Ahrendt’a yeniden başvurursa, “kötülük sıradanlaştı“.

Ve Türkiye’de Tük halkını tek bir cephede ve Kürtler ve Kürdistan’a karşı seferber eden siyasi mekanizmanın önemli figürlerinden biri de Çavuşoğlu.

Biraz kovboy, az kabadayı, namlunun ucunda konuşmayı tercih eden, zamane siyasetçisi.

Tesadüf değil, olağanüstü geçiş dönemlerinde, tolumlara tek tip kıyafet giydirmek için pusuda bekletilen böylesi figürler ortaya çıkar…

…

Twitter’de YPG’yle ilgili bir paylaşımının ve Türkiye’nin Efrîn’e saldırısının uluslararası hukuka yakırı oluğunu belirten, Almanya’nın Thüringen eyaletinin Başbakanı Bodo Ramelow, kendisinin ve eşinin ölüm tehditleri aldıklarını açıkladı. 

Almanya’daki kamuoyu ve basın, Erdoğan yönetimine yapılacak yardımlar konusunda, tepkili.

…

Çavuşoğlu son olarak daha Almanya’dayken, Irak ile anlaştıklarını (daha önce Türk Genelkurmay Başkanı Irak’taydı) ve Irak ile birlikte, Kuzey Irak’a (Güney Kürdistan’a) bir operasyon düzenleyeceklerini aktarmış oldu.

Türkiye yeni bir saldırı hazırlığında.

Erdoğan, son konuşmalarında, kendilerine engel tanımadıklarını, ilan etti.

Ve sonunda, Yunanlıların denize dökülmelerini unutmamalarını tavsiye ederek, Türkiye tarihinin kirli sayfalarından birini açtı.

Aslında, varılması gereken yer belli.

Yunanlıların denize dökülmesi şimdilerde gündemde olmadığına göre?

Ana hedef, Efrîn’le birlikte, Kürdistan’ın başka alanındaki kazanımlara karşı geniş bir Türk cephesini harekete geçirmek. Kimseden ses çıkmasın isteniyor.

Bir yerde, her Türk‘ün kanı kirletilsin talimatı, Erdoğan’dan.

Rojava’da savaşan enternasyonalist Türk sosyalistler; Türkiye’de sömürgeciliğin Kürdistan politikasına hayır diyen, aydınlar ve emekçiler, kanın kirletilemeyecek olanlar kalacak. 

Genel tablo, uzun bir dönemdir Erdoğan’ın kurduğu denklemin tutmadığına işaret ediyor. 

Sözkonusu olan, hiç yoktan bir savaş başlatarak, yeniden iktidara tırmanmayı hedefleyen Erdoğan’ın emellerine onay verenlerin sayısının, savaşa rağmen yükselmemesi.

Bir zamanlar, Erdoğan’a oy verilmezse Beyaz Toros’lar harekete geçer demişti Davutoğlu; bindiği dalı kesti.

Şimdi Erdoğan, Efrîn’i işgal etmezsek... diyor…

Efrîn direniyor. Kandil direnecek. Rojava Erdoğan ve Türk ordularına boyun eğmeyecek.

Bilinen bu.

´Muğlak olan: Erdoğan ne yapacak?

Türkler’in Kirletilen kanı nasıl temizlenecek?1570
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: