Ev alana oturma izni veren ülkeler

Rojyasin@protonmail.com | 16 Mayıs 2017 Salı

ROJ YASİN

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin bazılarında oturma izni, ikamet izni uygulaması var. Oturma izni için oturma kartı alanlar Şengen bölgesinde serbest dolaşım hakkını elde ediyor. Hatta bazı AB ülkeleri konut alımlarında vatandaşlık hakkı bile veriyor.

Örneğin; Portekiz 500 bin Euroluk gayrimenkul alana vatandaşlık veriyor. Letonya ve Yunanistan’da bu miktar 250 bin Euroya kadar düşmekte.

Yaşanan baskılar, müdahaleler ve gelecek kaygıları insanları Zihni Sinir projelerine yönlendirmekte. Özellikle seküler Türk orta sınıf, askeriyeden de umudunu kestiğinden beri kişisel çözüm yolları aramakta.  

İnternet arama motorlarında “ev alana oturma izni veren ülkeler” en çok arananlar listesinde her gün biraz daha yukarılara çıkmakta. Başta Yunanistan, Bulgaristan, Romanya gibi Türkiye’ye yakın ülkeler olmak üzere Almaya, İngiltere, Avusturya, Fransa, İspanya ve Letonya gibi ülkelerden ev alan Türklerin sayısı giderek çoğalmakta.

Uluslararası bir emlak şirketinin son raporuna ve İspanya İstatistik Enstitüsünün açıkladığı verilere göre; Barcelona’da konut yatırımı yapan Türk sayısı İspanyol ve İngilizlerden sonra üçüncü sırada.

Türklerin konuta talebi artınca, Türkiye’den konut yap-satçıları yapan emlakçı ve müteahhitler yurtdışına yatırım yapmaya başladı. Hatta Atina’da Türkler için konut yapıp satmaya başladılar bile.

Özellikle AB ülkelerinde yurt dışında gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlere “Türkçe” dil hizmeti veren aracı şirketlerin ortaya çıktığı ilginç bir ekonomi ortaya çıktı. 

Kürtlere, azınlıklara, Alevilere uygulanan baskıları, kendisini devletin sahibi sanan seküler orta sınıf hissetmeye başladığından beri ciddi bir karamsarlık yaşamakta. Ülkesinde kendisini güvende görmeyen, çocuklarının ve ailesinin geleceğinden kaygı duyan, yeni arayışlara yönelerek ve yurtdışını güvenli bir liman gören bu insanların ortak paydası mevcut durumun değişeceğine olan inançsızlıkları.

Bu durum biraz Suriye iç savaşının başlangıç dönemlerini hatırlatmakta. O zaman da ilk alım gücü yüksek orta sınıf Türkiye dahil çevre ülkelerde yeni yaşam kurmak için girişimlerde bulunmuştu. Toplumsal iç barış sağlanmadığı sürece komşu coğrafya tarihinin tekerrürünün kaçınılmazlığı görülmektedir.  

Kürtlerle eşit yaşamamak için ülkeyi cihadistlere teslim eden seküler Türkler, biraz da ektiklerini biçiyorlar. Lakin onların hatalı kararları hepimizin geleceğinden azar azar çalıyor. 4105
YENİ ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın Tüm Yazıları: