İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı

oezserikali@bluewin.ch | 04 Temmuz 2017 Salı

ALİ ÖZŞERİK


İsviçre Gündemi


İsviçre’nin Cenevre kentinde Kıbrıs görüşmeleri başlayalı beri, hiç bir ilerleme sağlanamaması görüşmeleri yine başka bahara erteleyecek gibi gözüküyor. 

Kıbrıs Rum tarafının en önemli talebi; Türk işgalinin sona ermesi, Türk askerinin adadan çekilmesi ve iki toplumun kendi kaderine kendisinin belirlemesi, Türkiye’nin işgali sürdürme kararı nedeniyle hayat bulmuyor. Yıllardır süren görüşmelerden bir sonuç alınamaması aslında Türkiye’nin işine geliyor. Türkiye askeri işgalini sürdürmekle kalmayıp, adayı kara para aklama ve kumar merkezi olarak işgal etmeyi sürdürüyor. Türkiye’nin AB’den uzaklaşması Kıbrıs konusunu giderek karmaşık hale getiriyor. Olası bir çözüm durumunda AB’ye girecek Kıbrıs ile birlikte, Türkiye’de Türk kesimi üzerinden AB ile buluşmuş olacak ki, bu da görüşmelerde önemli bir sorun oluşturuyor.

Avrupa Komisyonu Temsilcisi Frans Timmermans açıkça "yeni federal ortaklık kurulması durumunda, Kıbrıs'ta Türk ve Rum vatandaşlarına eşit muamele uygulanması için AB mevzuatının uygun olduğunu“ belirterek konuya dikkat çekerken, Rum tarafı federal ortaklık durumunda Türkiye-AB Gümrük Birliği Anlaşması kapsamında Türk ürünleri ve sermayesinin devam etmesine karşı çıkıyor. Rum tarafı, 1960 Kıbrıs Anayasası'nda yer alan bu prensibi, "Türkiye, Kıbrıs'ta Yunanistan ile eşdeğer muamele görürse, Türkiye Cumhuriyeti AB’ye kabul edilmese bile dolaylı olarak AB üyesi olacak. Türkiye AB üyesi olana kadar bu prensip uygulanmamalı" tezini savunuyor.

Erdoğan’ın işgalci politikaları düşünülürse, Türk işgalinin adada sona ermeyeceği herkesçe kabul ediliyor. Başka bir görüş de Erdoğan’ın AB ya da uluslararası bir ödün almadan Kıbrıs’tan vazgeçmeyeceği şeklinde. 

Cenevre Kıbrıs görüşmelerinden çıkan haber ve yorumlarda da görüşmelerin hiç bir sonuç almadan dağılacağı yönünde. 


Kadınlara zorunlu askerlik

İsviçre Federal Milletvekili Parmelin Guy yıllardır gündeme getirdiği "kadınlara zorunlu askerlik" uygulamasını nihayet Parlamento gündemine taşımayı başardı. Önergede kadınların erkekler gibi zorunlu askerlik yapmasını isteniyor. Federal Parlamento konu hakkında araştırma yapmayı kararlaştırırken, uygulamanın hayat bulup bulmayacağının önümüzdeki süreçte netleştirileceğini vurguladı.

Ordusuz İsviçre Örgütü GSoA ise önerinin ciddiye alınmasını sert bir şekilde eleştiriyor. Kadın-erkek eşitliği vb gerekçelerle benimsetilmeye çalışılan önerinin, eşitlikle ilgisinin bulunmadığının asıl amacın ordunun genişletilmesini amaçladığını savunarak, öneriye karşı çıkılmasını istiyor. Norveç’den esinlenen modelin önümüzdeki günlerde de yoğun tartışılması bekleniyor.



3896
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: