Onlara sorarsanız Türkiye’yi PKK yönetiyor!

06 Mart 2018 Salı

SERKAN DEMİREL

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP Hükümetinin hukuksuz politikaları Türkiye’yi uluslararası alanda gün geçtikçe içinden çıkılmaz bir hala bürümekte. BM’deki eleştirilere cevap vermekten zorlanan Türk yetkililer, neredeyse “Ülkeyi biz değil, PKK yönetiyor” diyerek işin içinden çıkacaklar gibi. 

26 Şubat’ta Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre bürosunda başlayan BM İnsan Hakları Konseyi, 37. İnsan Hakları Oturumları’na damgasını vuran önemli konulardan birisi de Türkiye’de yaşanan hak ihlallerinin gün geçtikçe artan boyutu. 

BM İnsan Hakları Konseyi üyesi devletlerin ve BM çatısı altında kabul gören uluslararası sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yılda 3 defa düzenlenen oturumlarda BM raportörleri tarafından birçok farklı konuda dünyada yaşanan insan hakları ihlalleri üzerine raporlar okunarak bunlar üzerine tartışmalar yürütülüyor. Özellikle 2016 yılından itibaren yapılan oturumların önemli gündem konularından biriside Türkiye’de yaşanan anti-demokratik uygulamalar. Son dönemlerde Türkiye üzerine farklı konularda hazırlanan raporlar, Türkiye’de adalet ve demokrasi kavramının tamamen yok edildiği gerçekliğini gözler önüne seriyor. Türkiyeli yetkililer, ne kadar BM’nin bağımsız bir heyetle Türkiye sınırları içerisinde araştırma yapmasına ısrarla izin vermek istemese de bu ambargoya rağmen dönem dönem hazırlanan raporlar, uluslararası hukuk yok sayılarak ülkede ne gibi bir politikanın uygulandığı gerçekliğini yeterince ortaya koyuyor. 

Örneğin, 2016’tan bugüne BM’nin hazırladığı Cizre, Nusaybin katliamına, Sur’daki yıkımla bölgenin demografik yapısının değiştirildiğine, düşünce ve ifade özgürlüğüne ve son olarak geçtiğimiz hafta işkence ve kötü muameleye dönük çarpıcı raporlar yayınladı. Bu raporların tamamı uluslararası hukuk göz önünde bulundurularak değerlendirildiğinde Türk devletinin altında imzası olduğu birçok uluslararası sözleşmeyi yok saydığı gerçekliği ile karşı karşıya kalıyoruz. 

Bu çarpıcı raporlara rağmen Türk devletine karşı hala bir yaptırıma gidilme cesareti gösterilmese de bu durum, Türk devletinin işlediği suçlarının üzerinin kapatıldığı veya unutulduğu anlamına gelmiyor. BM tarafından hazırlanan her rapor, Türkiye aleyhine kayıtlara geçiyor ve istenildiği dönem Türkiye karşı kullanılabilecek düzeyde arşivlerde itinayla korunuyor. Bugün olmasa da yarın işlediği insanlık veya savaş suçlarından yargılanacağını bilen Türk yetkililer, kendilerine karşı yayınlanan her raporu boşa çıkarmak için büyük bir mücadele veriyor. BM İnsan Hakları Oturumlarında Türkiye’ye karşı yayınlanan raporları ve ağır eleştirileri boşa çıkarmak için Türk devleti adete 2 yıldan beridir BM’de seferber olmuş durumda. BM’nin her raporuna karşılık bir rapor sunan Türk yetkililer, çoğu zaman somut verilerle ortaya konan hak ihlallerine karşı verecek bir cevap bulamayınca da “Her şeyin sorumlusu PKK’dir” diyerek ne kadar çaresiz durumda olduklarını ortaya koyuyor.

Öyle ki; ülkede yaşanan hak ihlallerinden kaynaklı Türkiye’nin, BM İnsan Hakları Konseyi’ne karşı ve oturumlarda yaptığı savunmaların tamamına bakıldığında PKK ibaresine rastlamamak mümkün değil. Her eleştiriye karşı “PKK yaptı” cevabını veren Türk yetkililerine sorarsanız BM raporlarına yansıyan cezaevlerindeki işkenceyi yapan, Cizre, Nusaybin, Sur’daki katliamı organize eden, ifade ve düşünce özgürlüğünü yok sayıp milyonlara varan tutuklamaları yapan, yüzlerce basın yayın organı kapatan hatta Türkiye’de OHAL yasalarını bile uygulayan PKK! 

Her savunmasına PKK diyerek başlayıp ‘koskoca’ Türkiye’yi işlediği savaş ve insanlık suçlarından arındırmaya çalışan AKP aklı, bugün olmasa da yarın uluslararası mahkemelerin karşısına çıktığında korkarım “2012’den itibaren ülkeyi PKK yönetiyordu” diyecek!

Hal böyle olunca şu soruyu da sormadan geçmeyelim: Gerçekten bu ülkeyi siz mi yoksa PKK’nin sizde yarattığı korku mu yönetiyor?1577
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: