Ortalık aydınlanıyor

serhatbucak46@hotmail.de | 10 Ocak 2018 Çarşamba

YUSUF SERHAT FAİK

Paris katliamının beşinci yıldönümünde katliamın üzerine örtülen karanlık örtü kalkıyor. Malum olan katliam sorumluları gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Bu vesile ile üç kuşak kadın hareketinin temsilcilerini saygı ile anıyorum.

Aydın Günel ve Erhan Pekçetin isimli MİT üst düzey sorumlularının beş ay önce HPG özel birimi tarafından gözaltına alınmasından beş ay sonra her iki üst düzey MİT mensubunun sorgu ifadeleri kamuoyunca azda olsa paylaşılmaya başlandı. Sanırım ileride daha detaylı açıklamalarda yapılacaktır. Her iki MİT mensubunun yakalanması üzerine TC’i YNK’nin Ankara temsilciliğini kapatmış, mensupları hakkında yurtdışı kararı çıkartmıştı. Tam da o sıralarda iki üst düzey MİT mensubunun Kürdistan’ın güneyinde Medya Savunma Alanlarının yakınında PKK üst düzey yöneticilerini kaçırmak ya da imha etmek için hazırlık yaparken HPG güvenlik birimi tarafından evlerinde yakalanıp gözaltına alındıkları kulaktan kulağa fısıldanmaya başlamıştı.

KCK Eşbaşkanlığının açıklamasına göre MİT’in son yıllarda yaptığı yurt içi ve yurt dışı operasyonlar gözaltına alınan MİT üst düzey elemanlarının ifadeleri ile aydınlanmış. Hücrelerine kadar girilip TC’nin en önemli kurumu felce uğratılmıştır. HPG özel biriminin operasyonu başarılı ve önemlidir.

Bu operasyon sonrasında MİT’te gözaltına alınan elemanlarının konuşma ihtimalini düşünerek gerekli tedbirlerini almaması düşünülemez. Yapılanmasını değiştirip, yeni bir yapılanmaya gitse bile gözaltına alınanların MİT’in yapısı ve iç/dış operasyonları konusundaki verdikleri bilgiler önemlidir.

Paris katliamının planlayıcısının İmralı’daki barış görüşmelerinde devlet heyetinde yer alan Sabahattin Asal olduğu gözaltına alınan üst düzey yöneticilerin ifadeleri ile sabit olmuştur. Tetikçi Ömer Güney’in Türkiye ile yaptığı telefon görüşmeleride bu iddiayı doğrulamaktadır. Paris’te açılan dava dosyasındaki kanıtlarda bu iddianın kuvvetli delilleridir. TC ve AKP iktidarı bir taraftan demokratik bir barışın oluşması için heyetler halinde İmralı adasında görüşmeler yaparken diğer taraftan görüşme yaptığı sayın Öcalan ile birlikte parti kuran Sakine Cansız ile diplomasi alanının istikbali parlak Fidan Doğan ve gençlik temsilcisi Leyla Şaylemez’i bertaraf etmek için plan yapıp uygulamaya koyuyorlar.

Paris katliamını planlayıcısının amiri MİT müsteşarı Hakan Fidan Oslo görüşmelerini yapan ve Öcalan’la görüşen heyetin içerisindedir. Sabahattin Asal’ın bu planı yaparken Hakan Fidan’dan olur almaması, Hakan Fidan’ın’da bağlı olduğu dönemin başbakanı Erdoğan’ı bilgilendirmemesi düşünülemez. Bir taraftan silahların susması barışın gelmesi için görüşme yapıp diğer taraftan barışın muhatabı olan hareketin kadrolarına suikast düzenlemek TC usulü barış görüşmeleridir. Çözümü zamana yayıp muhataplarını çökertmeye çalışırken “bexte Rom’e tuneye” sözünün ne kadar doğru olduğunu da böylece ispatlamış oluyorlar. İmralı heyetinden HDP grup başkan vekili İdris Baluken hakkında verilen mahkeme kararı da sömürgecinin sözüne ne kadar inanılması gerektiğini bir kere daha gözler önüne sermiştir. Öcalan boşu boşuna TBMM’sinden görüşmeler bir yasal çerçeve çizen yasanın çıkartılmasında ısrarcı olmamıştı!

MİT’in Avrupa’da da ses getirecek suikastların hazırlığında olduğu Garo Palyon tarafından mecliste dile getirildi. Malumun ilanıydı. Nitekim “Çocuklar ölmesin maç’a gelsinler” diyen Amedspor oyuncusu Deniz Naki Aachen-Köln arasında arabası ile giderken silahlı saldırıya uğradı. Bu saldırı Avrupa’da ses getirmesi düşünülen suikastların öncüsüdür. Herkes teyakkuz halinde olmalıdır.


KÜRDİSTAN TARİHİNDE BU HAFTA:

* 8 Ocak 1995’te Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe polis tarafından katledildi.

* PKK 5. Kongresi 8-25 Ocak 1995 tarihlerinde Kürdistan’da yapıldı. G.Sekreterlik kaldırılıp yerine Genel Başkanlık ihdas edildi, PKK bayrağındaki orak-çekiç çıkartıldı.

* 9 Ocak 2012 tarihinde Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez Türk kontgerillası tarafından Paris’te şehit edildiler.

* İleri Yurt gazetesi 10 Ocak 1958 tarihinde Diyarbekir’de yayınlanmaya başlandı. Sahibi 49’lar davası sanıklarından A.Efhem Dolak, Yazı İşleri müdürü 49’lar davası sanıklarından Apê Canip Yıldırım, yazarları arasında ise Apê Musa vardı.

* 10 Ocak 1918’de Kürt Teali Cemiyeti kuruldu.

* 12 Ocak 1971 tarihinde Ankara DDKO binasına bomba atıldı.908
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: