DAİŞ'lilere ‘adli kontrolü’ de kaldırıldı

Amed'de 2 polis ve 7 DAİŞ üyesinin öldüğü çatışmadan sonra tutuklanan ve ilk 4 duruşmada serbest bırakılan sanıkların tümünün “adli kontrol tedbiri” de 5’inci duruşmada kaldırıldı.

12 Ekim 2017 Perşembe 13:04

Amed'de 26 Ekim 2015’te 2 polis ile 7 DAİŞ çete elemanın öldüğü çatışmanın ardından DAİŞ'li oldukları ve örgüte yardım ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp tutuklanan, daha sonra görülen duruşmalarda tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen 18 sanık hakkında, "Örgüte üye olma", "Tehlikeli madde bulundurma" ve "Ateşli Silahlar Kanunu'na muhalefet” suçlarından 15'şer yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5'inci duruşması Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar ve avukatları katıldı. 

Yapılan kimlik tespitinin ardından geçilen duruşmada, mahkeme başkanının sanık avukatlarına ekleyecekleri bir şey olup olmadığını sorması üzerine avukatlar, dosyada aleyhe bulunan hususları kabul etmediklerini ve müvekkilleri hakkında uygulanan adli kontrol tedbirinin kaldırılmasını talep etti. Avukatların talebini kabul eden mahkeme, dosyada tutuksuz olarak yargılanan tüm sanıklar hakkında uygulanan 15 günde bir imza verme şeklindeki adli kontrol tedbirini kaldırdı. 

 Mahkeme heyeti, dava dosyasındaki eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı 13 Mart 2018 tarihine erteledi.

Amed'de eylem hazırlığında oldukları belirtilen DAİŞ çete örgütlerine yönelik 26 Ekim 2015’te Kayapınar ilçesinde kaldıkları eve yapılan baskında çıkan çatışmada Sadık Özcan ve Gökhan Çakıcı adlı özel harekat polisleri yaşamını yitirmiş 4 polis de yaralanmıştı. Çatışmada Veysel Argunağa, Cahit Ölmez, Serhat Seyithanoğlu, Ergün Gül, Sıdık Bünül, Orhan Genç ve Ersel Gergüy adlı DAİŞ'li öldürülmüştü. Çatışmanın ardından Amed'deki birçok eve yapılan baskında gözaltına alınan 18 kişiden 16’sı DAİŞ'li oldukları ve yardım ettikleri gerekçesiyle tutuklanmıştı. Daha önce görülen 3 duruşmada 13 sanık tahliye edilmişti.

20 Haziran’da görülen 4’üncü duruşmada ise mahkeme tutuklu sanık Mustafa Deniz’i üzerine atılı suç vasfının değişme ihtimali bulunduğu gerekçesiyle tahliye etti. Yine diğer tutuklu sanıklar Nihat Turan ve Mahmut Demirtaş’ı tutuklulukta geçirdikleri süreyi dikkate alarak “adli kontrol” tedbiriyle tahliye etmişti.

MA/AMED


271

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA