‘KCK Basın Davası’ ertelendi

46 gazetecinin yargılandığı “KCK Basın Davası”nda mahkeme heyeti, operasyonu yapan eski İstanbul TEM Şube Müdürü Yurt Atayün'ün yargılandığı davanın iddianamesini ve duruşma zabıtlarını istedi.

13 Ekim 2017 Cuma 11:39

46 Kürt gazetecinin yargılandığı “KCK Basın Davası”, Çağlayan’da bulunan İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Gazeteci Nurettin Fırat ve Çağdaş Ulus'un hazır bulunduğu duruşmaya Özgürlükçü Hukukçular  Platformu (ÖHP) üyesi çok sayıda avukat  katıldı. Kimlik tespitiyle başlayan duruşmada iddia makamı dosyadaki eski hususların giderilmesini talep etti. 

Ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, gazeteci İsmet Kayhan hakkında yakalama kararının çıkarılmasını, sanık gazeteciler hakkında "örgütlü suçlar" kapsamında yürütülmekte olan soruşturmaları ve devam eden veya sonuçlanmış kovuşturmaları bulunup bulunmadığının araştırılmasına, böylece birleşmesi gereken veya reddi gereken dava bulunup bulunmadığının araştırılmasına ve gerekli evrakların ilgili yerlerden istenmesine karar verdi. 

Mahkeme, İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi’ne müzakere yazılarak, 2017/218 esas sayılı dosyalarının iddianamesinden ve bugüne kadar yapılan duruşma zabıtlarından örnek istenmesine, yapılan AİHM başvurularını sonuçlarının beklenmesine karar vererek, avukatların sanık gazetecilerin pasaport iptali kararının kaldırılması talebinin ise reddine karar verdi.

Duruşma, gazeteci Hrant Dink'in katledildiği 19 Ocak gününe ertelendi.


Dava hakkında

20 Aralık 2011 yılında Dicle Haber Ajansı, Özgür Gündem, Azadiya Welat, Demokratik Modernite ve Fırat Dağıtım gibi Kürt basınına yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 46 gazeteciden 32’si 24 Aralık'ta tutuklandı. Yaptıkları röportajlar, çektikleri fotoğraflar, takip ettikleri basın açıklamaları, notları, haber kaynakları ile konuşmaları ve telefonlarında bulunan haber kaynaklarının isimlerine kadar birçok gazetecilik faaliyeti iddianamede suç delili olarak yer aldı. 32 tutuklunun 17’si iki yıl süren yargılama boyunca tahliye edilirken, geriye kalan tutuklular ancak Özel Yetkili Mahkemeler kaldırıldıktan sonra tahliye edildi. 

İSTANBUL


417

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA