Katarakt

08 Mart 2018 Perşembe

DERSİM DAĞDEVİREN

Katarakt göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin şeffaflığını yitirerek matlaşması ile ortaya çıkan bir göz hastalığıdır. Yani görme yetisi buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuş gibi bozulmasıdır. Halk arasında katarakt hastalığı göz perdesi veya aksu olarak da adlandırılmaktadır. 

Katarakt en çok orta yaş üstü insanlarda görülmektedir, fakat daha genç yaşlarda da görülebilir. Yenidoğan bebeklerde bile katarakta rastlamak mümkün. Uzun süreli kortizon veya uyuşturucu kullanan kişilerde ve göze gelen fiziksel darbeler sonrasında da katarakt riski yüksektir.       

Görmede yavaş yavaş azalma, ışığa hassasiyet, çift görme, gece görüşünde bozulma, okumada zorlanma, renklerde sararma veya soluklaşma, gözlük numaralarının sık değişmesi kataraktın temel belirtileridir.

Katarakt hastalığında tek tedavi yöntemi ameliyattır, yani merceğin çıkarılıp yerine suni mercek yerleştirilmesidir. Onun dışında kataraktın ilerlemesini durdurabilecek etkili bir yöntem yoktur, yani ne uygun ilaç vardır, ne de gözlükle tedavi edilebilir. Modern tekniklerin gelişmesiyle birlikte katarak ameliyatları genelde narkozsuz yapılmaktadır ve ağrısızdır. Çoğu zaman hastalar ameliyat günü eve gidebilir. Ameliyatı yapan hekimin tecrübesinin yanı sıra göz içine konulan merceğin kalitesi ameliyatın başarısı için belirleyici olmaktadır. Kalitesiz merceğin kullanılması tekrar katarakt olma riskini arttırmaktadır.

Doğumsal (konjenital) katarak ise doğumdan itibaren görülen, lensin tek veya çift taraflı olarak şeffaflığını yitirmesidir. Bu katarakt tipi annenin hamilelik sürecinde geçirdiği enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra hiçbir nedene bağlı olmadan da oluşabilir. Bir göz bebeğinin diğerinden farklı renkte (beyaz) olması veya şaşlık, yani gözde kayma doğumsal kataraktın temel belirtisidir. Bu belirtilerin bebeklerde görülmesi zaman kaybetmeden göz uzmanına gitme zorunluluğunu beraberinde getirmektedir. Göz uzmanı ameliyat zamanını yaptığı muayeneler sonucu belirlemektedir. Tek taraflı kataraktlarda veya görmenin engellenmesi durumunda bebekler derhal ameliyat edilmektedir.700
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: