Erdoğan'ın yeni kuklası Binali

Ahmet Davutoğlu'nun görevden alınmasının ardından yerine Binali Yıldırım atandı.

19 Mayıs 2016 Perşembe 12:03

Ahmet Davutoğlu'nun görevden alınmasının ardından yerine Binali Yıldırım atandı.

AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), yeni genel başkanını açıklamak için toplandı.

Toplantı sonrasında Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı. Buna göre; AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden alınmasının ardından, yeni genel başkanlığa Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım getirildi.

Yıldırım, AKP'nin 22 Mayıs'ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde genel başkan adayı gösterilecek. 

Yeni adayın, tıpkı Davutoğlu'nun görevden alınması gibi yine Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından belirlendiği biliniyor.
Genel Başkan atanan Yıldırım'ın karnesi rant dolu


AKP'nin yeni Genel Başkan adayı olarak açıklanan Binalı Yıldırım, rant karnesi oldukça kabarık bir isim. AKP'nin iktidara geldiği 2002'den sonra gemicilik işleriyle hızla büyüyen ve milyarlık ihaleler alan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'ın ortağı olduğu şirket, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonu sonrasında da gündeme gelmişti.


AKP MYKS'si tarafından yeni Genel Başkan adayı olarak açıklanan aday olan ismin Binalı Yıldırım olduğunun açıklanmasının ardından Yıldırım'ın isminin karıştığı 17-25 Aralık operasyonu, oğluna ait gemi filosu ve usulsüzce alınan ihalelerle de yeniden gündeme geldi.

Yıldırım'ın ismi, son olarak 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunda karşımıza çıktı. AKP döneminde aldığı kamu ihaleleriyle milyarlar kazanan ve birçok bölgede yağma projelerin altında imzası bulunan Kolin şirketinin Yıldırım ile ilişkin açık bir şekilde biliniyor. Elektrik dağıtım şirketlerinin en büyüklerini özelleştirmelerden alan "Kolin-Limak-Cengiz kardeşliği" AKP iktidarıyla kurduğu kirli ilişkilerin bir kısmı, 17 Aralık operasyonu sonrasında ortaya çıktı.

Yayımlanan belgelere göre, Tayyip Erdoğan tarafından Kolin-Limak-Cengiz'in yanı sıra Mapa ve Kalyon da Sabah-ATV'nin sahiplenilmesi ve finansmanıyla görevlendirildi.
Söz konusu metinlerde yer alan iddialara göre, Cemal ve Ömer Faruk Kalyoncu ile görüşen Tayyip Erdoğan, Sabah-ATV'nin Kalyon Grubu'na devri kararını verdi. Cengiz İnşaat, Limak İnşaat ve Kolin İnşaat, demiryolu projelerinde aldığı ihaleler ile tanınan Makyol İnşaat, IC İçtaş İnşaat ve Özaltın İnşaat gibi şirketlerden ortaya para koyması istendi. Yıldırım ise, patronların "para koyma" eylemini organize ederek para havuzu oluşturma işiyle görevlendirildi.

Yıldırım'ın oğlu yağmacı Kolin'in ortağı


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım da Kolin Şirketler Grubu arasında bulunan Sefine Denizcilik Tersanecilik AŞ'nin ortaklarından biri. Kolin'in bakanlığın açtığı ihalelerin çoğunu kazanması ise bu ortaklığın bir meyvesi.

Oğlu'nun gemiciği değil, gemi filosu var


30 Mart yerel seçimlerinde AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Binali Yıldırım'la ilgili CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Meclis'te soru önergesi vermişti. Önergede Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın oğlu Erkan Yıldırım'ın 30 adet geminin sahibi olduğu, Yıldırım ailesinin doğrudan ya da dolaylı olarak kontrol ettiği 17 şirketin olduğu belirtiliyor.
Yıldırım'a ait gemi filosu olan oğlunun ortak olduğu şirketin Kıyı Emniyet Müdürü'nün yeni yapılacak gemilerin inşa ihalelerini de ihale şartnamelerinde yapılan değişiklikle aldığı daha önce Meclis gündemine geldi.

Yıldırım'ın kumar masası görüntüleri halen hafızalarda


AKP'nin genel başkan adayı Yıldırım'ın gemi filosu bulunan oğlu Erkan Yıldırım'ın kumar oynadığı görüntüleri ise geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Erkan Yıldırım'ın, Singapur'un en lüks otellerinden olan Marina Sands Bay Hotel'de arkadaşı ile oyun oynarken çekilen fotoğrafları geniş yankı uyandırmıştı.

Yıldırım, ilk günden bu yana Erdoğan'la birlikte


Yıldırım, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiği dönemde de onunla birlikte idi. 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri'nde (İDO) genel müdürlük görevinde bulunan Yıldırım, AKP'nin kurulması ile birlikte Erdoğan ile çalışmalarına devam etti.
Kurulan hükümetlerde sürekli bakanlık görevi yürüten Yıldırım, AKP tüzüğündeki 3 dönem yasağı nedeniyle 7 Haziran 2015'teki seçimde milletvekili adayı gösterilmedi. Yıldırım, bu kez Erdoğan'ın isteğiyle Saray'da özel danışman olarak görev aldı. 1 Kasım'daki erken seçimde ise tekrar milletvekili seçildi ve yeniden Ulaştırma Bakanlığı koltuğuna oturdu.


1041

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA