İşitme kaybı -II-

08 Şubat 2018 Perşembe

DERSİM DAĞDEVİREN

İşitme kaybını yaşayan insanlar konuşma ve diğer seslerin algılanmasında zorlanmaktadırlar. Özellikle gürültülü ve kalabalık mekanlarda arka plandaki sesleri ve kelimeleri algılamakta güçlük çekmektedirler. Karşıdaki kişilerin yavaş, net ve yüksek sesle konuşmasını istemeleri de işitme kayıbına işaret etmektedir. Radyo veya televizyon sesini yükseltme ihtiyacı da belirgindir. İşitme kaybının kişilerin yaşam kalitesi üzerinde (hem sosyal hayat, hem de iş hayatı) önemli etkisi vardır. Bazı insanlar da konuşmaktan ve sosyal ortamlardan kaçınmaya başlamaktadırlar. 

İşitme kayıbının şiddeti hafiften kalıcıya doğru değişmektedir. İşitme kaybının belirtileri her zaman çok belirgin olmadığı için kişiler genelde bu sorunu göz ardı etme eğilimindedirler. Bu nedenle birçok kişi işitme kaybı ilerlemeden doktora gitmezler. Oysaki sorun ne kadar önce tespit ve tedavi edilirse, daha ileri derecelere varacak işitme kayıpları o kadar erken önlenebilir ve kişiye doğru tedavi uygulanabilir. 

Bazı işitme sorunları muayene ile teşhis edilirken, bazıları için çok sayıda test gerekebilir. 

İşitme kaybı sebebini belirlemek için kulak burun boğaz uzmanı ilk olarak kulağı muayene etmektedir. Dış kulak ya da zarda problem olup olmadığına bakmaktadır. Kulak zarının görünümünden orta kulağın nasıl bir durumda olduğu da anlaşılmaktadır. Eğer bu muayenede bir sorun görülmezse, işitme kaybının iç kulaktan kaynaklandığı düşünülür ve işitme ölçümü testleri yapılır. Bu testlerle işitme kaybının tipi, derecesi ve frekansı belirlenir. Bunun yanı sıra özellikle iç kulakla ilgili işitme kaybının nedenini belirlemek için tomografi de gerekli olabilir.

İşitme kaybı, sorunun kaynağına göre ilaç, işitme cihazı ve ameliyat ile tedavi edilebilir. Kulak kirinin birikimiyle oluşan kulak tıkanması kirin yumuşatılıp çıkarılmasıyla tedavi edilir. İşitme kaybı iç kulakta oluşan hasardan kaynaklanıyorsa işitme cihazları sesleri daha güçlü ve kolay şekilde duymayı sağlayabilir. İşitme cihazlarının yapısı kişinin ihtiyacına göre değişir. İç kulakta beyne ses sinyallerinin gönderilmesinde sorun yaşanıyorsa koklear implant isimli elektronik tıbbi cihaz da bir tedavi olanağıdır. Bu cihaz hasarlı iç kulağın fonksiyonunu yerine getirmektedir. Elektriksel uyarımlar aracılığıyla işitme siniri uyarılır ve beyin tarafından ses olarak algılanır.467
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: