Meclis önünde bedenini ateşe veren inşaat işçisi: Çalmadık kapı bırakmadım

Geçim sıkıntısından Meclis kapısında bedenini ateşe veren inşaat işçisi Sıtkı Aydın, “Durumumu Cumhurbaşkanlığı Sarayı başta olmak üzere her yere bildirdim ama sonuç çıkmadı. Çalmadığım kapı kalmadı” dedi.

13 Ocak 2018 Cumartesi 16:37
Ankara'da Meclis'in Dikmen girişine 50 metre yakınında bulunan Meclis Hastanesi önüne bedenini ateşe veren inşaat işçisi Sıtkı Aydın, tedavisini sürdürdüğü Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuştu. Aydın,“Adaletin tecelli etmesi için illa ki kendimizi yakmamız mı lazım?” diyerek geçim sıkıntısına dikkat çekti.  
 
‘TAŞERON FİRMA BENİ KANDIRDI’  


2013 yılında Simpaş Altınoran adlı bir inşaat firmasında çalışırken iş kazası geçirdiğini belirten Aydın, başından geçenleri şöyle anlattı: “2013 yılında ben Simpaş Altınoran İnşaat Firması adlı bir firmaya bağlı Delta adında taşeron bir şirkette çalışırken iş kazası geçirdim. Sırtımı yere vurdum ve omuriliğimi zedelendi. Delta taşeron firması o dönem beni hastaneye bıraktıktan sonra bir daha benimle ilgilenmediler. 21 gün boyunca hastanede kaldım. Çalıştığım taşeron firmasının sahibi Tolga Zengin’e durumu illettim. Dedim ben iyileşene kadar benim yevmiyemi yatırın. O da bana ‘sen dert etme bunları sana ev alacağız, araba alacağız. Hesabına para aktaracağız’ dedi. Daha sonra baktım ne para yatırıyorlar hesabıma ne de benimle ilgileniyorlar. Ben de onları arayarak dava açacağımı söyledim. Sonra şirketin muhasebesi beni aradı ve bana dedi ki, ‘Hesabına para aktardık gidip çekebilirsin.’ Yatırdıkları para 300 TL. Ben tekrar onları arayarak şikayet edeceğimi söyledim. Ama beni dinlemediler. Ben daha sonra avukat tutmak için kredi çektim. Ve dava açtım haklarında. Ama beş yıl oldu davaya ilişkin bir gelişme olmadı. Yüzde 500 yüz haklı olduğum dava beş yıldır erteleniyor.”

 
‘CUMHURBAŞKANLIĞI’NA DİLEKÇE YAZDIM’

 
Çektiği 40 bin TL’lik krediyi ödeyemediğini ve haciz geldiğini dile getiren Aydın, bu durumundan kaynaklı girdiği her işten çıkarıldığını söyledi. Çalmadığı kapı bırakmadığını ifade eden Aydın, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne dilekçe yazdım cevap gelmedi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemlerde Gebze’ye gelen Kadir Topbaş ile görüştüm ama ondan da bir sonuç çıkmadı. Son çare olarak kendimi yakmaya karar verdim” diye konuştu.  

 ‘POLİS VEKİL GELECEK DEDİ MÜDAHALE ETTİ’ 


  Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Meclis'in önüne gittiğimde polisler beni çembere aldı. Onara yaklaşmamalarını söyledim. Önce ‘tamam, vekiller gelip seninle görüşecek. Seni milletvekilleri ile görüştüreceğiz’ dediler.  Sırtımı bir duvara yasladım ve bekledim. Birden arkamda bir polis beni engellemeye çalıştığını görünce çakmağı yaktım. Dedim ya, son çaremdi.” 

 ‘İŞÇİLERİN DURUMU SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL’

  Özellikle inşaat olmak üzere çalışma koşullarının zorluğunu vurgulayan Aydın devamla, “İnşaatçıların aldığı para hiçbir şey. Geçinemiyor. Büyük şirketler işçilerin emeği üzerinde zengin oluyor. İşçiler asgari ücretle neye yetişecek. İçinde bulunduğum durum sürdürülebilir değil. Adaletin tecelli etmesi için illa kendimizi yakmamız mı lazım?” diye belirtti. 

 HDP’Lİ YILDIRIM ZİYARET ETTİ 

  Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Aydın’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Yıldırım, doktorlardan da Aydın’ın sağlığı hakkında bilgi aldı. 

MA

529

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA