Hayatım boyunca aradım, Rojava’da buldum

Ülke hasreti içimde hep yara olacak, babam ve dedem de bu hasretle öldü

İyi polis, kötü polis: Ukrayna’da devlet ve sağcı konsensüsü

Bodrumdayız ama artık fısıldamıyoruz

Ya zulümden vazgeçin ya da dinden!

Dizi

Hayatım boyunca aradım, Rojava’da buldum

27.05.2017
Şu anda işe yaradığımı hissediyorum. Bu işin bir parçası olmaktan çok mutluyum. Şimdi daha iyi bir insanım, diyebilirim. Sadece hava tüketen bir birey değil, bir şeylere faydalı olan bir insan olmayı başardığımı düşünüyorum.

Ya zulümden vazgeçin ya da dinden!

26.05.2017
Bunlar hem Müslüman olduğunu iddia ediyor hem de Ortadoğu'da, Kürdistan'ın dört parçasında, Suriye'de, Libya ve benzeri yerlerde sürekli ölüm, yıkım ve katliamla uğraşıyor. Müslüman olarak bunları yapamazsınız. Ya bu dinden vazgeçin ya da eğer bu dine inanıyorsanız yaptığım zulümden, yıkımdan, kötülüklerden, savaştan vazgeçin.

İyi polis, kötü polis: Ukrayna’da devlet ve sağcı konsensüsü

24.05.2017
Ukrayna'da aşırı sağ şiddet son yedi yıldır yükselişte ve Svoboda partisi 2012'de ilk kez meclise girdiğinden bu yana yoğunlaştı. Milliyetçiler, düşmanlarını solla sınırlamıyorlar. Siyasal yelpazenin her renginden gazeteciler ve aktivistler tehditlerinin, tacizlerinin ve şiddetlerinin kurbanı oldular.

Bodrumdayız ama artık fısıldamıyoruz

23.05.2017
1991'de bodrum katlardan fısıldayarak tiyatro yapan Kürt tiyatrocular, yeniden oraya döndü ama şimdi Amed Şehir Tiyatrosu'yla ve diğer gruplar ile her şeye rağmen fısıltıyı bodrum katlara bıraktı ve yüksek sesle repliklerini fırlatıyor.

Ülke hasreti içimde hep yara olacak, babam ve dedem de bu hasretle öldü

22.05.2017
Dedemi defalarca arabayla sınıra götürdüm. Kars karşımızda duruyordu. Dedem oraya bakıp ağlayarak eski yaşamını anlatmaya başlardı. "Keşke oraları son bir kez gezebilseydim" diyordu. Yaşamım boyunca ülke hasreti, içimde hep bir yara olarak kalacak. Dedem ve babam da bu hasretle öldüler.

HDP AĞRI MİLLETVEKİLİ BERDAN ÖZTÜRK: Hukuk, kanun, hiçbir şey kalmadı, bu davaların tamamı siyasi

20.05.2017
“ Toplamda 15 bine yakın arkadaşımız tutuklandı. Tutuklu milletvekilerimiz var, iki vekilimizin de vekilliği düşürüldü. O savcılar, hakimler, bugün Cemaat'ten içeride. Ama her ne hikmetse bu devlet, hem bunlara 'terörist' diyor hem de bunların hazırladığı iddianamelerle arkadaşlarımızı içeride tutuyor. Bu davalar tamamen siyasidir; siyasi iklime bağlıdır.”

HDP Sözcüsü Osman Baydemir: Kürt’e düşmanlık yapan her yerde kaybeder

19.05.2017
Kim ki Kürtlere karşı düşmanlık yapmıştır, kaybetmiştir. Kürt düşmanlığında ısrar demek, sonuç itibarı ile kaybetmek demektir. Bu Türkiye’nin iç barışı için olduğu kadar Suriye politikası için de geçerlidir.

Türkiye’nin Güney Kürdistan’daki askeri faaliyet alanları ve kampları

18.05.2017
Türk üslerinin Güney Kürdistan'da kalıcılaşması, 1994 yılında KDP Başkanı Mesut Barzani ile Türk devlet yetkililerinin 'sözlü' anlaşması sonucunda 'defacto' bir biçimde gerçekleşti. Anlaşma kapsamında Duhok, Zaxo, Hewlêr ve Salahaddin kentlerinde askeri alanlar oluşturuldu. 1997 yılında ise Türk ordusu ile KDP arasında yapılan anlaşma sonucu bölgede Türk askerinin bulunması resmileşti.

Türk devleti ile KDP’nin ortak operasyonları

17.05.2017
Türk devlet geleneği, ‘postal yalayıcılar’, ‘kabile şefleri’ gibi sıfatlarla andı; Güney Kürdistan’da yaşayan köylüler de bombardımanlarda katledildi; ama KDP, hiç vazgeçmedi. PKK düşmanlığı ve dar grup çıkarlarıyla Türk devletiyle ortaklık yaptı; on binlerce Türk askeri, KDP işbirliğinde defaatle Güney’e geçti.

KDP peşmergesi talimatı Erdoğan’dan mı alıyor?

16.05.2017
Nasıl oluyor da KDP peşmergeleri gerillalara ateş açabiliyor? Eğer peşmergelere talimatı Barzani veriyorsa, bu talimat ne anlama geliyor? Eğer talimat Barzani’den gelmemişse KDP peşmergeleri talimatları artık direkt Erdoğan’dan mı alıyor? Hangi siyasi ve ekonomik pazarlıklar sonucunda ve kirli emeller uğruna Kürt kanı döküldü?