Atatürk anmasi

terstaqlareco@gmail.com | 15 Kasım 2017 Çarşamba

TERSTAQLA RECO

İşgalcilerın en büyük çabası kendi deger we sembollerıni işgal êttıxlari ülkenın xalqına qabul êttırmaxtır. Egerse xalqi, işgalcinın degerlerıni sahiplenen xalq halıne getırebılırlerse o zaman başarmiş olurlar. işgalcinın bu çabasi warsa, buna qarşi direnen we kendi degerlerıni sawunanlar da war.

***

Bılisız ben ilkokul 3'ten terkem. Aslında Hezro'nun gelecaği parlaq ögrencilerınden biriydım. Mehleden gêçerken tüm analar beni çocuqlarına gösteridiler, diidiler keşke Reco gibi olsaydın, Reco adıni soyadıni yazabili ya sen? Ben bunlari duyar duymaz hemen ayağımla toprağa adımi soyadımi yazidım. Zaten başqa bişi yazmağıni da bilmidım.

Neyse, Çanaqqaleli bi örtmenımız war. Diger sınıftaki çocuqlar büyüyünce doktor, abuqat, örtmen olmax istiyem diidiler, bızım sinıftaki herkes büyüyünce Atatürk olmaq istiyem diyidi. Derse Atatürk ile başlidıx, paydosi Atatürk ile yapidıx. Sınıf arqaaşlarım bazen diidiler Reco bu Atatürk kimdır? Diidım örtmenımızın babasidır. Aqlıma başqa bişi de gelmidi zaten.

Bigün örtmen sınıfta dêdi çocuqlar 10 Kasım yaqlaşi, 10 Kasım'da ne olmiş bilisız? Dêdıx yoq walla. Dêdi büyük ulu gazi önderımiz Atatürk'ün ölüm yıldönümidır, gereki anma yapax, qaymaqam u askerler filan da gelecax. Baan baxti dêdi Reco saan çoq iş düşecax. Dêdım ma niye baan düşi? Dêdi ê bi tek senın çizmen war, yaqan war, önlügün war. Baxtım herbiden sınıfta sadece benım çizmem war, digerleri siyah lastik cızlawetlerle oqula geliler. Dêdım temam êlese örtmenım, ne yapayım? Dêdi 10 Kasım'da Atatürk'un heyatıni oquyacaksın, etkileyici olsun diye araya biqaç şiir filan da eklemişem. Baan 4-5 sayfalık bi yazi vêrdi dêdi al ewde oqu u hepsıni ezberle. Dêdım temam örtmenım.


Ê hanê burda êle yazmi

Ewe gittım. Aldım qağıtlari yüksek sesle oquyam. Atatürk 1881'de Selanik'te doğdi. Anasıni, babasıni, bacısıni filan herşeyi biliyem. Defalarca tekrar êdiyem. Aqşam babam camiden geldi. Bunun qarşısına gêçtım ezberledığım şiiri oqudum. Dêdım:

Biz dünyaya gelmeden her yeri düşman almiş,

Atatürk düşmanlari yurdumuzdan çıqarmiş.

Babam anama baxti dêdi Reco'ya ne olmiş wula? Anam dêdi ne bıleyım sabahtan beri elındeki qağıtlari oquyup Atatürk u Atatürk diye bağıri. Babam elımdeki qağıtlari aldi, baxti dêdi Reco burda yazılan herşey yalandır, Atatürk en birinci kafırdır, bi gün camiye gitmiş ne qadar Qur'an warsa hepsıni yaqmiş. Sayfalari biraz daha qarıştırdi. Dêdi 1881 yılında doğdıği da yalandır u babasının Eli Rıza oldıği da, çocuq esirgeme yurduna bıraqılan piçtır o. Dêdım ê hanê burda êle yazmi. Qagıttaki her cümlenın yanına bişiler yazdi baan vêrdi dêdi al şımdi oqu. Baxtım az önce söylediği şeyleri yazmiş. Dêdım he walla şımdi yazi, dur onlari da hemen ezberleyeyım.


‘Reco hadê sıra sende’

Örtmen baan bi hafta izin vêrmiş ezber için. Oqulda tüm hazırlıqlar bitmiş. Kenan Evren cumhurbaşqanidır. Yani dewletın başında darbeci general war, Ohal dewrede. Soqaxtan askeri eraba gêçse insanlar saygi duruşuna gêçiler. Êle bi dönem yani.

10 Kasım güni geldi. Sabah örtmen geldi beni ewden aldi. Dêdi ezberledın? Dêdım hepsıni ezberledım, istisense başlayayım. Dêdi yoq yorulma birazdan herkes seni dinleyecax zaten. Dêdım temam.

Oqula wardıx ki hahoo oqul baxçesi tıqlım tıqlım. Askerler, ögrenciler, halq, yani herkes orda. Zaten askerler 10 Kasım anma törenlerıne tüm Hezro'ya qatılma zorunluluğu getırmişler. Qomtanlar, qaymaqam en öndeler. Etraf bayrak we Atatürk posterleriyle doli. Beni bi hêcan sardi anlatamam. Müdür miqrofonda bişiler anlatti hema hêcandan duymiyam. Qelbım êle xızli ati ki sanki gögüs qafesıme diyi beni burdan çıxar oxlım!

Müdür bi anda dêdi şimdi Ulu Önderimizın heyatını... sanki bi ölüm sessızlıği oldi, hawadaki bulut gidip geldi. Hêcandan baygınlıx gêçırmişem. Örtmen qolumi dürtti dêdi Reco hadê sıra sende. Yawaş yawaş merdiwenleri çıqtım. Askerler, örtmenler, xalq filan herkes ayaqta hazrolda. Cêbımden qatlanmiş qağıtlari çıqardım. Aniden burnum aqmaya başladi. Sanki wucudumda ne qadar su warsa burnumdan aqmaya başladi. Mendil de yoq. Üstteki qağıdi oqumax için sağ elıme aldım, sol elımdeki qağıtlarla burnumi siliyem. Herkes susmiş beni bekli. Arqamda müdür we örtmenım war. Müdür yawaşça dêdi oxlım saet daha 9:05 olmamiş, şimdi ağlama. Başımi qaldırdım, önümdeki kitleye baxtım dêdım Atatürk... biraz durdum. Dewam êttım dêdım Atatürk en büyük kafırdır, çocuq esirgeme yurdi piçidır, ne anasi belli ne de babasi. Baxtım halqta bi alqış ıslıq coşqi qopti. Ğaza geldım dêdım onın anasıni, babasıni, bacisıni...


Bıraqın yoksa ezberım gidecax

Dewamıni getiremeden arqadan biri enseme êle bi wurdi ki sonrasıni göremedım. Gözümi açtığımda etraf asker doli, bi hücredeyem. Üzerime bi qowa su döktiler. Biri qulağımi çekti dêdi söyle lan bu notlari kim saan vêrdi? Dedım ne noti? (O zaman not nedır bilmiyem tabii). Qulağımi çeken döndi arqasında duran qomtana dêdi qomtanım çözülmüyor bu. Qomtan geldi yanaqlarımi iki elının arasına aldi dêdi qonuşmazsan... Dêdım neden bahsêttığınizi bilmiyem bıraqın gidecağım Atatürk'ün heyatının qalanıni oquyacagım yoqsa ezberım gidecax. Bunlar birbirine baxti. Biri dedi qomtanım belli ki örgüt çocuqları qullanaraq kitleyi qazanmaya çalışi, görmedıniz mi ilk cümlede halq nasıl alqışlamaya başladi, bu organize bi qalqışmadır. Qomtan hepsıni biraz arqaya çekti dêdi bu çocuq örgütün bölge qomtanından direkt talimat almış olabılır, buna şiddet uygulamayın saqın, sevin onu. Can qulağiylan onlari dinliyem. Dewam êtti dêdi bêlece çocugun güvenıni qazanax ki istediğımız bilgiyi elde êdax.

Yaw o günden sonra bi ilgi bi alaqa. Hezro'da görmedıgım çiqolatalar gofretler, leblebi tozlari, sari we siyah qola filan. Kasım'da eskimo istiyem oni da getıriler. O derece yani. Kêfım 1500.

Kendi kendıme dêdım dêmax ezberımi çoq begendiler beni buraya aldilar. Ezberimi unutmamax için durmadan yüksek sesle tekrar êdiyem. Babamın yazdıği tüm notlar aqlımda. Diyem Atatürk en büyük kafırdır, Şêx Said'i idam êtti. Aniden yan hücrelerden sloganlar yükseldi.

Baxtım biri diyi yoldaşlar, çocuqlarımızın direnişi işgalcilerın azraili olacaq, Şêx Said we Seyid Rıza'nın izindeyız!

Bi başqası diyi qahrolsun teslimiyetçılıx, selam olsun Filistin asqısında direnen çocuqlarımıza we dağlardaki yoldaşlara!

Tew bi tanesi bağırdi dêdi baan vêrdığınız düşük voltajli ceyran vızz gelir beni trafoya bağlayı wulan, berxwedan jiyan e!

Hücreler sloğanlarla inli adeta. Tempoyla hepsi diyi Bijî ARGK!


O notlari kim Reco'ya vêrdi?

Aniden benım hücremın qapilari açıldi 3-4 asker beni qollarımdan ayaqlarımdan çuwal gibi aldilar dışari attilar. Qomtan askerlere baxti. Dêdi bu burda 5 gün daha qalsa hêç bi işkencemız digerleri üstünde etkili olmaz, onlara ilham qaynaği oli, burayi Diyarbaqır 5 nolu direnışıne dönüştürdi, öldürsax bu sefer örgüt oni qehreman yapacax, atın gitsın.

Beni toqatlaya toqatlaya dışari qadar götürdiler. Götüme son bi tekme attiler 3 metre ileri fırladım. Yerden qalktım Baglar'dan Sur'a qadar yürüdüm ewe gittim ki babam yataxta. Anam beni görünce bi sarıldi sewınci mehleyi inletti. Dêdi dêmax yaşisan ha oxlım? Dêdım ana babama ne oldi? Dêdi oxlım askerler seni aldıxtan sonra babani we örtmenıni de aldilar, Hezro'dan Sur'a qadar babani dögerax getırdiler, ögretmenıni de orda oqulun baxcesınde yere yatırdilar u sırtında zıpladılar. Dêdım niye yaw? Dêdi onlara diidiler o notlari kim Reco'ya vêrdi? Dêdım ê ma babam Atatürk'ün heyatının doğrısıni yazdığıni söylemedi? Babam o esnada qafasıni qaldırdi baan baxti, bi yudum su içti, eşhedıni getırdi. Dêdi itoxli niye dêmedın Atatürk'ün heyatıni 10 Kasım'da askerlerin ögünde oquyacağım? Dêdım ma niye orda oquyunca heyati degışi? Dêdi onın degil bızım degışti işte itoxli. Anama döndü dêdi vasiyetımdır bu çocuq oqula gitmesın, Reco beladır, ewımızın altına yerleştırılmiş mayındır.

O günden sonra oqula gitmedım. Çımki oquldan atıldım. Askerler Hezro'da bi daha xalqi zorlan dewletın törenlerıne filan da götürmedi.3705
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: