Fransa dış siyasette Suriye iç siyasette reformlara kilitlenmiş

selmaakkaya@hotmail.fr | 09 Mart 2018 Cuma

SELMA AKKAYA

Geçtiğimiz hafta Fransa-Türkiye arasında Suriye gündemli telefon trafiği gerçekleşmişti. Fransa Cumhurbaşkanlığı sarayından konuya dair yapılan açıklamada, Macron’un BM ateşkes kararının Efrîn için de geçerli olduğunun Erdoğan’a hatırlatıldığı ifade edilmiş, söz konusu açıklama ise Erdoğan’ın sarayından reddedilmişti. Fransa Cumhurbaşkanının böylesi bir cümle kullanmadığı iddia edilirken, iddiaların yalan olduğu bu kez Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian tarafından yapılan açıklamayla onaylanmış oldu. Drian, Türkiye’den birçok kez Efrîn Harekatı’na son vermelerini istediklerini açıkladı. 

Hafta başında Kürdistanlılar yine Parlamento binası önündeydi. Yapılan gösteri sırasında Parlamento başkanına sunulmak üzere Efrîn dosyası içeri verildi. Kürdistanlıların eyleminden birkaç saat sonra Parlamento’nun Dış ilişkiler Komitesi’nde konuşan Le Drian, “uluslararası toplumun BM destekli ateşkes çağrısının Doğu Guta’da uygulanmasına odaklandığını, ancak Efrîn’deki durumun da görmezden gelinmemesi gerektiğini” açıkladı. 

Fransız Bakan tıpkı Macron’un Erdoğan’a hatırlattığı gibi “Ateşkes iradesi herkes için, tüm Suriye için. Bunu söylememiz gerekiyor çünkü önümüzdeki günlerde hepimiz Doğu Guta sorununa odaklanacağız, ancak ateşkes kararı her yer için geçerli, buna Efrîn de dahil” diye konuştu.

Le Drian, Fransız makamlarının tekrar tekrar Türk yetkililere Efrîn bölgesindeki Kürt militanlara karşı müdahaleden üzüntü duyulduğunu söylediğini ve buna bir son verilmesi tavsiyesinde bulunulduğunu ifade ederken, Çarşamba günü Fransa ve İngiltere BM Güvenlik Konseyi’ni yeniden Suriye’de ateşkes kararının uygulanmaması konusunda olağanüstü toplantıya çağırdı.  

Fransa, geçtiğimiz hafta Suriye konulu bir görüşmeyi de Rusya ile gerçekleştirmişti. Görüşmenin Fransa’nın beklentilerinden çok uzak olduğu kulislere yansırken, Fransa’nın Efrîn konusunda BM’yi harekete geçirmek için çabasını sürdürdüğü ifade ediliyor. Fransa son iki ayda ikinci kez BM Güvenlik Konseyi’ni Suriye konusunda toplantıya çağırdı. Birincisinde sonuç alamayan Fransa’nın bu kez nasıl bir sonuç elde edeceği ise soru işareti. 

Fransız hükümeti Efrîn ve Suriye konusunda dış siyasette BM etrafında bir çözüm arayışını sürdürürken, ülke içinde gidişat pek parlak gözükmüyor. Hükümet reform paketi üzerine paket açıyor. Göçmen, demiryolları, sosyal güvenlik, cezaevleri reform paketleri ardı sıra açılırken, Şubat ayında onaylanan göçmen yasası nedeniyle Ulusal İltica Mahkemesi avukat ve çalışanlarının başlatmış olduğu grev üçüncü haftasını geride bıraktı. Mahkeme hakim ve başkanlarının da dahil olduğu greve karşın hükümet yasanın uygulanması konusunda kararlı olduğunu ifade ediyor. Diğer taraftan Fransa hükümeti, cinsel ilişkiye rıza yaşını 15 olarak belirlemeye ve bu yaşın altındaki çocuklarla kurulacak her türlü cinsel teması tecavüz suçu kapsamına almak için yeni bir reform hazırlıyor. Reform paketi özellikle kadın örgütlerinin geçtiğimiz Kasım ayında 11 yaşında iki kız çocuğuna tecavüz eden iki erkeğin beraat etmesi üzerine yapmış oldukları eylem ve tepkilerden sonra gündeme alınmış ama reformun kadın hareketlerinin taleplerini içerip içermediği ise bilinmiyor!  

Ve bir 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü geride bıraktık. Savaş, yıkım, yeni yasalarla gelen hak gaspları 5 bin yıllık esarete yeni halkalar eklenerek şiddet ve eşitsizlik katmerleniyor! Bütün bunlara karşın kadınlar olarak; eşit, özgür bir yarın ve ruhunuza gül istemekten asla vazgeçmeyeceğiz! Yarınlar bizim!842
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: