Macron’un eşine özel statü tartışmaları büyüyor!

selmaakkaya@hotmail.fr | 11 Ağustos 2017 Cuma

SELMA AKKAYA

Fransa Gündemi


Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gündemden düşmüyor. Macron ve hükümeti bir taraftan milletvekili ve senatörlerin yapacağı yolsuzluklara karşı “siyasi ahlak” yasasını oylarken diğer taraftan First Lady’ye özel statü verilmesi konusunda bir komisyon kurarak çalışmalara başladı. Macron’un eşi Brigitte Trogneux’a özel statü verilmesine karşı çıkanlar internet üzerinden başlattıkları kampanyaya katılım 160 bine dayandı. 

Öncelikle siyasi yaşamın temizlenmesini öngören yolsuzluklarla mücadele eden bir “siyasi ahlak” yasası seçimlerden önce Macron tarafından gündeme getirilmişti.  Özellikle, Cumhuriyetçi Parti cumhurbaşkanı adayı François Fillon’un eşi ve çocuklarını danışman kadrosunda göstererek devlet bütçesinden 1 milyon Euro ödediğinin açığa çıktığı skandalın ardından gündeme gelen yasa için meclis bünyesinde bir komisyon çalışma yürütüyordu. Komisyon tasarısını Çarşamba günü meclise sundu. Yapılan oylamada 412 evet oyuyla yasa tasarısı onandı. Şimdi Senato’nun yapacağı oylamanın ardından yasa tamamen yürürlüğe girmiş olacak. Yasanın çıkması durumunda milletvekillerinin başka iş yapma sınırları daraltılarak, 3 dönemden fazla üst üste seçilme yasağı getirmek isteniyor. Diğer taraftan milletvekili ve senatörlerin yakınlarını işe alma konusunda yeni bir prosedür hazırlanarak yasaya eklenecek. Bu çalışma devam ederken başka bir  komisyon ise Macron’un eşine özel bir statü sağlanması konusunda hazırlık yapıyor.  

First Lady’ye özel statü verilmesi durumunda 3 yardımcı, 2 sekreter ve 2 koruma görevlisinin yıllık 450 bin tutarındaki bütçesine ek olarak yurt dışı gezileri vb eklenerek devlet tarafından bütçe ayrılacak. Fransa’da cumhurbaşkanı eşlerinin resmi statüsü bulunmuyor. Aslında bütün bu harcamalar bugünde yapılıyor. Ama bunlar Eylsee Sarayı masrafları olarak gösteriliyor. Hükümet söz konusu durumu hukuki bir yapıya kavuşturmak istediğini ifade etse de, Ulusal Eşitlik Derneği duruma karşı bir kampanya başlattı. Kampanya için açıklama yapan dernek, “devlet bünyesinde görevli olmayan birine sırf Cumhurbaşkanı eşi olduğu için bütçe ayrılamaz. Onun  harcamaları halkın sırtına yıkılamaz” ifadelerini kullanarak statüye karşı imza kampanyası başlattı. 

Macron, seçim kampanyası döneminde cumhurbaşkanı eşinin yasal statü konusunu gündeme getirmişti. “Eğer seçilirsem bu konuda yasal çerçevenin belirlenmesi için bir çalışma yapılması talimatı vereceğim” diyen Macron bir taraftan “siyasi ahlak” yasası çıkarmaya çalışırken diğer taraftan eşinin harcamalarını kamuya yıkmaya çalışıyor. Konuya dair başlatılan imza kampanyasının en etkin ismi yazar Thierry Paul Valette açıklamasında, “Kamu bütçesinden Cumhurbaşkanı eşinin pay edinmesinin hiçbir gereği yok. Mecliste akrabaları işe alma yasaklanırken Cumhurbaşkanı eşine daha fazla ayrıcalık tanımak için özel statü verme fikri kabul edilemez” diyerek karşıt imzaların 200 bini bulması dahilinde meclis gündemine sunulacağını ifade etti.  

Basın ise askeri harcamalarda kısıtlamaya giden Macron’un, önce Eylsee sarayına 2 milyon Euroluk tablo alımına imza atması ve devamında eşine özel statü hazırlamasını ekonomi konusundaki vaatleriyle çelişkili buluyor. Yapılan tartışmalar ise bunun yasa olarak meclis tarafından onanmasını doğru bulmazken, referanduma sunulması gerektiği fikrini savunuyor. Bütün bu gelişmelere bakıldığında, Macron’un ülke ekonomisinde halen gelişme görülmezken, aile ekonomisi için epey ter döktüğü görülüyor!  895
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: