Fransız basınından notlar...

selmaakkaya@hotmail.fr | 09 Şubat 2018 Cuma

SELMA AKKAYA

Fransız iktidarı, Türk işgalci güçlerin Efrîn’e saldırısı karşısında politik bir tutum belirlemekten uzak durmaya çalışırken, Fransız basını günlük olarak Efrîn’indeki gelişmeleri yakından izlemenin ötesinde, kendi hükümetlerinin sessizliğini sorgulamaya devam ediyor. “Bugün değilse ne zaman” sorusunun çoğaldığı ve seslerin daha gür çıktığı basındaki yansımalardan sadece birkaç paragraf, iktidarla kamuoyu vicdanı ve arasındaki farkı çok net bir biçimde vermesi açısından sizlerle paylaşıyoruz: 


Bölgesel çatışma yeni bir aşamaya girdi!

Efrîn’in savaşı, Suriye savaşının henüz bitmediğini bir kez daha hatırlattı. Suriye topraklarında İslamcıların yürüttüğü savaş sonrası bu kez yeni bir büyük karşılaşma Ankara’nın, YPG-Kürt militanlarına karşı yaptığı saldırıdır. Söz konusu saldırı bölgesel çatışmanın yeni bir aşamasına girdiğini gösteriyor. Sonuç, hiç kimsenin tahmin edemeyeceği yeni gelişmeler de yaşanabilir. Halen gelişmekte olan birkaç etki alanına bölünmüş olan Suriye, dış güçlerin stratejileri ve iç aktörlerin istekleri arasındaki sallantılı bir yerde ve de dış güçlerin istekleri doğrultusunda her gün yeni bir savaş alanı haline geliyor. 

20 Ocak’ta başlayan Efrîn savaşı, çeşitli nedenlerden dolayı, özel dikkat gösterilerek, izlenmesi gerekiyor. Sonucu, ana oyuncuların neler beklediği belirleyecek ama Kürtler kendi tarihini yazıyor. (www.courrierinternational.com)


Kürtler tüm desteği hak ediyor!

Türkiye bugün hala ağır Efrîn’i sürekli bombalıyor. 23 Ocak’ta en az 24 sivil öldü ve yaklaşık 5.000 kişi evlerini kaybetti. Türkiye, sınır boyunca bir duvar inşa ettiğinden kaynaklı Halep’ten gelenlerin Suriye hükümetinin kontrol noktalarına geri döndüğü belirtiliyor. Bu nedenlerden dolayı yerinden olmuş insanların gidebileceği herhangi bir yer yok. Bu arada, Erdoğan, sosyal medyadaki saldırıyı ilişkin açıklama yapmaya cesaret eden herhangi bir gazeteci ya da politikacıyı tutukluyor. Ve şimdi, Erdoğan, açık bir şekilde Suriye’nin parçalarını birleştirmeyi umarak Osmanlı İmparatorluğu için nostaljiyi kurmaya çalışıyor. 

Suriye muhalefetinin yenilgisine rağmen Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu, bölgede feminizm ve demokrasi talepler içeren tek yer. Bu nedenle, tüm desteği hak ediyor. Meredith Vergi (www.kedistan.net)


Kürtlerin kurban edilmesine seyirci kalacak mıyız? 

Bugün, Türk tankları, topçuları ve uçakları sınırı geçerek Suriye topraklarında faaliyet gösteriyor. Efrîn’de temizlik yapacağız diyorlar. Bir sonraki adım ne olacak? Minbic? Kobanê? Qamişlo? Kürtler savunmada; arka arkaya Al Nusra, Beşşar, Daech ... ve bundan sonra ne olacak.. Neo-Türk diktatörü Kürtleri çıkarları uğruna kurban etmek istiyor. Oysa Kürtler bölgede tek demokrasi ve laikliği savunan güç! Kürtlerin kurban edilmesine seyirci kalacak mıyız? Bugünün sorusu bu! (www.laregledujeu.org)


Fransa Erdoğan ile Kürtler arasında bir tercih yapmalı!

Fotoğraflar dayanılmaz. Sürüklenen bir kadın bedeni, açık ki işkence edilmiş, göğüsleri kopartılmış, bedeni parçalanmış ve etrafında askerler dans ederek, mutlu bir şekilde “Allah u Ekber” diye çığlıklar atıyor. Direnişçi kadının adı Barin Kobanê. O bir Kürt kadını biçim için direnirken, Erdoğan’ın adamları tarafından öldürülmüş. 

Ülkemiz Erdoğan ile Kürtler arasında bir seçim yapmalı. Bu iki seçim bir ucu demokratik bir deneyim, diğer ucu islamcı şiddet. Bu islamcı şiddet aynı zamanda bizi tehdit eden şiddet. Bu nedenlerden dolayı hükümetimizin derhal harekete en hızlı bir biçimde geçmesini talep ediyoruz. Hükümetimiz hem bağlı bulunduğu Avrupa ülkeleri Türkiye’yi derhal askerlerini geri çekmeye çağırmalıdır. Yoksa sessizliğimiz Kürtlerin kaybetmesi oluyor ya da bizim bir gün kaybedeceğimizi işaret ediyor. (www.lefigaro.fr)


Resmi Ankara rakamları ne dese de...

20 Ocak’ta başlatılan saldırı, kirli bir savaş havasında devam ediyor. Saldırı üç haftasını çoktan geride bıraktı ama çoktan ilerleyiş tıkanmış gözüküyor. Ankara tarafından 10 bin silahlı adam görevlendirilmiş ve bunlara ek Suriyeli milisler var. Engelli arazide stratejik tepelerden ilerleyemiyorlar. (www.lemonde.fr)1211
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: