Üçüncü yol hükümeti kuruldu!

selmaakkaya@hotmail.fr | 19 Mayıs 2017 Cuma

SELMA AKKAYA

Fransa Gündemi


Fransa’da yeni Macron hükümeti ilan edildi. 11 kadın 11 erkek bakandan oluşan hükümette Edouard Philippe Başbakan olarak görev yapacak. Macron'un hem kabine bileşiminde hem de Haziran milletvekili aday listesinde yüzde elli kadın eşitliğini gözetmesi ise dikkat çeken bir ayrıntı. Bakanlar listesinde sağ, sol ve merkez partili isimler yer alırken Macron'a seçimlerde partisiyle destek veren Demokrat Hareket Partisi Başkanı François Bayrou Adalet Bakanı oldu.

Macron'un yüzde elli kadın adaylar göstermesi, kabinede yüzde elli oranında kadına yer vermesi, yine kabine de hem Cumhuriyetçiler, Demokrat Hareket Partisi, Sosyalist Parti ve çeşitli sektörlerden patronlara yer vermesi nedeniyle Fransa'da mevcut siyasi partiler nezdinde Haziran’daki genel seçimlerde yeni bir depremin olması bekleniyor. Macron'un tüm partilerin yıpranmamış isimlerini kendi kabinesi ve etrafında toplaması nedeniyle siyasi partiler, Haziran seçimleri için telaştalar ve endişelerini daha yüksek sesle dillendirmeye başladılar. 

Macron, hükümet bileşkesinde yer verdiği isimlere bakıldığında ise mevcut yerleşik siyasi partilerden daha büyük kopmaların önünü açmak istediği açık. Çünkü Haziran seçimlerinde Macron'un asıl çoğunluğu elde edememesi, onu iktidara taşıyanların beklentilerini yerine getirmekte zorlanması anlamını taşıyor!

7 Mayıs'tan sonra Fransa’da mevcut popülaritesini kaybetmiş olan siyasi partilerden kaçanların Macron'un Yürüyüş Hareketine katılma yarışı sürerken, Macron milletvekili listesini yine bu siyasi çevrelerin yıpranmamış ve daha genç isimleri üzerine kurdu. Listenin açıklanmasından sonra kamuoyu yoklamaları, söz konusu adayların toplum tarafından memnuniyetle karşılandığı şeklinde!

Macron "üçüncü yol"u inşaa ederken, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda adından çok söz ettiren sol aday Jean Luc Melenchon ise bildik sol hastalığın pençesine düştü! Melenchon, Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde Sol Cephe içerisinde bulunan Komünist Parti ve diğer siyasi grupları dikkate almaksızın adaylığını ilan etmişti. Bu nedenle fiili olarak Sol Cephe'yi dağıtmıştı. Melenchon'un bu tutumuna karşın solda parçalı ve bölünen bir izlenim vermemek için Komünist Parti ve diğer bileşimler aday göstermeyerek Melenchon'u desteklemişti. Gelinen aşamada seçimde elde ettiği yüzde 20 oy oranı nedeniyle kendisine destek sunan diğer siyasi partileri bu kez Haziran seçimlerinde ekarte etmek isteyen Melenchon'a tepkiler büyüyor. Özellikle Komünist Parti'nin Haziran seçimlerinde gösterdiği milletvekili adaylarının önünü kesmek isteyen Melenchon'un milletvekili seçimlerinde aynı oy oranını alamayacağı tahmin ediliyor. Seçim öncesi birbirine düşmüş bu solun, Haziran seçimlerinde mecliste bir grup oluşturacak sayıyı yakalaması mümkün olacak mı merak konusu!

Sol birbirine düşmüş, Sosyalist Parti'nin ana gövdesi Macron etrafında birleşmiş, Cumhuriyetçiler'in büyük isimleri Macron'a koşuyor... Tüm bunlardan anlaşılan, Fransa'daki mevcut siyasi partileri derinden sarsan bu süreç, daha birçok isim ve siyasi partiyi tarihin sayfalarına gömecek!1040
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: