En güzel 8 Mart

06 Mart 2018 Salı

NURETTİN DEMİRTAŞ

Kor ateştendir serimiz

Pervane döner ehlimiz

Ol Hürremidir ceddimiz 

Kızıl yıldızlı alayız


Dünyanın tüm acımasızlığına ve dehşetine alevlerde arınmış bir zihniyetle cevap verenleri bu mısralarla anarken, insanlığa en güzel 8 Mart’ı armağan eden Efrîn halkının destansı direnişini bir kez daha selamlıyoruz.

Direnenlerin 8 Martını kutlarken Arin’ler Avesta’lar sayesinde her zamankinden daha fazla gururluyuz. Gurur kaynaklarımız, erkek zihniyetinin sebep olduğu utançlarımızla daha cesaretli yüzleşmemize vesile oluyor.

8 Mart sadece direnenlerin değil özeleştiri yapmak isteyenlerin de bayramıdır.

Beş bin yıllık erkek egemen zihniyetle yüzleşmek ve hesaplaşmak kolay değil. Tüm dehşet stratejilerinin ve uygulamalarının sahibi olan egemen erkek zihniyetini sorgulamak ateşle yıkanmaya, alevler içinde arınmaya benzer. Bunu fiziki olarak yapanların yani doğrudan bedenini yakanların yaşadığı çaresizlik duygusunu aştıracak bir direniş yaşanıyor Efrîn’de. 

En çok kadın kendini yakmıştır. Halen erkek baskısına karşı kendini yakan, intihar eden kadınların sayısı az değildir. Fakat direniş gerçekliği dünyanın tüm kadınlarına umut ve çare yolunu gösteriyor. 

Direniş, erkeğin de kendisini sorgulamasına vesile olduğu gibi yanmanın fiziki değil zihniyette olması gerektiğini de öğretiyor; çünkü mücadele edilmesi gereken bir dehşet dünyası var. Bu dünyadan kaçılamaz, bu dünyaya boyun da eğilemez. O halde direnerek yaşamak temel bir ilke olmalıdır.

Özeleştiri, bedenin değil yanlış zihniyetin, yanlış anlayışların yakılması şeklinde olursa direnişe güç katabilir. Erkek zihniyetiyle hesaplaştıktan sonra bedenin bir kıymeti kalmıyor.

Erkek zihniyetinde ruh bedenden önce ölmüştür zaten. Erkek zihniyetiyle hesaplaşmak ölmüş ruhun canlanmasını sağlar. 

Ruhunu, vicdanını yitirmiş dünya karşısında en büyük eylem erkek zihniyete vurulan darbedir. İçimizdeki canavarın bir tek darbeyle ölecek kadar zayıf olmadığını biliyoruz. Her fırsatta hortlayacak bir egemenlik canavardır erkeklik ideolojisi. Gemlemek-sınırlandırmak başka, öldürmek başkadır. 

Eski zihniyetin ölümü yeni zihniyetin inşa edildiği kadar olur. Bu nedenle o canavarla mücadele sürekli ve bilinçli olmak zorundadır. Yaşamı özgür kılacak kadar başarı sağlandığında özeleştiri bir anlam ifade edebilir. Aksi halde yaşanacak durumu “kendi kendini yiyen canavar” benzetmesi anlatabilir.

Alevler içinde arınanların anılarına da saygının gereği zihniyet ve yaşam tarzına özgürlük ilkelerini kazımak; tüm acılara,  tüm çaresizliklere karşın çözüm yolunu gösterebilmektir. 

Üzerimizde emeği olan ana gerçekliği başta olmak üzere layık olmaya çalıştığımız kadın özgürlük ideolojisinin tüm öncülerine vereceğimiz en güzel karşılık, jineolojik bir bakışla yenilenmek, erkek egemen zihniyetinden arınmak, dehşet stratejisini yerle bir edecek zafer ruhuna kavuşmak olabilir.

Direnerek yaşamak, direnerek anlamak, direnerek çözmek; Önderliğin “erkeği öldürmek” çözümlemesi böylece yol göstermektedir. 

Emek kahramanlarından oluşan “Gümrük Birimlerinin” katkıları için PAJK adına kendilerine gönderilen kutlama mesajının verdiği ilhamla kaleme alınan bu özeleştiri yazısını yine o mesajdaki Önderlik sözleriyle tamamlayalım: 

“Yaşamı heba etmemek için öncelikle kadınla yaşamın doğru, ahlaklı ve estetik (güzelce olan) biçimlerini gerçekleştirmek şarttır. Tüm kölelik biçimlerinin kişiliğinde denendiği ve özümsetildiği kadın kimliğini çözümlemek, özgürlük ve eşitlik davasının yoldaşı ve yaşamdaşı yapmak doğru, ahlaklı ve güzel erkek olmanın da temel koşuludur… Bunun için sorumluluktan pay alan her erkek ve kadının, özellikle kadının güçlenmesi, özgürleşmesi ve tüm toplumsal alanlarda denk bir seviye kazanması için bilimsel, felsefik, etik ve estetik yaklaşım ve pratikleri sürekli geliştirmesi ve örgütlemesi, demokratik ulusun zihniyet ve kurumlarında yaşamsallaştırması gerekir.”

Anlam derinliğine bağlı kalmak sözüyle, 8 Mart, cephede direnenler başta olmak üzere tüm insanlığa kutlu olsun!­1439
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: