Güney Kürdistan heyeti: Efrîn’e saldırılar Osmanlı katliamlarının devamı

Güney Kürdistan’dan Efrîn’e gitmek üzere Kobanê’ye gelen heyet, Türk devletinin Efrîn’e saldırılarının Osmanlı katliamlarının devamı olduğunu söyledi.

11 Mart 2018 Pazar 23:29

Güney Kürdistan’dan Efrîn direnişine destek olmak üzere gelen heyet, bugün Kobanê’de gerçekleştirilen eyleme katıldı.

KNK üyesi Şükrüllah Mihemed Emin yaptığı konuşmaya şu sözlerle başladı: “Dünyaya direnişin anlamını öğreten Kobanê halkı, ey şehitler kenti, size tüm Güney Kürdistan halkının barış mesajını getirdim. Güney halkı,  Kuzey Suriye direnişini, özellikle Efrîn kantonunun direnişini destekliyor.”

Efrîn’in yalnız olmadığını söyleyen Şükrüllah Mihemed Emin, “Efrîn ve Kerkük’ü asla kıyaslamıyoruz. Efrîn yalnız değildir, Efrîn’i savunanlar var ve dört parça Kürdistan’da halk tarafından destekleniyor. Efrîn halkların kardeşliğinin ve ortak yaşamın örneğidir, dayanışma ile kazanacak” dedi.

Şükrüllah Mihemed Emin konuşmasının sonunda şu ifadeleri kullandı: “Şimdi Mart ayındayız. Mart ayı kutsal olayların ayıdır. Bu ayda Türk işgalciliğini yeneceğiz. Şehitlerimizden fedakarlığı ve özgür yaşamı öğrendik, kanlarının boşuna gitmesine izin vermeyeceğiz.”

Güney Kürdistan heyetinden Mele Nadir de konuşmasında “Kuzey Suriye’nin çocukları ve annelerini gözlerimizin önünde alıyorlar. Bu yüzden Efrin’e gidip Çağın Direnişi’ne destek olmak için Rojava’ya geldik. Güney halkı bizimle “Ya ölüm ya Efrîn” mesajını gönderdi” dedi.

İşgalci Türk devletinin Müslümanlık adı altında saldırdığını söyleyen Mele Nadir sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Türk halkında onur olsaydı Erdoğan’ın Kürt halkına zulüm ve zorbalığını kabul etmezdi. Tüm dünya Türk devletinin yaptıklarına razı gelse de Küt halkı işgalciliği kabul etmiyor ve direniş kalesi Kobanê de bunun ispatıdır.”

Mele Nadir Türk devletine de şu sözlerle seslendi: “Eğer Türk devleti Efrîn’e saldırılarını durdurmazsa İstanbul’u başlarına yıkarız. Kimsenin bir tek Kürt'e bile elini uzatmasına izin vermeyiz. Halepçe katliamını unutmuyoruz. Kürdistan şehitlerinin her birinin intikamını alacağımıza söz veriyoruz.”

‘Türk devleti Osmanlı katliamlarını tekrarlıyor’

Heyette yer alan Hristiyan temsilci Salar Can da tüm Hristiyanlara Osmanlı işgalciliğine, sivillere, inanç merkezlerine ve tarihi mekanlara saldırılara seyirci kalmaları çağrısı yaptı.

Salar Can konuşmasında Türk devletinin Osmanlının Hristiyanlara yaptığı katliamları şimdi bölgede tekrarladığını söyledi.

Eylem “Bijî berxwedana Efrînê” sloganlarıyla sona erdi.

ANHA


569

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA