Cinsel saldırı faili erkeğin cezası onandı

Erasmus öğrencisini cinsel istismara maruz bırakan Tuvshınbayar E.'ye verilen 26 yıl 8 aylık ceza İstinaf Mahkemesi tarafından onandı.

06 Aralık 2017 Çarşamba 13:27

Öğrenci değişim programı Erasmus ile Almanya'dan Türkiye'ye gelen A.Ç.'yi (22) cinsel saldırıya maruz bırakan Tuvshınbayar E. isimli erkeğe verilen 26 yıl 8 aylık hapis cezasını İstinaf Mahkemesi karara bağladı.

İstinaf başvurusunu değerlendiren 20. Ceza Dairesi, yerel mahkemenin kararının usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, tarafların istinaf taleplerinin esastan reddine, yerel mahkeme kararının onanmasına hükmetti. Kararda, nitelikli cinsel saldırı suçundan tarafların Yargıtay'a başvurma hakları bulunduğu belirtilerek, diğer üç suçtan kurulan hüküm yönünden ise kararın kesinleştiği kaydedildi.

 

Ne Olmuştu?

Öğrenci değişim programı ile Almanya'dan Türkiye'ye gelen A.Ç., 23 Aralık 2016 tarihinde gece yarısı kaldığı öğrenci yurduna gittiği sırada Şişli'de yabancı uyruklu Tuvshınbayar E.'nin saldırısına uğradı. A.Ç.'yi cinsel istismara maruz bırakan Tuvshınbayar E., daha sonra yakalandı. Daha sonra tutuklanan Tuvshınbayar E. hakkında açılan dava, İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Mahkeme 15 Mayıs 2017 tarihinde Tuvshınbayer E.'yi, "Nitelikli cinsel saldırı", "Nitelikli yağma", "Nitelikli kasten yaralama" ve "Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 26 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırdı.

 Hem sanık, hem mağdur hem de davaya katılan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerel mahkemenin bu kararını istinaf etmişti.JINNEWS


312

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA