Efrîn direnişi Kürtlerde ulusal bir ruha yol açtı

02 Şubat 2018 Cuma

ZILAR STÊRK

Efrîn’e işgal saldırısı on ikinci gününü ardında bıraktı. Teknik ve silahlanma konusunda NATO’nun üçüncü ordusu sayılan TC ordusuna karşı elindeki ferdi silahı dışında başka bir silah teknolojisi olmayan Efrîn halkı tam on iki gün direndi ve Efrîn’i terk etmedi. Çünkü bir varlık savaşı veriyor. Çok değerli çok onurlu çok iradeli bir duruştur. Önünde eğilmeyi gerektirir. DAİŞ ortağı Erdoğan’nın Efrîn’e yaptırdığı saldırı tam bir işgal girişimidir. 

Ancak Efrîn halkı, içine girdiği onurlu direniş ile Erdoğan’a „Efrîn’i işgal emeline ulaşamayacaksın, çamura batar gibi Efrîn’de batacaksın” mesajını vermektedir. İşgalci TC ordusunun yaptığı bombardımanlarda yaşamını yitiren onlarca ve yaralanan yüzlerce sivil insan var. Aralarında bebek çocuk, yaşlı genç kadın erkek insanlar var. Ancak hepsi işgale boyun eğmeyen onurlu birer direnişçi. Bu işgal girişiminin mağduru yoktur direnişçisi vardır. Şehidi ve gazisi vardır.

Rusya’nın Cenevre’ye sözde alternatif olarak geliştirdiği Soçi tam bir fiyaskoyla sonuçlandı. Kürtlerin örgütlü bir biçimde içinde yer almadıkları „Suriye için çözüm platformlarından” bir sonucun çıkmayacağı, bir kez daha ispatlanmış oldu. Kürtlerin dışında tutulduğu ABD öncülüğündeki Cenevre pratiğinden ders çıkarmayan Rusya, Soçi’deki başarısız pratiği ile daha kötü bir duruma girdi. Sözde kendi çözüm platformu olan Soçi’yi geliştirirken eş zamanlı olarak Efrîn hava sahasını işgalci TC ordusunun insafına açmakla adeta baltayı kendi ayağına vurmuş oldu. Üstelik Soçi’ye sadece PYD’li Kürtler değil, ENKS’li Kürtler de katılmadı. Cenevre toplantılarında Kürtler arası bu bütünlüklü tavır pek yakalanamıyordu. Bu da Efrîn’i işgal saldırısının ortaya çıkardığı diğer bir sonuçtur.

Kürtlerin kendi aralarında bütünlüklü bir ruh yakalama durumu bu süreçte sadece Rojava Kürtleri ile sınırlı değildir. Başur’da da Efrîn’i işgal saldırısına karşı yediden yetmişe tüm Kürtlerin ortak bir refleks gösterme düzeyi gelişti. Başur’daki Kürtlerin Efrîn savunması etrafında yakaladığı bu ortak ruh, ulusal birlik ruhudur. İşgalci TC ordusunun Efrîn saldırısı, Kürtlerde ulusal birlik ruhunu geliştirdi. Kürdistan’ın dört parçasında siyasi görüş ayrılıklarını aşarak yakalanan bu ulusal birlik ruhunu kalıcılaştırmanın, kurumsallaştırmanın tam zamanıdır şimdi. 

İşgalci TC ordusunun Efrîn saldırısı karşısında, Efrîn halkının ve savunma güçlerinin geliştirdiği görkemli direniş karşısında gelişen ulusal kamuoyu ve halk desteği kadar, ciddi bir uluslararası demokratik kamuoyu desteği de ortaya çıkmıştır. Çünkü Efrîn halkı ve savunma güçlerinin Kobanê’den devraldığı direniş bayrağı sadece Kürtlerin demokrasi ve özgürlük hakları ile sınırlı değildir. Tüm halkların, kültürlerin ve inançların hak ve özgürlükleri temelinde verilen bir mücadele ve direniş olmaktadır. Hem bölge ve hem dünya halklarında, hem DAİŞ gibi vahşet çetelerine hem de onlara destek veren, besleyip büyüten devletli ortaklarına karşı mücadele verildiğinde, halklar lehine, demokrasi eşitlik ve özgürlük değerleri lehine başarı ve zafer elde edilebileceğine dönük yeniden bir kanaat oluşturmaya başlamıştır. 

İnsanlığın evrensel değerleri haline gelen eşitlik özgürlük ve demokrasi değerleri etrafında yeni bir dünya mümkündür fikrinin umudunu yitirdiği bir çağda, bu umudu tüm insanlıkta yeniden geliştirmeye sebep olmak, Efrîn halkı ve direniş güçleri için muhteşem bir onurdur. Rojava merkezli Kuzey Suriye coğrafyasında ortaya çıkan ve giderek bölge dünya halkları arasında olumlu bir etkide bulunan bu ruhu daha güçlü sahiplenmek ve büyütmek için 3 Şubat Dünya Efrîn Günü çağrısına katılmak, herkes için onurlu bir duruş olacaktır. 1329
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: