Bölgesel ve küresel güç kapışmasının merkezi olarak Efrîn

14 Şubat 2018 Çarşamba

HALİT ERMİŞ

Kürtler soykırım saldırıları karşısında direnişlerini sürdürüyor. Uluslararası komplonun yıl dönümüne girerken Türk devleti de komployu Efrîn ile sonuca götürmek istiyor. Efrîn üzerinden bir kez daha komplo boşa mı çıkarılacak yoksa soykırımcı ve komplocu güçler sonuç mu alacak? Bunu belirleyecek olan Kürtlerin ulusal birlik temelli iç bütünlüğü ve demokratik ulus temelinde halklarla geliştirecekleri ortak mücadele olacaktır. 

Komplonun Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan şahsında tüm Kürtleri hedef aldığı düşünüldüğünde, dün olduğu gibi bugün de komplonun boşa çıkarılmasında ulusal birlik temelli mücadele zorunlu olarak olmaktadır. Komplonun bir yönü Kürtler iken, bir yönü de tüm demokratik güçleri tasfiye etmektir. Buna karşı yapılması zorunlu olan da halkların ortak demokrasi mücadelesidir. 

Başta Öcalan ve Kürtler olmak üzere demokrasi güçlerinin geliştirdiği mücadele bugüne kadar komployu sonuçsuz bıraktı. 

3.Dünya savaşı giderek daha çetrefil bir hal alırken, Türk devlet faşizmi bu kaotik ortamda bir kez daha komployu nihayete erdirme hesapları yapıyor. Efrîn bu hesapların sonucu soykırım ve işgale maruz kalıyor. Ancak Efrîn direnişi karşısında zorlanan Türk devlet faşizminin planları da giderek alt üst oluyor. ABD-Rusya arasında sıkışan Erdoğan ve Türk devleti şantaj ve tehditle durumu dengelemeye çalışıyor. 

Erdoğan tehdit ve şantajla durumu idare etmeye çalışsa da, Efrîn’de yürütülen çağın direnişi komplocuların planlarını bozduğu gibi, bölgesel ve küresel dengeleri de sarsıyor. Durumu kurtarmak için yoğun bir diplomasi trafiği işliyor. Herkes direnişe göre pozisyon almaya çalışıyor. Kürt direnişi kazanırsa taşlar yerinden oynayacak. İttifaklar sarsılıp, dağılıp yeniden örülecek. Herkes bunu görüyor. Onun için hiç kimse şimdiden son sözü söylemiyor, söyleyemiyor. Sözler dengeli, ucu açık bırakılıyor. 

ABD’sinden Rusya’sına, Avrupa’sından Arap ülkelerine herkeste meraklı bir bekleyiş var. Herkes politik çıkarlara oynadığı için, kimse çıkıp açıktan, Efrîn’de soykırım uygulanıyor, insanlık suçu işleniyor da demiyor.  

Belli ki tüm güçlerin tutumlarını, hamlelerini Efrîn’de halkların direnişi belirleyecek. Son sözü Efrîn söyleyecek, söyletecek. 

Efrîn’deki zafer, Efrîn coğrafyasını aşacak. Hatta Kürdistan ve Ortadoğu sınırlarını da aşarak, küresel sistemin yeniden dizaynına direkt etkide bulunacak. Komplo da bu şekilde boşa çıkmış olacak. 

Direnişin sarsıcı etkileri bile ulus devlet temelli faşist iktidarları bunca zorluyorken, halkların ortak direnişi temelinde gelişecek Efrîn zaferi, bu yapıları tümden dağıtabilir. 

Efrîn zaferinden sonra özellikle Türk devleti kesinlikle eskisi gibi kalamayacaktır. Erdoğan ve AKP’nin eteklerinin tutuşması, bunca hırçınlaşmaları bundandır. Bu direnişte kendi sonlarını görüyorlar. Bunun için Türk devletinin tüm imkanlarını seferber edip, küresel güçlere her türlü tavizi verip bir şekilde Efrîn’de planlarını gerçekleştirmek istiyorlar. Erdoğan’ın ülke içinde de Kürtlere ve demokrasi güçlerine karşı devlet terörüne sınır tanımaması da bundandır. 

Kuşkusuz bu direnişten en fazla da Türkiye’deki faşist zihniyet etkilenecek ve sarsılacaktır. Ancak hem Suriye rejimi, hem İran, hem bölgenin diğer güçleri Efrîn’den sonra kesinlikle eski zihniyet ve siyasetle Kürtlere ve bölge halklarına yaklaşım sergileyemeyeceklerdir. 

Yine Efrîn zaferi Suriye ve Irak iç savaşlarıyla ortaya çıka(rıla)n çete örgütlerinin de zorunlu olarak sonunu getirecektir. Çünkü bu zihniyet ve yapılanmalarla bölgede güç olunamayacağı ya da güç dengelerinin bu çeteler üzerinden kurgulanamayacağı gerçeği herkes tarafından görülecektir. 

Kuşkusuz Efrîn zaferi bölgede savaşın bitmesi, 3.Dünya savaşının hemen sonlanması gibi bir sonuç getirmeyebilir. Zira küresel güçlerin çelişki ve çatışmaları sadece Kürt coğrafyası ya da Ortadoğu üzerinden değildir. Fakat bir farkla, Ortadoğu küresel güç çatışmasının merkezindedir. Kürt coğrafyası da bölgedeki çelişkilerin göbeğinde yer alır. Buradan ortaya çıkan sonuç diğer yerlerdeki çelişkilere domino etkisi yapacaktır. Bu etki de giderek küresel bir etkiye dönüşecektir. Dolayısıyla Efrîn bölgesel ve küresel güç kapışmasının merkezi durumundadır. 

O açıdan Efrîn direniş ve zaferi Kürt ulusal birliğinin somutlaşması, uluslararası komplonun tümden boşa çıkarılmasının yanında bölgesel ve küresel çapta etki gücüne sahiptir. 

Çünkü şimdiye kadar sadece askeri bir güç olarak muhatap alınan Kürtler, bundan sonra siyasi bir güç olarak kabul edileceklerdir. Fakat bunun için de Kürtler ulusal birliğini sağlayarak diğer halklarla demokratik ulus temelli biraradalığı esas alarak demokratik sistemlerini mutlak anlamda inşa etmelidirler.  1549
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: