Susma, haykır

Kürdistan’da antik bir masal

Rê / Yol hayatın kendisi

Ey Hawar, isyanım

‘Kürt deryasında bir damlayız’

Bir ayrımcılık hikâyesi: Marina

Devlet terörüne dur deyin!

Kültür-Sanat

Dört Kürt kalsak bile...

23.03.2018
Mam Maruf (80), Halepçe Katliamı’ndan sonra Kandil’e yerleşmiş. Trajedi ve direnişi şiirle ifade ediyor. Efrîn için öfkeli: ”Dört parça Kürdistan’da dört Kürt kalsak bile direneceğiz…”

Silahımız bestelerimizdir

23.03.2018
Sanatçı Demhat ”Bêhna Azadiyê Tê” adlı son albümü daha piyasaya çıkmadan MİR Müzike yapılan baskında Alman polisi tarafından el konuldu. Demhat, ”Bizim silahımız bağlamamız, notamız ve bestelerimizdir. Ama buna dahi tahammül edemiyorlar. Ama albümüm mutlaka halkla bulaşacak’’ dedi.

Marx’a 200. yaş hediyesi

23.03.2018
Dünyanın bir çok yerinde Karl Marx’ın 200’üncü doğum yıldönümü nedeniyle çok sayıda etkinlik düzenliyor.

YouTube ve Netflix yasaklanabilir!

23.03.2018
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) dijital yayın platformlarına müdahale edebilmesine olanak sağlayan yasa tasarısı TBMM’de kabul edildi.

Kürt festivalinin açılışını Farinha yaptı

23.03.2018
Portekiz’in başkenti Lizbon’da 1. Kürt Kültür Film ve Sanat Festivali organize ediliyor. Festival, João Prates’in küratörlüğünü yaptığı ressam Carlos Farinha’nın sergisiyle başladı.

Zuhal Olcay’a hapis cezası

23.03.2018
Sinema ve tiyatro oyuncusu-sanatçı Zuhal Olcay, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Devlet terörüne dur deyin!

22.03.2018
Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Efrîn'de devlet terörü uyguladığını vurgulayan Alman sanatçılar, Berlin yönetiminden tank satışını durdurmasını ve Türk devletinin saldırgan politikalarına karşı yaptırım uygulamasını istedi.

Yek caran agir dibe mirov

22.03.2018
“Kürt anasını görmesin”in en ağır anlamı; Kürt Newrozu’nu görmesin, Newroz olmasın, umutla dirilecek baharın gelişiyle mutlu olmasın ve sairedir. Ama Kürdün tam da en kurşungeçirmez, en vurulamaz, en hırpalanamaz özü, yüreğidir Newroz.

Lizbon’da Kürt günleri

22.03.2018
Portekiz'in başkenti Lizbon'da 21-26 Mart tarihleri arasında 1. Kürt Film ve Sanat Festivali düzenlenecek. Fikri ortaya atan ve büyük emek veren ressam ve fotoğraf sanatçısı İlyas Kirkan, festivali Kürt annelerine adadıklarını söyledi.

Hasankeyf için eylem zamanı

22.03.2018
12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf'in yıkımını konu alan 'Suyun Ölüm Tarihi' belgeselinin gösterimi yapıldı. Belgeselin yönetmeni Ali Ergül, Hasankeyf için Avrupa’da eylemlerin başlayacağını belirtti.