ABD'den Erdoğan'a cevap: Vize kararı Beyaz Saray'la koordinasyon içinde alındı

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 'Vize kararı tek başına alınmış bir karar değildir. Bizimle ve Beyaz Saray'la koordinasyon içinde alındı' açıklaması yaptı.

10 Ekim 2017 Salı 21:58

AKP Genel Başkanı ve Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, ABD ile yaşanan vize kriziyle ilgili,Sırbistan'dan yaptığı, "Ankara'daki bir büyükelçinin kalkıp da böyle bir karar alması ve devletim adına aldım gibi bir ifadeyi kullanması düşündürücüdür. Durum böyleyse ABD'li üst düzey yöneticilerle bizim konuşacak hiçbir şeyimiz yok. Büyükelçi kendi kafasına göre bu kararı aldıysa bir dakika orada tutulmamalı. Bu yetkiyi sana kim verdi denilmeli" açıklamasına ABD Dışışleri Bakanlığı Sözcüsünden yanıt geldi.

ABD Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "Bu karar elçimizin tek başına aldığı bir karar değildir. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Vize kararı bizimle ve Beyaz Saray'la koordinasyon içinde alındı. John Bass'ın Türkiye'de görev yapmasından gurur duyduk, kendisi başarılı bir diplomattır. Türkiye'nin kararı bizi derinden rahatsız etti" denildi.


492

YENİ ÖZGÜR POLİTİKA