Dolarda tarihi zirve

Dolar/TL kuru tarihi zirve yaptı. Dolar/TL 4.24'e kadar çıkarak tarihi rekor düzeye tırmandı. Dolar/TL tüketici fiyatları enflasyonunun Nisan ayında beklentilerin üzerinde artmasının ardından değer kaybederek yeni bir  tarihi zirve yaptı.

03 Mayıs 2018 Perşembe 16:55

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre TÜFE Nisan'da yüzde 1.87 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 10.23'ten yüzde 10.85'e yükseldi.
Beklenenden yüksek çıkan enflasyon verisi sonrası dolar/TL 4.24'e kadar çıkarak yeni tarihi rekor düzeye tırmanırken, euro/TL de 5.07'ye kadar çıktı.
Ancak TL'nin döviz kurları karşısında değer kaybetmesinin tek sebebi enflasyon verilerinin yüksek gelmesi değil. Kredi derecelendirme şirketi Standard & Poor's (S&P) çarşamba günü Türkiye'nin kredi notunu, bozulan mali disiplin ve yüksek enflasyon gerekçesiyle yatırım yapılabilir düzeyin üç kademe altında bulunan BB-'ye indirdi. S&P ayrıca Türkiye'nin ekonomik görünümünü negatiften durağana çevirdi. Öte yandan doların küresel çapta değer kazanmasının da kurdaki yükselişte etkili olduğu değerlendiriliyor.
Bu haber üzerine dolar/TL kuru çarşamba günü rekor düzeylere yaklaşmıştı. Dolar/TL önceki hafta 4.1938 ile, euro da 5.1941 ile tarihi rekor düzeylere yükselmişti.


2933

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA