Savaş pilotu: Efrîn havadan ve karadan bombalanarak katliam yapılacak

TSK’nin Efrîn’e girmesi durumda 21'inci yüzyılın en büyük katliamına imza atacağını ifade eden Barış Aktivisti eski savaş pilotu Bahadır Altan, “O şehir havadan ve yerden top mermileriyle bombalanarak bir katliam yapılacak. Bunu başka bir şekilde göstermek mümkün değil” dedi.

11 Mart 2018 Pazar 12:43

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) Efrîn’e yönelik başlattığı saldırılar 51’inci gününde devam ediyor. Türkiye’nin Efrîn’e yönelik saldırıları sonucunda bugüne kadar 250’nin üzerinde sivilin yaşamını yitirdiğini ve Türkiye’nin Efrîn kent merkezine girmesi durumunda bu sayının daha da artacağını kaydeden Barış Aktivisti eski savaş pilotu Bahadır Altan, “Türkiye’nin Afrin’e girmesi durumunda 21’inci yüzyılın en büyük katliamına imza atacağı” uyarısında bulundu.
 
‘HAVADAN BOMBARDIMAN VAR KARADAN TOP ATIŞI’
 
Yayınlanan görüntülere bakıldığı zaman Efrîn’de bir çatışmanın olmadığını söyleyen Altan, “Obüs, top ve havadan bombardımanlarla dövülen bir arazi, köyler var. Örneğin çatışmada gösterilen ÖSO birlikleri rastgele atış yapıyorlar. Yani bir yere saklanarak, karşıdan atılan bir atıştan korunarak yapılan bir atış değildir. Tarıyorlar. Mesela uzun menzilli atılan top ve tüfeklerle çok rahat atış yapılarak çekilen görüntüler var. Böyle bir atış yapan birisinin ‘terörist’ hedeflemediği çok açıktır” ifadelerini kullandı.
 
‘BOMBALAR SİVİLİ TERÖRİSTİ AYIRT ETMEZ’
 
Altan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ben bir savaş pilotuyum. Bir uçağın atacağı bombanın en küçük ağırlığı yarım tondur. Yarım tonluk bir bomba terörist ve sivil ayırt etmez. Bu çok açık bir kere. Bugüne kadar ki kayıplar hangisi sivil hangisi terörist bunlar çok tartışmalı.”
 
‘KÖYLER TÜNELLERİ İŞİD’E KARŞI KAZDI’
 
Sürekli medyada gösterilen tünel ve sığınaklara ilişkin de ilginç bir değerlendirme yapan Altan, “ Türk kamuoyunda tünellerin kazıldığı konuşuluyor. Evet, tüneller kazılmış. İŞİD’e karşı kendini savunmak için oradaki köyler tüneller kazmışlar. Bu tüneller sınırın altından geçip Türkiye’ye ulaşmıyor. Dolayısıyla baştaki argümanların gün geçtikçe çürük ve sağlam olmadığı ortaya çıkıyor. Ki oradan Türkiye’ye bir tehdit yok. Şunu söyleyebilirler. ‘Oradaki yapılanmayı yok etmek istiyoruz uzun vadede bize zararlı.’ Bu ayrı bir tartışma konusudur. Ama 51’inci gününe gelindiğinde şu gösteriyor ki ÖSO’nun Türkiye’de Kuvayi Milliye diye tanımlanan bir anlayıştan çok uzak. Orada kendi toprağını yeniden ele geçirmek için giden değil, burayı daha önce her türlü baskıya rağmen işgal etmeye çalışan ama giremeyen İŞİD militanları gibi davranıyorlar. Türkiye’deki hiç kimsenin orada bir kazancı yok” dedi.
 
‘TÜRKİYE’YE GÖÇ EDEN SURİYELİLER AFRİN’DEN GELMEDİ’
 
Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin Efrîn’den göç eden kişiler olmadığını vurgulayan Altan, “Bunu herkesin görmesi lazım. Afrin’dekiler İŞİD oraya giremediği için orada kalmış insanlardır. Dışarıdan da İŞİD karşısında güvenli olduğu için çok sayıda göç aldı. Şimdi bu savaşla o insanlar oradan koparılmak isteniyor" diye belirtti.
 
‘51’İNCİ GÜNE GELİNDİ BÜYÜK BİR DİRENİŞ OLDUĞU KESİN’
 
Efrîn’de büyük bir direniş gösterildiğini sözlerine ekleyen Altan, “Afrin şehir merkezine gelindi 51’inci gününde. Büyük bir direniş olduğu görülüyor bir kere. Bu çok kesin. Kayıp insanlar var. Şunları terörist ilan etmek şu kaybın acılığını göstermiyor. Siz öldürdüğünüz herkesi terörist ilan edebilirsiniz. Annem ben birileriyle kavga ettiğimde ‘kimse ağaç kovuğundan çıkmadı’ deyip kızardı bana. O anlayışı birazcık sorgulamayı öneririm Türkiye’deki herkese” şeklinde konuştu.
 
'TÜRKİYE KATLİAMA İMZA ATACAK'
 
Türkiye'nin öldürdüğü herkesi "terörist" ilan ettiğinin altını çizen Altan, "Türkiye'deki herkesin bunu biraz sorgulamasını öneririm. Türkiye artık katliama imza atmış bir ülke haline geliyor. Afrin şehir merkezine girilmeye kalkışılırsa bu daha çok netleşecektir. İki olasılık var: Ya YPG orayı terk edecek çatışma olmadan girilecek oraya. Ki bu ihtimal dahilinde görünmüyor. Ya da çok ciddi ve 21’inci yüzyılın Türkiye’nin alnına en büyük karası sürülecek. O şehir havadan ve yerden top mermileriyle bombalanarak orada bir katliam yapılacak. Bunu başka bir şekilde göstermek mümkün değil." dedi.
 
'SİVİLLERE ZARAR VERMİYORUZU ARTIK KİMSE YUTMUYOR’
 
Gerçekleştirilecek bu katliamı "sivillere zarar vermiyoruz" şeklinde süslemenin de artık mümkün olmayacağına dikkat çeken Altan, "Mızrak çuvala sığmaz artık. Bunu kimse yutmaz. Yapacağınız katliamı bu tür kelimelerle süsleseniz dahi kimse bunu yutmaz" diye ifade etti.
 
'BUNDAN SONRASININ DÖNÜŞÜ YOK'
 
Türkiye'de savaşa karşı barışı savunan kesimlerin artık seslerini çıkarmaları gerektiğini belirten Altan, "Türkiye'de iç politika malzemesi yapılan ve hayatları söndüren bu savaşa karşı tüm kesimler seslerini çıkarmalı. Umarım insanlar bu eşikte seslerini çıkarırlar ve burada durdurulur bu harekat. Bundan sonrası çünkü geri dönüşü olmayan bir yer. Ben böyle bir şeye taraftar olabilecek ve Türkiye’de demokrasiden barıştan yana insanların az olmadığını düşünüyorum ve onlar sesini çıkarırsa bu eşikte durdurulabilir. Zararın neresinden dönersen kardır. Çünkü bunun uzun vadede bir bedeli olduğunu düşünmemiz lazım. Çünkü 3 bin insan öldü karşı taraftan ‘terörist öldürüldü’ diye söyleniyor. Bu insanların aileleri var, kardeşleri var. Türkiye bunu düşünmeli ve bunun yarını var. Bu acıların bedelini bizim çocuklarımız ödeyecek ne yazık ki" şeklinde konuştu.
 
MA / Muhammet Doğru – Necla Demir


1387

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA