Zarrab: Türkiye'de serbest kalmak için rüşvet verdim

ABD'de davada Reza Zarrab yeniden tanık kürsüsünde. Duruşmada “Türkiye’de tutuklandığınız zaman serbest kalmak için bir ödeme yaptınız mı?” diye sorulan Zarrab, “Evet, yaptım.” dedi. Duruşmanın bugünkü oturumları sona erdi.

04 Aralık 2017 Pazartesi 23:32
Eski Halkbank Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın, ABD’nin İran yaptırımlarının ihlal edilmesiyle suçlandığı davada tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab, New York’ta devam eden duruşmada dördüncü kez ifade verdi. Duruşmanın bugünkü oturumları sona erdi. Davaya bakan hâkim Richard Berman oturumu kapatırken "Bugünlük bu kadar. İyi ilerleme kaydediyoruz" dedi.

Yarınki oturum yerel saatle 9.15'te (TSİ 17.15) başlayacak.

Ayrıca bu hafta içinde Zarrab'ın çapraz sorgusunun başlaması planlanıyor.

Duruşmayı takip eden gazeteci Katie Zavadski, yargıç Berman'ın Türkçe ses kayıtlarının dinlenmesinde ısrarcı olması nedeniyle ifade sürecinin çok uzadığını, Zarrab'ın ifade vermesinin tahmin edilenin iki katı kadar uzun sürebileceğini yazdı.

'BU MİKTARLAR GIDA İHRACI İÇİN UYGUN OLMAYABİLİR '

Süleyman Aslan'ın Zarrab'a attığı mesajlar mahkemede okundu. Mesajda Aslan Zarrab’a “Bu miktarlar gıda ihracı için uygun olmayabilir” diyor.

“Buradan ne anladın?” diye soran savcıya, Zarrab, “Burada söylemek istediği; İran'dan transfer edilecek miktar çok büyük olduğu için, gıda ticareti miktarı ile açıklanamaz.” yanıtı verdi.

Zarrab bunun üzerine transferleri 5 milyon dolar'lar halinde yapabileceğini söylüyor. Aslan da bunun daha iyi olacağını söylüyor.

Zarrab devamında "hayali gıda ticaretinin" takibinin yapılamaması için neler yapıldığını anlatıyor.

ZARRAB HAYALİ GIDA TİCARETİNDE İKİ HATA YAPILDIĞINI SÖYLEDİ

Zarrab "hayali gıda ticareti" sırasında iki belgede hata yapıldığını açıkladı. Birincisinin miktarın fazlalılığı ile ilgili olduğunu, ikinci hatanın ise buğday ticareti belgelerinde malın orijinini Dubai olarak göstermeleri olduğunu açıkladı.

Bunun üzerine savcının, “Bu neden bir hata olsun?” sorusuna Zarrab: “Çünkü buğday Dubai'de yetişmiyor” diye yanıt verdi. 

Geçen duruşmada yayınlanan ses kaydında da Mehmet Hakan Atilla, Zarrab'a Dubai'de gıda üretimi yapılmadığı için nasıl ticaretini yapacaklarını sormuş, Zarrab da Dubai'deki toptancılardan temin edilen gıdaların İran'a gönderileceğini ifade etmişti.

ZARRAB: TÜRKİYE'DE SERBEST KALMAK İÇİN 'KISMEN' RÜŞVET VERDİM

Duruşmada Reza Zarrab'a Türkiye'de tutuklanıp tutuklanmadığı soruldu. Zarrab, “Evet, gözaltına alınıp cezaevine gönderildim. Sonra salıverildim.” dedi. “Serbest kalmak için bir ödeme yaptınız mı?” diye sorulan Zarrab, “Evet, yaptım.” dedi.

Savcının bunlar “Bunlar rüşvet miydi?” sorusuna, Zarrab “Kısmen” diye yanıt verdi.

‘17 ARALIK’TAN SONRA HİÇBİR HALKBANK YETKİLİSİNE RÜŞVET VERMEDİM’

İfade verdiği duruşmanın öğleden sonraki oturumunda Zarrab, 17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında tutuklanıp 28 Şubat 2014'te serbest bırakılmasının ardından yaşananları anlatıyor. “Türkiye’de serbest bırakıldıktan sonra gıda ticareti yapan şirketin sahibi olarak görünmem doğru değildi” diyen Zarrab kendisine “Dönemin Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat’a rüşvet verdiniz mi?” sorusu sorulan Zarrab “Ali Fuat’a rüşvet teklif etmedim, o da benden böyle bir şey istemedi. Ticarete eski yöntemle devam ettim. Altın ve gıdayla.” dedi.

‘BEYEFENDİ BAŞKAN OBAMA'YI ARAYACAK!’

Zarrab davasındaki dosyada yer alan tapede Zarrab ile bir kişi arasında geçen konuşmada, 'Beyefendi'nin Başkan Obama’yı arayacağı bilgisi yer alıyor.


587

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA