‘Katil Erdoğan işbirlikçi Fransa’

selmaakkaya@hotmail.fr | 12 Ocak 2018 Cuma

SELMA AKKAYA

Geçtiğimiz hafta, Fransa’nın başkenti Paris’te 9 Ocak 2013 yılında katledilen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’i anma etkinlikleri için Paris’te hazırlıklar sürerken, Elysee Cumhurbaşkanlığı sarayında Recep Tayyip Erdoğan ve Emmanuel Macron bir araya geldi. Fransız solu ve kamuoyu tarafından söz konusu ziyaret “kabul edilemez ve insan hakları, demokrasiye vurulmuş darbe” olarak değerlendirilirken, ziyaret Fransız basınında da geniş yer buldu. Solun ziyarete karşı çıkış temel noktalarından biri de söz konusu ziyaretin tarihinin Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez için yapılan anma etkinliklerine denk getirilmesiydi. Ziyaret tarihi itibariyle de bir tesadüf olarak değerlendirilmedi ve Fransız hükümetinin Kürtlere bir hakareti olarak görüldü.  

Fransız solu, Erdoğan ziyaretine tepkisini net bir biçimde göstermenin yanı sıra aynı zamanda 6 Ocak günü yapılan merkezi “Hakikat ve Adalet” yürüyüşüne kitlesel katılım sağladı ve Fransa hükümetini ve yargısını Paris katliamı konusunda göreve çağırdı.

Söz konusu ziyaret, Fransız basınında farklı cephelerden okundu. Bir kesim Macron’un Erdoğan’ı bütünüyle dışlamaması gerektiğini savunurken aynı zamanda Erdoğan politikasını eleştiren yazılara geniş bir biçimde yer verdi. Hükümete yakınlığı ile bilinen Le Figaro örneğin, ziyareti “Emmanuel Macron, Türkiye’yi terörle mücadelede ve göç krizine karşı önemli bir ortak olarak görüyor. Dolayısıyla yeni bir diyaloğa girmekte ve Türkiye ile ortak çıkarlar temelinde yeni bir ilişki inşa etmekte bir sorun yok.” diyerek ‘Türkiye, yeri doldurulamaz stratejik bir ortak yorumunu yaptı. Bazı yayın organları ise Erdoğan ziyaretine tepki duyan solun eleştirilerini haklı bulmakla birlikte Macron’un hem Avrupa’nın hem de ABD’nin dışladığı Erdoğan’ın politikalarını değiştirmek konusunda etkili olabileceğini savundu. 

Basın-yayın organlarında geniş yer bulan ziyaret öncesi Erdoğan’ın Le Figaro’da yazdığı bir makale yayımlandı. Söz konusu makalede Erdoğan, iki ülke arasındaki ticari ilişkilere vurgu yapıyor ve 2016 yılında 13.4 milyar Euroyu bulan ticaret hacminin 20 milyar Euroya çıkaracak adımlar atmaktan bahsediyordu. Daha önceki Fransa ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkiler söz konusu olduğunda Fransa’da benzer bir dil kullanmıştı. 

Macron, Erdoğan’ın aksine ziyareti, yapılan eleştiriler nedeniyle insan hakları ve basın özgürlükleri vb eksende yürüteceğini söylese de basın toplantısında atılan imzalar söz konusu ziyaretin özüydü: Savunma Bakanlığı, Aselsan ve Roketsan Fransız Eurosam ile Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi anlaşması, Türk Eximbank ve BPIFrance Assurance Export arasında karşılıklı reasürans anlaşması ve Türk Hava Yolları ile Airbus arasında mutabakat zaptı Erdoğan ve Macron basın karşısındayken imzalandı.

Kimin kanı, kimin canı üzerinden milyar dolarlık anlaşmalar imzalandığını söylemeye gerek yok sanırım. Tarih tekerrür etti adeta. Paris katliamından hemen sonra 2013 yılı Ocak ayında Fransa ve Türkiye arasında Nükleer enerji anlaşması imzalanmıştı. Şimdi bu anlaşma... Şimdi meydanlarda “katil Erdoğan, işbirlikçi Fransa” diyen Kürtlere, “neden bizi suçluyorsunuz” diyecek kadar aymaz olmayın!1152
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: