Mılis tatbiqati

terstaqlareco@gmail.com | 12 Ekim 2017 Perşembe

TERSTAQLA RECO

Bi mılis her zaman diqqatli olmali. Üstünde bişi yoxken de warmiş gibi yaşamali. Egerse her zaman hazırlıqli olmasa vêrdıği ilk açıxta çem u çem gider.

***

Bi keresınde Amed Eyalet qomtani mılisi Cemil heval bize geldi. Baan eyalet qomtanı mılisi olmanın zorluqlarıni anlatti. Ne qadar profesyonel olduğuni filan anlatti. En son dêdi senın haqqın bölge mılislıği degıl. Dêdım görevıni baan dewrêdisen? Dêdi yoq, gel seni eyalet qomtanının yanına götüreyım egerse dıger eyaletlerde açıx qontenjan warsa sen de eyalet qomtanlığına bağli ol. Aqlıma hemen Botan geldi. Dêdım egerse Botan mılisi görevıni tam yapsaydi, şımdi Botan gücleri Mersin’i düşürmişti. Dêdi Botan ile Mersin ne alaqa yaw? Dêdım axx ax, neyse orasi da baan qalsın.

Beraber eyalet qomtanının yanına giderken bu yolda yaptiği görevın detaylarıni anlatti. Dêdi Reco senle qonuşan herkese qarşi diqqatli ol. Köyli zannêttığın kişi agzından laf almaya çalışan eyaletın istixbaratçisi olabılır. Dêdım yani parti bi newi bızi qontrol êdi, degıl? Dêdi yaw o da bişidir, bi keresınde asker qıyafeti giyen 2 kişi dağda beni aldilar dêdiler nêrden gelisen? Onlara dêdım heywanlarım qaybolmiş onlari ariyam. Meger gerillaymiş ikisi de, beni denemişler hele ben eyalet qomtanının yerini söyliyem yoqsa yox. Dêdım tatbiqat yani? Dêdi he, yani ayıx ol. Dêdım temam.

Qomtanın yanına wardıx. Cemil hevale dêdi saan bi not vêrecağım acil Mardin eyalet qomtanına götür. Sonra baan baxti. Dêdi bu kimdır? Cemil heval dêdi Hezro bölge mılisidır, güvenılırdır, açıx qontenj... Eyalet qomtani sözüni kesti dêdi temam çabuk yola çıqın. Ordan ayrılırken dêdım yaw Cemil heval eyalet qomtanlari hepsi êledır? Dêdi yoq Reco bu tepkisi bile denemeydi, êle dawrandığında hele baxi görevden soğuduq yoqsa yox. Dêdım way be, çoq üst düzeyde diqqat we profesyonellıx isteyen görevdesen. Dêdi ma ne zannêttın?


SİZE VÊRECAX KİMLIĞIM YOQTUR!

Gerillalardan biraz uzaqlaştıx. Cemil heval montıni çıqardi. Cêbınden igne iplıx çıqardi. Montunun yaqasındaki dikişi sökti, qomtanın vêrdıği noti oraya qoyup gine dikti. Dêdi artıq kimse bulamaz. Ben de heyran heyran ona baxiyam. İçimden diyem acaba bu montun diger yerlerınde neler war neler.

Dagdan aşaği indıx. Hezro’ya gidecağız, ordan da Mardin’e. Onun yanında bi newi eyalet qomtani mılisi staji göriyem. Biraz ilerledıx bi traqtor geldi. Dêdıx hele xêrıne bizi de Hezro’ya qadar götür. Sagolsunlar bızi traqtore aldilar. Bayaği gittıx baxtım önümüzdeki köpri üstünde bekleyen 4-5 silahli adam. İcimden dêdım Reco bu tatbiqati gêç, Botan eyalet qomtani mılisi ol. Baxtım Cemil hevalın monti dizlerının üstünde, hemen aldım. Dêdi nyapisan? Dêdım yaw sen baan bırax heval. Kendi montumu da ona vêrdım. Dêdi Reco unutma birbirimızi tanımiyıx. Dêdım yaw rahat olll.

Adamlara baxtım hepsi sıvil, saqalli, ellerinde keleşler. Traqtori durdurdilar. Dêdiler inın aşaği. Bi tanesi dêdi kimlıgınızi çıqarın, nêrden gelisız? Cemil heval onlara kimlık vêrdi dêdi ismım Şêxmus’tur, cambazım ben, köylerde alacağım heywan ariyam. Wayy be, adam saxte kimlik qullani. Benımse cêbımde kendi kimligım. Şimdi çıqarsam, kendi kimligiyle gezen tıfıl mılis muamelesi görecağım. Başımi hawaya qaldırdım, gögsümi öne ittim. Dêdım size vêrecax kimlığım yoqtur! Dêdi ne yani, kimlıksizsen? Dêdım ülkesi özgür olmayan herkes gibi kimliksızem. 

Baxtım Cemil heval baan baxti. Bêle boynuni yana egdi sanki günahi baan geli. Ona gülümseyip göz qırptım.


‘BİRAZ ANTREMAN YAPIN MİSAFİRİMİZLE’

Ben bêle deyince bi tanesi aniden silahıni doğrultti baan. Dêdi yat yere tatt! Yere yattım, üstümi aradilar silah yoq. Traqtor şofêri dêdi buni tanımiyam yolda bindi. Onlari bıraxtilar beni aldilar. Gözlerımi bağladilar. Bi tanesi têlsızle birini aradi dêdi qomtanım birini aldıx, üstünde kimlik de yoq, ayrica örgüt tawri sergili. Biraz gêçti bi eraba geldi. Biri qolumdan tutti dêdi hadê bin. Dêdım beyaz toroslarınızdan mi qorkacağım? Biri dêdi sen bêle qonuş, birazdan saan torosi traqtori gösterırem.

Beni erabaya attilar. Yol boyunca baan sori sorilar. Kimsen, nerden gelisen, nereye gidisen? Diyem sıze diyecax bi şeyım yoq, boşuna kendınızi de beni de yormayın.

Neyse eraba bayaği gitti. Biri keleş dipçigiylen sırtıma wurdi felegım şaşti. Axx bile dêmedım. Dêdım şimdi bağırsam diyecaxlar bu direnemi.

Erabadan indıx. Beni getırenlerden biri dêdi qomtanım adam bu, kimligi yoq, ismini söylemi, sorilara cewap vêrmi.

Qomtan dêdıxlari kişi de ayni sorilari sordi baan. Dêdım arqaaşlarına da dêdım saan da diyeyım, beni de kendini de boşuna yorma. Dêdi olur mu, seni de kendımızi de yormaq bizım görevımız. 

Digerlerıne döndi dêdi biraz antreman yapın misafirimizle.

İki kişi qoluma girdi beni başqa bi yere götürdiler. Kendi kendime diyem aferım Reco, qomtana qarşi da iyi tawır sergiledın aman ha gewşeme, ola ki prêzeden bi iki toqat atsalar saqın axx bile dême.

Gözlerım bağlidır. Beni oda gibi bi yere aldılar. Aniden baan daldilar. Sırtıma gelen uçan tekmeyle yere uçtum. Tam diyecaxtım wulan başlaram sızın tatbiqatınıza haa...! Biri karnıma tekme wurdi. Nefesım kesıldi, qarnımi tutayım derken bi digeri qafama basti. Yüzüme, afedersıniz götüme, qollarıma... artıq neresi denk gelirse durmadan wurilar. Ben o esnada bayilmişam.

Baan su döktiler kendıme geldım. Dêdım diyeyım kimsınız wulan, nerdeyım ben hema diyemedım. Boğazımdan sadece ğrrxhfsss sesi çıxti. Meger agzım burnum qan dolmiş. Beni bi sandalyeye oturtmişlar. Qaç saat baygın qalmişam bilmiyem.


‘QOMTANIM BU RECO’NUN SESİDIR’

Sesınden qomtanım dêdıxlari adam olduğunu anladığım dêdi Muxtar buni tanisan? Sonra başqa birine dêdi ya sen, bu senın oxlundur? Biri dêdi yoq walla qomtanım tanımiyam ilk defa gördüm. Bu ses... babamın sesi. Digeri de dêdi qomtanım yüzi qan içinde olduğu için çıqaramadım Reco’dur yoqsa yox. Ağzımdaki qani tükürdüm dêdım gözlerımi açın wulan! Qomtan dêdi bagırma lan, gözlerın bağli degıl ki. Meger şişmaxtan gözlerım qapanmiş.

Babam we muxtar sesımi tanidılar. Muxtar dêdi ewet qomtanım bu Reco’nun sesidır, Heci Meheme’nın oxlidır. Babam dêdi oxlımdır hema ne yaptığından xeberım yoq, oni ewlatlıxtan red êtmişem. Muxtar dêdi qomtanım Reco kendi halınde saf bi gençtır, örgüt mörgütle alaqasi olmaz.

Ben sandalyede oturiyam hema acidan öliyem. Her yanım ağıri. Qomtan dêdi saf olduğu we örgütle işi olmadıği belli zaten yoqsa oni bi daha bulamazdız. Elıni omzuma qoydi dêdi oxlım manyaq mısın nesin, kimligin arqa cebindeyken ismini söylememek de nedir? Gözlerımi zor bela biraz açtım baxtım etrafımız asker doli, qaraqolun içindeyem. Dêdım qan dawamız war, yoli qapatanların düşmanımız olduğunu zannêttım ondan kimligimi göstermedım we ismimi söylemedım. Bu muxtara döndi dêdi alın buni götürün bi daha oni buralarda kimliksiz yaqalarsam bu sefer burdan sax çıqamaz. Babam dêdi walla keşke oni wursaydınız u ben de qurtulaydım bu beladan.

Neyse muxtarla babam beni muxtarım erabasına bindırdi. Hezro’ya qadar babam susmadi. Muxtar dêdi yaw Reco sen de delisen nesen ma dewlete ismimi bile söylemem nedır? Babam diyi maxsus kimligini de cêbıne qoymiş ki bilsınler benım oxlımdır u gelıp baan da ceyran vêrsınler, wulan madem ismini söylemeyecaxtın bari kimligini yanına almayaydın. Dêdım sızın nasıl xeberınız oldi? Muxtar dêdi üstünde kimligini bulunca seni yolda yaqalayan qoruculari gönderdi qomtan, gelıp benle babani aldilar.

Ewe gittıx. Üç gün yataxtan çıqamadım. Bıraqıldığımi ögrenen Cemil heval bıze geldi. Dêdi Reco seni çoq meraq êttıx yaw, bi bilsen eyaleti ayağa qaldırdım, egerse seni bıraqmasaydilar o gêce o qaraqol hawaya uçurulacaxti. Sonra durdi dêdi yaw monttaki noti yaqaladilarsa seni nasıl bıraxtilar? Dêdım ne bulmasi, çözülmedım ki, not hala yerındedır. Dêdi errıııkkk walla helal olsun saan, gereki eyalete söyleyeyim seni Botan eyalet qomtanının mılisi yapsınlar, orda açıx qontenjan warmiş. Dêdım Cemil heval hele bu montıni al u çoq sağolasan ben Hezro mılislıği görevımden memnunam.1079
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: