BM ne iş yapar? Efrîn’de durum acil!

halilsavda@gmail.com | 09 Mart 2018 Cuma

HALİL SAVDA

Erdoğan’ın başında olduğu Türkiye küçücük Efrîn’e devasa ordusu ve çeteleri ile birlikte pervasızca saldırıyor. 

İşgal kuvvetinin başındaki adam meydanlarda öldürdüğü Efrînlilerin ölülerini sayıyor. Salı günü çıktığı sahnede „akşama kadar öldürdüklerimizin sayısı üç bin olacak“ dedi. Bunu söylerken üzülmedi, yüzü asılmadı. Her aileye üç çocuğu öneren ve bunu hararetle savunan adam ‘akşama üç bin Kürdü öldürmüş olacağız’ derken çok rahattı. Yüz hatları ve sesinin tonu geline evlilik cüzdanını uzatıp ‘ha üç çocuk istiyorum’ dediği an gibi... 

‘Akşama kadar üç bin Kürdü öldürmüş olacağız’ derken utanmadı. Bir lider ‘akşama kadar öldürdüklerimizin sayısı üç bin olacak’ der mi? 

İnsan olan bir lider demez, dememeli. Böyle bir adamın Cumhurbaşkanı seçildiği sandığa oy attığım için utanıyorum. Aynı sandığa bu adamın seçilmesi yönünde oy kullananlar utanıyor mu?

Hiç sanmıyorum. 

Onun gözünde öldürdükleri sayıdan ibaret... 

Efrîn’de tablo ağır ve tabloyu ağır yapan ana neden Türkiye’nin hava saldırıları. 

Suriye devletinin resmi güvenlik gücü olan ‘Halk Güçleri’ 20 Şubat’ta Efrîn cephesine hareket etti. Beklenti Türkiye’nin hava saldırılarının hemen biteceği yönündeydi. Türkiye, hava saldırılarını durduramazsa da hava saldırılarına Esad rejiminin cevap vereceği sanılıyordu. 

İkisi de olmadı. 

Türkiye, Efrîn’i havadan bombalamaya sürdürdü. Esad hava sahasını kapatmadı ve saldırılara karşılık vermedi. 

Esad, Erdoğan’ın saldırganlığını eleştirmeyi sürdürüyor, lakin kendisine bağlı az sayıdaki ‘silahlı milis gücün’ geçişine izin vermek dışında birşey yapmadı. Bunların bir kısmının öldürülmesine de birşey yapmadı.

Esad, Erdoğan’a yönelik söylemlerinde samimi mi? Yoksa hava saldırılarına karşı koyabilecek hava savunma sistemi mi yok? 

Karşı koymasını Rusya mı engelliyor? 

Cevap verecek hava savunma sistemi var ve isterse karşılık verecek gücü var. Durum her ne olursa gerçek şudur: Rusya’nın onayı olmadan bu sistemi aktif kılamaz çünkü, hava sistemi Rusya’nın kontrolünde. 

BM Genel Kurulu 24 Şubat günü Suriye’nin genelini kapsayacak bir aylık „İnsani ateşkes“ kararı aldı. BM, „Bu ateşkes terörist gruplar hariç herkesi kapsıyor“ dedi. 

Ateşkes kararı Efrîn’i de kapsıyor ve Türkiye hükümeti ile Efrîn kanton yönetimini sorumlu kılıyor. Efrîn kanton yönetimi ateşkes kararına bağlı kalacağını açıkladı. Ancak Türkiye BM Kararını yok saydı ve saldırılarını arttırdı. Kararın üzerinden iki hafta geçmesine rağmen Türkiye Efrîn’i işgal harekatını sürdürüyor. 

ABD Yönetimi ‘ateşkes Efrîn’i de kapsıyor’ demek zorunda kaldı. Benzer bir açıklamayı Almanya hükümeti de yaptı. Fransa, Türkiye’yi BM Kararına uymaya çağırdı. 

Erdoğan ise saldırganlığın da ısrarlı. 

BM kararını yok sayıyor. Bu açık ki BM’nin kendisini yok saymak değil mi? 

BM, aldığı kararı uygulamaktan aciz! 

BM’nin 5 daimi üyesinden üçü operasyona dair kaygılarını söyledi, ancak bu zorba adam bildiğini okuyor. Kararın altında imzası olan Rusya sessiz! 

Esad, defalarca bu saldırganlık için ‘işgal’ dedi. BM kendi üyesi bir ülkenin kendi üyesi başka bir ülke tarafından işgale maruz kalmasına seyirci gibi... 

BM bu aciz hali aşmaz ise bundan böyle alacağı hiç bir kararın ehemmiyeti kalmaz. Zorba bir adam BM kararını adeta çöpe attı. 

BM mevcut tavırsızlığı ile milliyetçi amaçları için bölgeyi kocaman bir yangına sürükleyen manyak bir adama teslim etmiş durumda. 

Ve bu yangında sadece Kürt çocukları yanmıyor; Türk ve Arap çocukları da yanıyor. 

Bir bölge zorba bir adamın iktidarının devamı uğruna sergilediği manyak hamleleri nedeniyle artan bir kaosa ve yokluğa sürükleniyor. 

İnsani bir ateşkesi bile uygulayamayan BM hakikaten ne iş yapar?

Üstelik bu kararı kendisi almışken! 

Eğer BM acizler ve çıkarcılar birliği değilse kolları sıvamalı ve su manyak adama ‘dur’ demelidir. 1738
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: